REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Z cihelného systému HELUZ můžete stavět i v mírné zimě

Při dodržení zásad pro zdění v zimním období můžete stavět i v zimě. Cihlářská společnost HELUZ doporučuje využít při zdění zimní varianty pojiv, tzv. zimní malty. Společnost HELUZ dodává všechny své maltové směsi i jako zimní varianty, tedy pro zdění cihelných bloků při teplotách mezi -5 °C a +15°C.

Další možností je využít v zimním období zdění na systémovou zdicí pěnu HELUZ, při které nedochází k přenášení vlhkosti z pojiva do cihel, neboť na rozdíl od klasických vápenocementových malt není v pojivu přítomna voda. Více na heluz.cz

V mírné zimě lze zdít se zimními maltami nebo zdicí pěnou HELUZ

Zdění cihel na cementové malty má být prováděno při teplotě od +5°C výše a naopak za mrazů nižších než -5°C je zakázáno.  Ale co dělat v mírné zimě, kdy lze očekávat průměrné teploty mezi nulou a +5°C ? Pro zdění v zimním období (tj. zpravidla mezi 1. listopadem a 31. březnem) nabízí společnost HELUZ tzv. zimní malty - jedná se o zimní varianty všech maltových směsí HELUZ, tj. tenkovrstvé celoplošné malty typu SBC, tenkovrstvé malty typu SB, dále malty zakládací, malty TREND i klasické zdicí malty M5. Pytle s maltou se zimní úpravou se dodávají ve stejném obalu jako běžné malty, jen na boku mají jehličkovým tiskem kromě data výroby vytištěný ještě jeden řádek s textem „zimní do -5 °C“.  

Další možností je využít v zimním období zdění na systémovou zdicí pěnu HELUZ, při které nedochází k přenášení vlhkosti z pojiva do cihel, neboť na rozdíl od klasických vápenocementových malt pěna neobsahuje vodu. Zdivo vyzděné na PUR pěnu dosahuje menších pevností zdiva, proto nelze bez konzultace s projektantem zaměnit tenkovrstvé malty za pěnu.

V uzavřené stavbě lze pokračovat uvnitř

„Pokud je to na stavbách jen trochu možné, doporučujeme počkat se zednickými pracemi, jako je zdění obvodových stěn, vnější omítky nebo betonování stropu až na jaro. Pracovat lze na stavbách, které jsou temperované,“ doporučuje Ing. Zuzana Hejlová, autorizovaná statička ze společnosti HELUZ. Ti, kdo si staví svépomocí, mohou „zimní ušetřený čas“ věnovat přípravě (tvorbě prováděcí dokumentace, která dořeší návaznosti konstrukcí a harmonogram jednotlivých profesí), čímž se následně na stavbě bude předcházet chybám a v konečném důsledku se ušetří čas, nervy, materiál a peníze.

„Je-li stavba na zimu již „uzavřená“, to znamená, že jsou vyzděné obvodové stěny, je hotový strop a jsou zakryté stavební otvory, pak teplota uvnitř objektu zpravidla neklesá pod +8°C a lze tudíž pokračovat ve stavebních pracích uvnitř objektu. Ze zednických prací lze provádět např. zdění příček, vnitřní omítky apod.,“ dodává Ing. Zuzana Hejlová.   

Při zdění v zimním období je nutné dodržet tyto zásady:

  • Materiál se musí chránit proti nepříznivým povětrnostním vlivům. Rozbalené palety cihel, jednotlivé výrobky komínů a pytle s maltou musí být uskladněny v suchu za teploty nad -5 °C, tzn. v krytých skladech. Zdicí pěna HELUZ se musí skladovat alespoň v temperované stavební buňce, neboť teplota samotné dózy s pěnou musí být nad +10°C (ale zároveň méně než +30°C).
  • Při zdění nesmějí být na cihlách zbytky námrazy nebo sněhu ani nesmějí být zaprášené či jinak znečištěné. Veškerý zdicí materiál musí být suchý a při zdění se cihly nesmějí namáčet (doporučuje se cihly namáčet od teploty +10°).
  • Teplota vzduchu v průběhu zpracování a tuhnutí malty nesmí klesnout pod -5°C. Pokud se zimní malty zpracovávají při teplotách nad 0°C, není nutné záměsovou vodu předehřívat, při zdění pod bodem mrazu (tzn. od 0°C do -5°C) musí být pro přípravu zimních malt ohřátá i záměsová voda na cca 30°C. Zároveň platí u zimních malt omezení, že je lze zpracovávat do teploty +15°C (na tzv. zimní malty není možné zase zdít v létě).
  • Čerstvě vyzděné zdivo musí být chráněno před povětrnostními vlivy (deštěm, sněžením apod.) nepromokavou fólií a teplota nesmí klesnout v průběhu 14 dní po vyzdění pod -5°C. Pokud se pod ochrannou folii naskládá beze spár kolem celé zdi polystyrén v min. tl. 5 cm, může teplota krátkodobě klesnout až na -10°C. Z toho vyplývá, že při očekávaných nižších teplotách než -5°C se již nemá vyzdívat zdivo na cementové malty a je třeba počkat na příznivější předpověď.
  • Období teplot pod +5°C se nezapočítává do nutné technologické přestávky před statickým zatížením zdiva nebo před omítáním (čili o tuto dobu se musí prodloužit technologická přestávka). 
  • Pokud je stavba na zimu již „uzavřená“, to znamená, že jsou vyzděné obvodové stěny, je hotový strop a zakryté stavební otvory, pak teplota uvnitř objektu zpravidla neklesá pod +8°C a lze tudíž pokračovat ve stavebních pracích uvnitř objektu. Ze zednických prací lze provádět např. zdění příček, vnitřní omítky apod.

Celoplošné nanášení lepidla na cihly Heluz Family.

Jakékoliv podcenění zimních teplot může vést k dodatečným vícenákladům. Při práci v zimě nejen že jde práce pomaleji, je také obtížnější dodržet kvalitu stavebních prací a i to má dopad na finální velikost deformace konstrukcí vlivem objemových změn (jako je smršťování, roztažnost, dotvarování). Zvláště pro velikost přetvoření v důsledku změn teploty je rozhodující počáteční teplota při vlastním provádění zdiva nebo stropu. Čím je teplota při provádění nižší, tím se zvyšuje pravděpodobnost vzniku nějakých trhlin, ať už potom v omítkách nebo i v samotné nosné konstrukci.

Společnost Heluz nabízí svým zákazníkům celou řadu služeb. Co vše můžete nechat na nás?

HELUZ cihlářský průmysl a.s.

logo
U Cihelny 295
373 65 Dolní Bukovsko

zelená linka: 800 212 213
e-mail: info@heluz.cz

web: www.heluz.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Roletový a žaluziový překlad HELUZ

Roletový a žaluziový překlad HELUZ

Okna jsou nejslabším článkem domu, ve faktickém i přeneseném slova smyslu. Jen pár milimetrů silné skleněné tabule, v časech výstavby nízkoenergetických domů a současně prosvětlenějších interiérů s většími prosklenými plochami, jsou v  zimě okna cestou největších tepelných úniků. V létě zase jimi opačným směrem…

Za nákup cihel HELUZ až 10 tisíc korun na útratu v e-shopu Alza.cz

Za nákup cihel HELUZ až 10 tisíc korun na útratu v e-shopu Alza.cz

Objednávku cihel HELUZ v období od 1. února do 31. března 2019 zatraktivní stejně jako loni dárkový poukaz v hodnotě až deset tisíc korun na nákup libovolného zboží na Alza.cz. Podmínkou pro získání poukázky je registrace na stránkách www.heluz.cz/akce do 31. března 2019, zaslání podkladů pro zpracování výkazu…

Zdroj: Heluz

Informace o aktuálním stavu zakázky poskytuje Můj HELUZ

Extrémní zájem stavebníků udělal z cihel během uplynulé stavební sezony téměř rychloobrátkové zboží, jak rychle mizely z palet ve stavebninách. O to zajímavější se pro zákazníky společnosti HELUZ stala možnost sledovat aktuální stav své zakázky na webových stránkách www.heluz.cz. Služba typická a standardní pro…

Semináře HELUZ od A do Z poradí nejen s návrhem nulových domů

Semináře HELUZ od A do Z poradí nejen s návrhem nulových domů

V osmi krajských městech proběhne během ledna a února série odborných konferencí HELUZ od A do Z na téma stavby rodinných domů s konstrukčními systémy HELUZ. Jak navrhovat nulové domy po roce 2020? Proč se bez komínu neobejdeme ani v nulovém domě? Anebo nač si dát pozor při navrhování nosných konstrukcí? To je výběr…

Zdroj: EBM Construct

Lakepark residence na břehu Máchova jezera

Lakepark residence ve Starých Splavech na břehu Máchova jezera byla k úspěchu doslova předurčena, již během výstavby získala např. cenu architektů v soutěži Realitní projekt roku 2016. Nyní tedy projekt společnosti EBM Group přidal v soutěži Stavba roku Libereckého kraje 2018 dvě nejvyšší ocenění: Kromě Hlavní ceny…

Zimní soutěž o hřejivé odměny

Zimní soutěž o hřejivé odměny

Společnost HELUZ vyhlásila soutěž „Vyfoť teplo“, ve které se fantazii meze nekladou, proto se jistě dočkáme pozoruhodných snímků, podobně jako tomu bylo v projektu „Vyfoť zvuk“. Vstupenkou je fotografie zachycující moment evokující teplo, kterou je možno do soutěže přihlásit až do 31. ledna 2019.

Rozšířilo se Centrum bydlení a designu Křižíkova v pražském Karlíně

Rozšířilo se Centrum bydlení a designu Křižíkova v pražském Karlíně

Centrum bydlení a designu Křižíkova v pražském Karlíně inspiruje moderními trendy i historií. Sloužit bude architektům, designérům, developerům i koncovým zákazníkům jako místo pro plánování schůzek, navazování vzájemné spolupráce při řešení projektů, ale především jako prostor, ve kterém může architekt i zákazník…

Prováděcí příručka pomůže postavit dům i laikům

Prováděcí příručka pomůže postavit dům i laikům

Ať už stavíte svépomocí, nebo si chcete ohlídat kvalitu práce řemeslníků, Prováděcí příručka od společnosti HELUZ vám na každém kroku poradí do nejmenšího detailu. A to včetně podrobné a názorné obrazové dokumentace, která vám vysvětlí i stavbařský slang, jako je pata či koruna zdiva, převazba cihel nebo maltové lože.

Proč lze řadit cihelné stavby do trvale udržitelné výstavby

Proč lze řadit cihelné stavby do trvale udržitelné výstavby

On-line vysílání: setkání s odborníky, aniž by bylo zapotřebí opustit svůj počítač. Zúčastněte se on-line vysílání webináře HELUZ na téma „Cihla byla je a bude! A my víme proč“ v pátek 26. října 2018 od 10 do 11 hodin.

Nepálená cihla HELUZ NATURE Energy je lepší než zvlhčovač vzduchu je lepší než zvlhčovač vzduch

Vnitřní příčky z cihel HELUZ NATURE Energy zlepší mikroklima i během topné sezony

Chytrá nepálená cihla je lepší než zvlhčovač vzduchu. Na tepelný komfort a „nohy v teple“ jsme si už díky podlahovému vytápění zvykli, s nastávající topnou sezonou budeme více řešit i druhý z neviditelných parametrů zdravého mikroklimatu, a to vlhkost vzduchu.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA