V současné době tvoří 80 procent z tisícovky nových bytů na brněnském trhu s bydlením jednopokojové a dvoupokojové byty. "Důvodem takto výrazné převahy malých bytů je omezující územní plán. Ten v některých lokalitách neumožňuje čistě bytovou výstavbu, a byty se tam proto kombinují s ateliéry. Zároveň se nedávno dostaly do prodeje i projekty, které nabízí jenom ateliéry," uvedl výkonný ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý.
Ateliéry jsou takové prostory, které nelze zkolaudovat jako byt, protože nesplňují například hlukové limity nebo normu oslunění.
Asociace brněnských architektů a stavitelů ale upozorňuje na to, že jde o nouzové řešení. "Výstavba ateliérů je kompromis, který nepřináší užitek ani jedné straně. Kupujícím i prodávajícím nese koupě takové nemovitosti zvýšenou daňovou zátěž a pro město je důsledkem tohoto trendu snižování počtu trvale žijících obyvatel, kteří si v nebytové jednotce trvalé bydliště jednoduše nahlásit nemohou," uvedl předseda správní rady asociace Marek Vinter.
Výstavba ateliérů je podle něj částečným řešením v současné bytové krizi, v zájmu rozvoje města je ale podpora plnohodnotných forem bydlení a nových rezidenčních projektů.
Více než polovina nových bytů, které se v letošním roce začaly prodávat, je právě v centru Brna. Stavitelé často staví ve volných prolukách, přestavují starší domy nebo staví na místech stržených bytových domů v zanedbanějších částech v blízkosti centra.
Sdílet / hodnotit tento článek