Celkem krajský úřad v tomto kole zaregistroval 934 žádostí o dotaci. "Ostatní buď nesplnili podmínky, nebo sami odstoupili. Žádosti byly vyřizovány podle pořadí, v jakém jsme je registrovali až do výše objemu částky vyčleněné pro tuto výzvu," uvedla krajská radní pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace Hana Štěpánová (STAN). Ve čtvrté výzvě se žádosti scházely pomaleji než v předchozích kolech. Zatímco nyní to trvalo více než měsíc, v dřívějších výzvách byly peníze rozebrané za několik dnů.
Dotace je určena pro fyzické osoby na výměnu starších kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním, které nesplňují emisní normy. Výše příspěvku se liší podle typu nového zdroje. Nejvíce dostanou žadatelé, kteří si pořídí kotel na biomasu se samočinným způsobem přikládání nebo tepelné čerpadlo, a to 80 procent nákladů až do výše 120 000 korun. Nejméně se dotuje nákup kombinovaného kotle uhlí/biomasa se samočinným způsobem přikládání, maximálně 75 000 korunami. Další bonus 7500 korun dostanou obyvatelé České Třebové, Holic, Lanškrouna, Litomyšle, Moravské Třebové, Pardubic, Svitav, Jablonného nad Orlicí, Žamberka a dalších čtyř desítek obcí, kde je špatná emisní situace.
V prvních dvou výzvách bylo podáno 1979 žádostí, schváleno bylo 1726 z nich a bylo vyplaceno 187 milionů korun. V třetí výzvě kraj dostal 1029 žádostí, schválil jich 965 a žadatelům zatím poskytl zhruba 30 milionů korun.
Hejtmanství připravuje i další, v pořadí již pátou výzvu k podávání žádostí o dotace na výměnu kotlů. Měla by být vyhlášena v září. Nebude v ní již možné poskytnout příspěvek na kotle na uhlí ani na kombinované kotle na uhlí a biomasu. "Podporovány budou kotle na biomasu, kondenzační plynové kotle a tepelná čerpadla," uvedla Štěpánová.
Sdílet / hodnotit tento článek