REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pro reklamaci stavby oslovte soudního znalce

Když se stavba nepovede a zhotovitel se nemá k odstranění vad, začnete přemýšlet co s tím. Řada majitelů si rovnou pozve novou firmu nebo chyby odstraní sama. Neuvědomuje si, že jakýkoliv zásah do stavby komplikuje nebo dokonce znemožňuje uplatňování odpovědnosti původního zhotovitele. Bude totiž obtížné odlišit, co na stavbě udělala původní firma a co někdo další.
Zdroj: Fotolia.com - Novak

Vámi pořízená fotografie k prokázání vad nestačí!

Před opravou je nutno stav stavby zdokumentovat (stavbu je koneckonců vhodné dokumentovat průběžně, především fotografovat). Pro účely soudního řízení nicméně fotografie pořízené majitelem nestačí. Často nejsou pořízeny tak, aby měly vypovídací hodnotu, zachytily důležité detaily apod. Navíc je pořizoval majitel, který není nestrannou osobou.

Oslovte soudního znalce, ne ledajakého

Správným řešením je oslovit soudního znalce. Jde o úřední osobu zapsanou do seznamu Ministerstva spravedlnosti.

Pokud si ovšem majitel stavby objedná znalecký posudek sám, riskuje, že výsledek bude málo použitelný. Znalce by měl vybrat až po poradě s technickým dozorem stavby a specializovaným stavebním advokátem. Ti provedou úvodní identifikaci vad a právní strategie, jak vady uplatnit. Jako odborníci by měli zajistit následující:

  • Vybrat znalce, který není ve střetu zájmů. Čili znalce, který není jakkoli závislý na té či oné straně sporu.
  • Ověřit, že znalec má správnou odbornost. Nejednou se stává, že se znalci vyjadřují k věcem, na které nemají „razítko“. V některých případech musí posudek zpracovat více znalců, jejichž odbornosti se doplňují (např. statika a oceňování stavebních prací).
  • Ověřit, že znalec má zkušenost se soudními spory. Řada znalců připravuje posudky jen pro soukromé subjekty a nemá zkušenosti s formálními nároky soudů a průběhem soudního výslechu. To může zadavatele posudku znevýhodnit.
  • Zadat znalci takové otázky, aby odpovědi byly využitelné v případném soudním řízení. Znalce se například nelze ptát, kdo nese odpovědnost za vadu stavby. To je otázka právní, kterou rozhodne soud. Lze se ho však ptát na technickou příčinu vady (např. zdali zdivo vlhne díky nesprávnému provozování domu, nebo proto, že byla špatně provedena hydroizolace).
  • Dohlédnout na to, že znalec bude vycházet z informací od obou stran sporu. Má-li být objektivní, nemůže vycházet jen z informací od zadavatele posudku. To za předpokladu, že druhá strana je schopna a ochotna znalci relevantní informace sdělit.

Soudního znalce zavolejte, i když hrozí havárie

Služeb soudního znalce je dobré využít i v havarijních situacích, kdy například hrozí sesutí domu nebo svahu a je nutno provést okamžité statické zabezpečení. Většina znalců nebude schopna zpracovat posudek hned. Jistě se však najde takový, který se rychle dostaví, pečlivě situaci zdokumentuje (proměří, nafotí, odebere vzorky…) a navrhne řešení. Tím zachytí stav před zahájením záchranných prací. Není nic proti ničemu, že písemný posudek vyhotoví až po provedení prací. 

Zdroj: Fotolia.com - WolfilserZdroj: Fotolia.com - Wolfilser

Znalecké posudky na stavby jsou často protichůdné

Znalecký posudek objednaný majitelem stavby má při splnění zákonných náležitostí stejnou váhu jako posudek objednaný soudem v průběhu soudního řízení. Platí u něj předpoklad správnosti, čímž se rozumí jak předpoklad odbornosti, tak pravdivosti posudku. Je to ten nejsilnější důkaz o existenci vad a jejich příčin.

Nejde však o důkaz nevyvratitelný. Je zcela běžné, že strany předkládají protichůdné znalecké posudky, někdy se dělají posudky revizní. Náklady na jejich zhotovení dosahují běžně nižších desítek tisíc korun, v extrémních případech však i stovek tisíc.

Nejlepší je tedy prevence. Vybrat dobrou stavební firmu, dobrý technický dozor a dobrého advokáta, kteří společně minimalizují riziko, že jednou budete soudního znalce potřebovat. Pokud se ani tak nepodaří konfliktu předejít, vyplatí se zkusit před zahájením soudního řízení urovnat spor za pomoci mediace.

Radek Motzke

Advokát specializovaný na architekturu, stavebnictví a ochranu životního prostředí. Své rady zveřejňuje i na www.radekmotzke.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock.com - iryna

Smlouvy o dílo ve stavebnictví očima právníků: pět nejčastějších chyb objednatelů

Jakých chyb se nejčastěji dopouští objednatelé staveb? Dejte si pozor na tyto zásadní. Smlouva o dílo sice dle zákona může být ústní, ale u staveb lze doporučit písemnou formu. Porušuje-li zhotovitel své povinnosti, oznamte mu to písemně. Nepodceňujte důležitost předávacího protokolu a vady vytkněte bez zbytečného…

Zdroj: AdobeStock.com - sorapop

Obchodní mediace: způsob, jak rychle vyřešit spory mezi stavební firmou a objednatelem

Obchodní vztahy jsou složité, a proto se málokdy obejdou bez sporů mezi obchodními partnery, přestože na začátku každého takového vztahu všichni doufají v opak. Stavební projekty jsou ze své podstaty náchylné ke změnám a výskytu vad, a tak v sobě potenciálně skrývají větší prostor pro vznik sporných otázek, na které…

Zdroj: Fotolia.com

Bojíte se poškození svého domu od stavby souseda? Co dělat v krizové situaci

Na sousední parcelu najede rypadlo a začne kopat základovou jámu. Zdi vašeho domu se třesou, objevují se praskliny. Noční můra každého vlastníka rodinného domu. Máte nějakou možnost se bránit? Jak zakročit při poškozování svého domu sousední stavbou? A co dělat, aby k tomu vůbec nedošlo?