Témata Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

Dva bratři architekti tvoří pasivní domy z přírodních materiálů

Podívejme se na souhru v rodině architektů a jejich tvorbě. Jsou to dva bratři, každý však vede svůj vlastní ateliér. Jména, která jsou v oblasti stavitelství z přírodních materiálů i pasivní a nízkoenergetické výstavby dobře známá: Aleš a Jan Brotánkovi. Podívejme se na jejich dvě drobnější stavby: Rodinný dům od Aleše a ordinace lékaře od Jana, obě budovy jako energeticky pasivní novostavba.

Rodinný dům u modrého křížku

Autorem této stavby je Aleš Brotánek s jeho ateliérem. Přízemní dřevostavba, která díky masivním hliněným omítkám vykazuje vlastnosti stavby zděné.  Založená na jílovitém podloží na vrtaných pilotkách nad terénem.

Dům pro čtyřčlennou rodinu stojí na mírně svažitém, jihovýchodně orientovaném pozemku na kraji menší obce. Přestože se nepřipodobňuje formou původní okolní zástavbě, vynořující se zelená vlna střechy z jižního svahu v kontextu krajiny původní zástavbu neruší.

Začlenění podtrhuje i koexistence s významnou dominantou obce, kterou je v rohu pozemku stojící kamenný kříž, již léta modře natřený. Za křížkem vznikl v rámci úprav pozemku zatravněný terénní val, který dům z pohledu od cesty zakrývá a kříži dává vyniknout. Terénní val odcloňuje dům proti severním větrům a opticky přechází do oblouku zatravněné střechy domu. Jedná se o progresivní řešení u přízemní formy stavby, které potlačuje dojem z celkové půdorysné velikosti domu.

U modrého křížku zdroj: Ekodům o. s.

Od jihu má dům výstup na pobytovou terasu chráněnou přesahem střechy. V návaznosti na terén terasa přechází v přírodní koupací jezírko, které svou proměnlivostí umocňuje prožívání ročních období.

Hlavní vytápěná část domu je tepelně izolovaná recyklovaným papírem a je postavena na vrtaných pilotkách s nabetonovanými pilířky. Na obytnou část domu navazuje nevytápěná část zděná, se závětřím, úložnými prostory a přístřeškem pro dvě parkovací stání.

Řízené větrání s teplovzdušným topením řeší kvalitu vnitřního prostředí. Energii pro potřeby teplé vody i vytápění dodává do zásobníku slunce nebo krbová kamna Hoxter.

Ordinace v Rožmitále v pasivním standardu

Objekt nové ordinace v Rožmitále pod Třemšínem je postaven v centru obce. Jde o počin reagující na aktuální potřeby nejen ze strany práce lékaře, ale i pacientů. Autorem je architekt Jan Brotánek. Zmínit je třeba dva základní aspekty.

Zaprvé se jedná sociálně-provozní aspekt: bezbariérové řešení celého zařízení ordinace, příjem pacientů skrze recepci, toalety s umývárnou pro pacienty, samostatná vyšetřovna sestry a samostatná ordinace lékaře. Dispoziční řešení souladně odpovídá provozním potřebám celé ordinace. Konkrétní práce lékaře je podmíněna především souhrou v týmu se sestrami, které musí dělat jak administrativní úkony, tak vyšetřující úkony. Práce lékaře tak není ztěžována právě onou provozní nesourodostí, kterou vídáme v současných zdravotnických objektech.

Ordinace Rožmitál zdroj: Ekodům o. s.

Zadruhé jde o stavebně technický a ekologický aspekt: objekt ordinace je tzv. energeticky pasivován a je v energetické třídě A dle Vyhlášky č. 78/2013 Sb. Zateplení objektu je na vysokém stupni a zajišťuje minimální tepelné ztráty. Tloušťka polystyrenu na fasádě je 30 cm. Stejně tak okenní otvory jsou vyplněny okny s trojskly. Vnitřní hygienu vzduchu zajišťuje ventilační jednotka s rekuperací tepla (85% tepelné úspory větráním). Celková tepelná ztráta objektu ordinace je 4,0 kW.

Objekt je založen na železobetonové desce na pěnoskle, stěny jsou navrženy z vápenopískových cihel.

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: ABateliér

Pasivní dům pro aktivní život: Rodina žije venku na terase

S pasivními domy jsou velmi často spojené nejrůznější mýty. Dům v obci Jablonná veškeré mýty boří a je příkladem toho, že pasivní dům může fungovat i na místech, které se zpočátku jeví pro stavu jako nevhodné.

Dřevostavba u Berouna s vinnou révou na dosah

Dřevostavba u Berouna s vinnou révou na dosah

Rodinný dům v Chodouni u Berouna lze popsat jako nápaditou přízemní dřevostavbu s prostornou terasou, kde z jihozápadu cloní letní sluneční žár vinná réva. Ta by měla podle slov architekta Aleše Brotánka od jara do podzimu chránit terasu a jihozápadní roh domu před přímým slunečním žárem, který réva vždy do podzimu…

Fasáda z jihu Zdroj: Ekodům z.s.

Slaměný rodinný dům Na palouku v Davli postavili svépomocí

Dům Na Palouku v Davli navrhl a postavil pro sebe a svou rodinu sám projektant Jiří Ryšavý. Téměř pasivní moderní dřevostavba rodinného domu z přírodních materiálů je zateplená z exteriéru slámou a v detailech dřevovláknitou izolací. Konstrukčním systémem je nosný dřevěný skelet zavětrovaný z interiéru OSB deskami. V…

REKLAMA