Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak si postavit dům snů a nezbláznit se?

Vidím kolem sebe hodně klientů, kteří se pustili do neobvyklé stavby. Někdy je to dům z přírodních materiálů nebo designová rezidence od známého architekta. Jindy oprava památkově chráněné budovy. Může to být všechno dohromady. Obvykle se stává, že jim takový projekt přeroste přes hlavu a dostanou se do finančních potíží. S těmi pak přicházejí za mnou a žádají mě o právní řešení.
Zdroj: Sdružení Ekodům

Jak známo, vymahatelnost práva je špatná. Chtít zpátky peníze od architekta nebo stavební firmy, která překročila dohodnutou cenu stavby, je problematické. Proto je dobré si hned na počátku uvědomit rizika a předcházet jim, nebo si pro ně vytvořit časové a finanční rezervy.

Upozorňuji, že „dům snů“ je rizikový projekt. Nezvyklý design nebo použití neobvyklých materiálů skoro vždy znamená zvýšenou pracnost. Pokud ji investor pokryje vlastní prací, měl by být připraven strávit na stavbě o pár stovek až tisíc hodin více než běžní lidé. Jakmile si na tuto práci najme firmu nebo jednotlivé řemeslníky, musí pak počítat s velkými vícenáklady. Ty mohou snadno dosáhnout desítek procent běžné ceny, což dnes představuje miliony korun.

Nabízím několik rad, jak se problémům vyhnout:

Fáze projektování

 • Pracovat se zkušeným architektem a mít s ním uzavřenou písemnou smlouvu.
 • Nekompromisně požadovat, aby prokázal, že už podobnou stavu realizoval.
 • Pokud takovou referenční stavbu nemá, nebo jen na druhém konci Evropy, nebo sice v Čechách, ale majitelé si údajně nepřejí být kontaktováni kvůli ochraně soukromí, je to podezřelé. Proč by architekt nemohl dát kontakt na majitele, kteří byli s jeho prací spokojeni?
 • Požadovat kontakty na konkrétní firmy, které dovedou takové stavby zhotovit.
 • Jednat s těmito firmami už v průběhu projekčních prací. Zažil jsem případy, kdy architekti vyprojektovali stavby, které nechtěl nikdo stavět. Projekty se nakonec realizovaly, ale musely se v průběhu prací přeplánovat a stály výrazně víc, než architekt odhadnul.

Fáze výstavby

 • Nezačínat stavbu bez podrobné smlouvy a prováděcího projektu. Všechny sliby musí na papír, jinak nemají váhu.
 • Dohodnout si technický dozor. Musí to být odborník stavař, který má s tímto typem staveb zkušenosti a dokáže vše udržet technicky i finančně pod kontrolou.
 • Nezačínat stavbu bez položkového rozpočtu.
 • Nepřistoupit na ujednání typu: "Váš projekt je atyp. Celkovou cenu nedokážeme spočítat. Tak nám budete platit každý měsíc, ukážeme Vám všechny subdodavatelské faktury, abyste měli kontrolu." Ve skutečnosti máte kontrolu nulovou. I když bude mít stavební firma k subdodavatelským cenám jen malé přirážky, nebo vůbec žádné, může konečnou cenu překročit o desítky procent kvůli špatnému odhadu pracnosti stavby.
 • Zbystřit při větě "Uděláme to ručně, stroje jsou drahé". Ověřit, zdali tomu tak skutečně je.
 • Nenechat se vtahovat do rozhodování, které patří odborníkům, větami typu: "Co si myslíte, pane domácí, máme dnes položit tu izolaci?"

Vezmete-li si výše uvedené rady k srdci, máte dobrou šanci, že svůj dům snů nejen dostavíte, ale navíc si jeho výstavbu užijete. Pokud si chcete být jisti, že neuděláte drahý krok vedle, kontaktujte hned na začátku specializovaného stavebního advokáta.

Rozhovor s advokátem: Smlouva o dílo se stavební firmou

Radek Motzke

Advokát specializovaný na architekturu, stavebnictví a ochranu životního prostředí. Své rady zveřejňuje i na www.radekmotzke.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - Novak

Pro reklamaci stavby oslovte soudního znalce

Když se stavba nepovede a zhotovitel se nemá k odstranění vad, začnete přemýšlet co s tím. Řada majitelů si rovnou pozve novou firmu nebo chyby odstraní sama. Neuvědomuje si, že jakýkoliv zásah do stavby komplikuje nebo dokonce znemožňuje uplatňování odpovědnosti původního zhotovitele. Bude totiž obtížné odlišit, co…

Zdroj: Fotolia.com - Kzenon

Jak najít a vybrat dobrou stavební firmu?

Postavit vlastní dům znamená pro mnohé splnit si životní sen. Pokud máte hotový projekt, chcete přestat snít a začít stavět, potřebujete si najít dobrou stavební firmu. Jak to udělat a vyvarovat se přitom nejčastějších chyb?

Jak si postavit rodinný dům - výhody a nevýhody svépomocné stavby

Jak si postavit rodinný dům - výhody a nevýhody svépomocné stavby

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu pomocí vlastních sil, pak můžete ušetřit až polovinu Vašich financí, než při spolupráci se stavební…