REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Barva roku 2019: Jaké barevné trendy můžeme očekávat v interiérech?

Každý nový rok sebou přináší i novou barevnost, kterou po světě vyhlašuje řada významných společností. Nejde o to, že bychom hned měli vše vyměnit a řídit se diktátem. Je to reakce na vývoj společnosti a jejich preferencí. Každé zvolené barvě předchází pečlivý výzkum a nejde jen o sázku do loterie, i když nikdy není možné stoprocentně určit, zda se barva uchytí či nikoliv.

Jednou z nejvlivnějších „určovatelů“ barev roku je koncern Pantone. Ten na sklonku roku 2018 vyhlásil svou barvou roku odstín Living Coral. Tento korálový odstín je popisován jako oranžová barva se zlatým podtónem a podobně jako korálové útesy, poskytující přístřeší a ochranu, je korálová plná útěchy, povzbuzení a naděje.

Druhou významnou společností je Akzo Nobel, jež vlastní značku interiérových nátěrových hmot Dulux. Zde vyhrál teplý a hřejivý odstín Spiced honey. Tato velmi neutrální barva kořeněného medu je univerzální a lze ji charakterizovat i jako obyčejná, nudná a fádní. Ve své kráse se ukáže až v kombinaci s jinými odstíny, ať také neutrálními nebo výraznými.

Za zmínku stojí i barva roku značky PPG, kterou se letos stal odstín Night watch. Tato dost netradiční barva je velmi temná a její aplikace v interiéru nebude snadná. Velmi tmavá zelená může totiž v nesprávné aplikaci působit ponuře až depresivně. Inspirací pro tuto volbu je však příroda a ta by měla spíše energii dodávat!

Čtvrtou barvu, kterou zmíníme, je královna značky Sherwin-Williams, opět výrobce nátěrových hmot. Zde bude letos vládnout odstín Caver clay. Tato teplá terakotová barva funguje jako chameleon. Podle toho, s čím ji zkombinujete (modrá, krémová, červená, růžová), tak bude působit. Je to velmi zajímavá základna, která proteplí a zútulní řadu chladných interiérů.

Co dodat závěrem? Všimněte si, že všechny barvy roku od různých značek mají něco společného a nádherně jdou i k sobě. Těšme se na nové realizace a produkty z těchto odstínů a nebojme se je použít!

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Barvy v interiéru

Foto: Fritz Hansen A/S, Allerød, Denmark

Nadčasový Arne Jacobsen: od designu k hygge

Dánsko sehrálo ve vývoji moderní architektury a designu významnou roli. Excelují zde taková jména jako Kaare Klint, Hans Wegner či Borge Mogensen. Arne Jacobsen je však veřejnosti nejznámější. Citují ho dokonce i propagátoři stylu hygge, který je nyní v Dánsku velmi populární.

Interiéry plné inspirace. Kuchyně, koupelna i obývák s tipy od designérek

Interiéry plné inspirace. Kuchyně, koupelna i obývák s tipy od designérek

Pěkné bydlení člověku pozdvihne náladu nejen v dobách, kdy musíme doma trávit více času, než bychom asi sami chtěli. Tipy a triky pro vaši kuchyni, koupelnu, obývací pokoj nebo třeba i jídelnu či pokoj pro studenta přináší interiérové designérky na vzorové instalaci. Přečtěte si jejich tipy.

Kubismus v pražské architektuře

Kubismus v pražské architektuře

Festival Open House Praha 2020 je sice za námi a i v těchto nelehkých časech bychom vám rádi zprostředkovali kulturní zážitek prostřednictvím komentovaných procházek věnovaných poznávání kubistické architektury v Praze.

Architektem roku 2020 se stal Zdeněk Fránek

Architektem roku 2020 se stal Zdeněk Fránek

Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech - cenu Architekt roku 2020, získal přední český architekt a pedagog Zdeněk Fránek, představitel organického proudu české architektury, za nímž stojí desítky mimořádných a originálních staveb.

Unikátní škola vyžaduje unikátní interiér. Tabuli a lavice tu nehledejte

Unikátní škola vyžaduje unikátní interiér. Tabuli a lavice tu nehledejte

Povinnou školní docházkou prošel každý. Každý si ještě dnes vzpomene na zvonění ohlašující začátek vyučování v 8 hodin ráno, na svého spolužáka, se kterým sdílel místo v lavici, nebo na nepříjemné čtvrtletní písemky z matematiky. Děti z hloubětínské školy Vela ovšem nic z toho neznají. Škola, která zde v roce 2018…

REKLAMA