Architektonicky ucelený areál Mnichovského výstaviště s parkovou úpravou a relaxační zónou mezi halami s výbornou dopravní dostupností nás uvítal příjemným zázemím pro novináře. Nicméně nejsme tu proto abychom seděli u dobré kávy, proto se rozběhneme i s kolegou po výstavišti a pokusíme se stihnout pro vás to nejdůležitější. Dva dny, které máme na návštěvu vyhrazené těžko stačí i na polovinu toho, co se na BAU vystavuje. První den navštívíme největší firmy, které můžete díky nadnárodnímu působení znát i z českého trhu. A jaké novinky si připravili na tento svátek, na veletrh BAU Mnichov 2019?
Materiály pro zdění
Největšími hráči na poli materiálů pro zdění na evropském i českém trhu jsou firmy Wienerberger se systémem výrobků pro zdění z keramických pálených bloků, u nás známý především pod názvem Porotherm a Xella sdružující širokou škálu výrobků pro zdění i tepelnou izolaci. Zmínit můžeme také na BAU vystavující H+H zdící systémy z vápenopískových cihel.
Wienerberger měl expozici vizuálně poutavou především svým fasádním systémem. Nejprve se však podíváme na artikl, kterým je tato firma u nás více známá, tedy zdící systém.
Rozdíl našeho a německého trhu je znát na první pohled. Na českých výstavách a veletrzích ukazuje Wienerberger především cihelné bloky plněné minerální vlnou. Ty zde jsou taktéž k vidění, ale mimo to se prosazují cihelné bloky plněné expandovaným perlitem. Nepleťte si ale perlit a polystyren, kterým plní dutiny svých cihel česká firma Heluz, i když na první pohled vypadají podobně.
Co však u nás k vidění běžně není, jsou různé doplňky zdícího systému, pro řešení věnce nebo nadpraží okna tak, aby byly minimalizovány tepelné mosty i bez nutnosti vnějšího zateplení a zároveň byl zachován povrch zdiva celoplošně z cihelného střepu, neboť to je důležité pro omítání. Přechod podkladních materiálů je při omítání potenciálně poruchovým místem. Veškerá tato rizika jsou řešitelná pomocí doplňkových prvků systému. V našich stavebninách je ale zatím nehledejte.
Fasáda se překrývá v několika vrstvách a zavěšuje na nosný rošt
Vizuálně nejzajímavější část expozice Wienerberger byly velkoplošné ukázky keramických fasádních systémů v různých designech. Z některých těchto systémů lze obkládat nejen fasády domů ale i střechu, což umožňuje vytvořit zcela jednolitý vzhled domu. Nutno však dodat, že se jedná primárně o fasádní systém, při použití na střechu musí být zhotoveno těsné podstřeší. Další keramické fasádní systémy jsme viděli i u jiného stánku, na ty se však podíváme v příštím článku.
Nenechte si ujít nic z obsahu ESTAV.cz. Aktivujte si týdenní zpravodaj zdarma!
Xella je v našich končinách známá nejvíce díky zdícímu systému plynosilikátových tvárnic Ytong, nicméně sdružuje i další řešení. Uveďme například systém Hebel pro průmyslové a kancelářské budovy, vysoce únosné vápenopískové tvárnice systému Silka. Dále pod značku Xella spadají dva systémy sloužící primárně pro zateplení: Ursa s řešeními z tepelně-izolační kamenné vlny nebo extrudovaného polystyrenu a systém multipor, plynoslikátové tvárnice, které neslouží ke stavbě nosných konstrukcí ale k zateplení budov.
Na veletrhu BAU v Mnichově byly k vidění všechny tyto systémy v jedné expozici ve vzájemných kombinacích. Návštěvník si tak mohl udělat představu o specializaci toho kterého materiálu. Nutno dodat, že tyto materiály jsou z velké části u nás také dostupné, ale jistě nejsou tak známé a využívané jako v zahraničí.
Materiály pro zateplení
Z veletrhu BAU i z cest našich redaktorů po stavbách v Německu lze vypozorovat, že u našich sousedů dochází k odklonu od zateplování polystyrenem a ve větší míře se využívá kamenná či skelná vlna, často krytá přizdívkou, popřípadě systém „tvrdé izolace“ jako je výše zmíněný multipor. Všeobecnými výhodami takových systémů zateplení je požární odolnost, delší životnost konstrukce, vyšší mechanická odolnost, využití chemicky stálých a zdravotně nezávadných materiálů nebo snížení rizika plísní na fasádách.
Rockwool a jeho tepelná ochrana potrubí proti mrazu, požáru nebo proti únikům energie
Dalším námi navštíveným stánkem byl ten firmy Rockwool, který se svými výrobními řadami nesoustředí jen na zateplení fasád. Na veletrhu vystavoval i řešení zateplení systémů TZB. U domů s velmi malou spotřebou energie může špatně zaizolované instalační potrubí tvořit významné procento ztrát. Na veletrhu byly k vidění tepelné izolace i pro kohouty, ventily apod. V České republice izolace takových míst řeší precizně jen zlomek staveb, zpravidla se jedná o lepší či horší improvizací řemeslníků, nebo neřeší vůbec.
Zateplení kamennou vlnou a přizdívka – běžná konstrukce obvodové stěny v Německu
Ani značka Weber a Isover ze skupiny Saint-Gobain na veletrhu BAU nechyběla. Představili zde světovou premiéru s jedinečným konceptem: Recyklovatelný kontaktní zateplovací systém. Jeho jádrem je stále minerální vlna kotvená hmoždinkami. Minerální vlna má však speciální povrchovou úpravu a přímo se omítá bez nanášení lepidel. Vrstvy lze od podkladu s vynaložením větší síly oddělit. Z odpadu, který je neznehodnocenou surovinou pak můžeme vyrobit opět kvalitní výrobky. Samozřejmostí je zachování mechanických i tepelně-izolačních vlastnosti konstrukce. Vrstva omítky o mocnosti 25 mm poskytuje ochranu zateplovacího systému i pro mechanicky velmi namáhané fasády. Systém umožňující recyklaci také usnadňuje zbudování případných změn na objektu, zřízení nových prostupů, odstranění izolace v místě přístavby apod. Z hlediska životního cyklu stavby je to rozhodně krok, který by neměl ujít pozornosti.
Komíny na BAU
Další firmou, kterou můžete dobře znát z českého trhu je Schiedel vyrábějící komínové systémy. Před čtyřmi lety jsme tu na veletrhu viděli systém Schiedel Absolut s komínovou vložku s integrovanou nenasákavou tepelnou izolací. Ta se osvědčila a letos již Schiedel na BAU ani systém s vkládanou tepelnou izolací nevystavoval. Nutno říci, že dnes je tento komín dostupný i na našem trhu.
I další z prezentovaných technologií Schiedel je dostupná na našem trhu: Komíny s integrovaným krbem. Jako hlavní výhody jsou označovány úspora místa, jednotný design a menší sálání tepla z tělesa do interiéru. To je výhodné hlavně proto, že v dnešních domech s malou energetickou náročností může těleso s vysokým výkonem a sáláním způsobit nepříjemné a těžko regulovatelné přehřívání interiéru. Samozřejmostí takových těles je i napojení na externí přívod spalovacího vzduchu právě skrze komínové těleso. Zkrátka vše v jednom.
Střešní okna
Pokud se budeme bavit o střešních oknech, jednoznačně nám vyvstane na mysl firma Velux. V Mnichově zbudovala dvoupatrový stánek, aby si vytvořila demonstrativní podkroví. Okna tak mohl návštěvník shlédnout nejen zevnitř, ale i z venku, a to ve skutečné perspektivě, z jaké se na ně bude koukat po instalaci na svém domě.
Představena byla okna, která kladla důraz na zvětšení obytného prostoru, tedy taková, která vystupují nad rovinu střechy a vytváří efekt „vikýře“ a zvětšují podchodnou výšku v podkroví a tím i využitelnou podlahovou plochu.
Světovou novinkou, která není ještě ani na německém trhu bylo okno Velux integra GPU. Toto okno nejen že je výklopné a motoricky ovládané má i integrované vnější zastínění, které není nutné při požadavku na otevření okna odtemnit, a proto umožňuje větrání a ochranu před slunečním žárem zároveň. Zda toto okno bude určeno i pro český trh nám zástupce společnosti nedokázal odpovědět.
Velux: Střešní okno vystupuje nad rovinu střechy, tím lokálně zvyšuje podchodnou výšku v podkroví
Veškerá okna jsou také ovladatelná skrze aplikaci Velux active.
Na veletrhu bylo stále co objevovat
To byl ve zkratce první den redakční návštěvy ESTAV.cz a TZB-info na veletrhu BAU Mnichov 2019.
Příště se podíváme na zajímavosti, které nás potěšily svým vzhledem a zaujaly při pohledu skrze objektiv fotoaparátu: Sklo, keramické obklady, kámen, dřevo nebo beton v různých podobách.
Nenechte si ujít nic z obsahu ESTAV.cz. Aktivujte si týdenní zpravodaj zdarma!
Sdílet / hodnotit tento článek