Metropole totiž svým plošným povrchem, chodníky, asfaltem silnic a parkovišť, betonem obytných budov, přirozeně akumulují teplo. A to pak sálá do okolí. Města už dnes mohou vykazovat teplotní odchylku o 1-4 °Celsia, a v letech příštích by to mohlo být i mnohem více.
Proto se holandští vývojáři z UNStudio spojili se švýcarskými výrobci barev Monopol Colors, a společně navrhli přístup, který by mohl efekt tepelných ostrovů prakticky řešit. Kouzlo prý tkví v bílé barvě. Bílé povrchy totiž část dopadajícího záření odráží, a tím snižují akumulaci tepla. Bloky bílých budov by se tak nepřehřívaly. Pár podobných experimentů už tady bylo, jenže Benvan Berkel z UNStudia jde ve své práci dál: „Myslíme si, že architekti mohou silně ovlivnit, jak se bude naše životní prostředí a města ve kterých žijeme přizpůsobovat budoucím změnám.“ Jeho produkt The Coolest White (nejchladnější bílá) tedy není jen obyčejným nátěrem.
Je přímo povrchovou úpravou, vnějším super-tenkým pláštěm, který může být instalován na fasádu budov. „Je to cesta, jak učinit města zdravější a život v nich příjemnější,“ soudí. Budova, pokrytá touto tuhou barvou, totiž nebude potřebovat klimatizační jednotku k tomu, aby si zachovala komfortní prostředí. A bez klimatizačních jednotek prý bude všem lépe: sice ovlivňují teplotu v interiéru, ale svou energetickou bilancí paradoxně stojí za zhoršováním stavu klimatu v exteriéru. V čem je tedy ona Nejchladnější bílá jiná? Čistě techniky, zatímco jiné bílé nátěry a materiály dosahují celkové solární odrazivosti (TSR) někde mezi 70 až 75 jednotkami, tahle zvládá 80 jednotek.
Další zajímavostí je životnost tohoto povrchu, která je odhadována na 40 let. Tedy výrazně déle, než kolik bychom čekali od klasické „barvy“. To proto, že má jen velmi nízkou abrazi, tedy malý stěr, smývání a neodírá se. Tahle dlouhověkost pak dále snižuje ekologickou stopu produktu. A pak je tu ještě jedna maličkost: tato inovativní nátěrová hmota současně zpevňuje povrch budov, je asi třikrát tužší než PVC. „Jednak tedy zvyšuje klimatickou odolnost budovy tím, že drasticky snižuje její příjem tepla a snižuje efekt tepelných ostrovů, a současně zvyšuje její strukturální odolnost, proti dešti i větru.“
Nakolik však zachrání naše města a klima můžeme jen spekulovat.
Sdílet / hodnotit tento článek