Veletrh BAU v Mnichově, který proběhl od 19. do 24. ledna 2015 je největší přehlídkou stavebních materiálů. Inspiraci jste na něm mohli načerpat jak pro hrubou stavbu tak pro dokončovací práce i interiérové vybavení. V dnešním článku se zaměříme na keramické obklady a přírodní kámen.
Kámen jako neopakovatelný materiál
Obecně se dá říci, že zpracovatelé kamene se snaží nacházet a vyzdvihovat přírodní neopakovatelnost tohoto materiálu. Pomocí impregnací potom dohání jednu z mála nevýhod kamene - jeho přirozenou nasákavost a náchylnost ke skvrnám. Samozřejmě záleží na druhu kamene, ale pokud chceme zachovat stálý vzhled třeba pracovní desky, bude třeba kámen impregnovat. Pak ale můžeme mít kamenná umyvadla doplněná světelnými efekty. Mnohé z nerostů a hornin totiž jsou průsvitné a nasvícením se zvýrazní jejich vnitřní struktura. Z umyvadla se tak rázem stává neopakovatelné umělecké dílo. Samostatnou kapitolou je použití kamene a keramiky v exteriéru, kde se výborně doplňuje se zelení.
Keramika jde několika směry
Výrobci keramických materiálů a dlažeb jdou v designu několika směry. Jednak se snaží co nejvěrněji napodobit přírodní materiály, nejčastěji kámen. Druhý směr je klasický italský design - vzory a luxusní metalické povrchové úpravy. Třetím trendem v oblasti glazované keramiky je návrat k jednoduchým barevným plochám, různě kombinovaných s bílou, popřípadě šedou barvou. Inspiraci pro tento proud hledejme v období funkcionalismu.
Zajímavostí na veletrhu byla keramika tvarovaná, různě profilovaná. Taková sice nebude mít zcela praktické využití v koupelně, nicméně jako dekorační prvek doplněný podsvícením si své místo najde třeba v obývacím pokoji či v hale.
Sdílet / hodnotit tento článek