REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Akvárium v interiéru. Jak silné sklo je potřeba a jaká je stavební připravenost?

Ozvláštnit interiér budovy je ctižádostí architektů i přáním jejich majitelů. Prvkem, který takové nároky bezezbytku plní, je vestavěné akvárium. Moderní vestavěné akvárium může v interiéru fungovat nejen jako okrasný prvek, ale také jako průhledná polopříčka. Jaké sklo se využívá, jak se lepí a na co je potřeba pamatovat při záměru mít doma velké akvárium?

Akvárium vytváří příjemnou a uklidňující atmosféru.  Působí nejen esteticky, ale má také příznivý vliv na psychiku, čehož se využívá nejen v rezidenčních interiérech ale i kancelářích, jednacích místnostech a podobně.

Sklo pro akvárium

Sklářské technologie jsou bezpečné, takže náhodné rozbití nějakým nešikou (například pádem na akvárium) je jen velmi málo pravděpodobné.

Využívá se plavené floatové sklo o síle 6 mm – 19 mm. Stejné tloušťky jsou i u skla optiwhite, nebo clearvision. Vrstvené sklo se používá u vyšších akvárií, kde je již větší tlak vody, který určuje právě výška vodního sloupce. Vrství se pak 2 x 12mm sklo – 2 x 19mm sklo. Lepí se do maximální výšky 160 cm vodního sloupce v akváriu. U větších rozměrů se používá pouze akrylát.

Pokud to statika budovy dovolí, můžete si dopřát opravdu velkou vodní nádrž. A do ní už se vejdou i docela velké ryby. Nebo paryby.

Skla se brousí a leští jejich hrana a následně lepí transparentním silikonem do výšky 70 cm. U vyšší nádrže již v silikonu vznikají nevzhledné bublinky, a proto při vyšší výšce se používá už jen černý silikon. (Jedná se o silikonový tmel vyráběný přímo pro akvaristiku a lepení akvárií.)

Na umístění akvária pamatujte již v projektu

Vždy je lepší, když investor na nádrž pamatuje již rovnou při projektování. Akvárium se pak nejen že se může stát organickou součástí interiéru, ale je možné místo pro něj stavebně připravit. Zvláště v případě velkých akvárií, právě do reprezentativních prostor je potřeba počítat s velkým zatížením a s tím i dimenzovat nosné konstrukce. Konstrukce jsou dimenzovány na běžné užitné zatížení, vodní nádrž do tohoto však nespadá. „Nádrž s tisícem kubíků vody ještě není nic obrovského, ale už je to tuna. Při nevhodné konstrukci by mohla například zmáčknout podlahové topení, nebo plovoucí podlaha by takové zatížení nevydržela,“ upozorňuje šéf společnosti Akvaria.cz Tomáš Macháček.

Největší český internetový obchod Alza.cz má akvárium jako estetický doplněk v relaxační solné jeskyni pro zaměstnance.

V případě akvárií obvyklých velikostí problémy s jejich hmotností vůči statice stavby nevznikají. Jejich umístění je však dobré plánovat neméně pečlivě. Protože u každé vodní nádrže jde o to, aby její údržba, kterou provádí odborný personál, zatěžovala provoz v budově, nebo ve firmě jen minimálně. A jak na to, na to se musí i architekt zeptat akvaristy.

Pro údržbu je potřeba přímé napojení na vodu, nebo alespoň to, aby voda byla co nejblíž k nádrži, což při pozdější instalaci může být problém.

Tam, kde není prostor, nebo chuť pouštět se do „větších akcí“ je možné interiér doplnit o závěsné akvárium, jež je v podstatě živým obrazem. Jeho provedení, tloušťka, rám, barva pozadí, to vše se dá sladit s již zařízeným interiérem. Minimální rozměr takového akvária je kvůli živočichům i údržbě 120x17x65 cm (d x š x v).

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Sklo v interiéru

REKLAMA