REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jaký bude stavební zákon? Jak se mění hypotéky? S makléřem o novinkách na trhu

Bude nový stavební zákon? Úroky u hypoték zatím nerostou, naopak roste zájem o byty v družstevním vlastnictví. Nejen o tyto aktuality za poslední čtvrtletí se s vámi dělí realitní makléř Ing. Jakub Žižka ve svém pravidelném přehledu realitního trhu pro ESTAV.cz.
Zdroj: Fotolia.com - chalabala

Vláda schválila věcný záměr nového stavebního zákona

O krok dál se posunula situace kolem dlouho očekávaného stavebního zákona. Vláda schválila věcný záměr nového stavebního zákona, jehož cílem je urychlení a zjednodušení procesu povolování staveb. Dle návrhu se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) sloučí do jednotného povolovacího řízení a také by měl vzniknout Nejvyšší stavební úřad, který bude součástí státní správy. Součástí by měla být i digitalizace veškeré stavební agendy od územně plánovacích dokumentací, přes digitální technickou mapu, projektové dokumentace staveb až po elektronický spis stavebních úřadů.

Aktuálně trvá povolovací řízení u staveb průměrně 5,4 roku a podle ministerstva pro místní rozvoj by se tímto mělo zkrátit na jeden rok. Mnoho z nás si vůbec neuvědomuje, jak daleký má tento zákon přesah. Délka povolovacího řízení u staveb je natolik dlouhá, že překračuje stále se zkracující ekonomické cykly. Jednoduše řečeno developer začíná na zelené louce za vysokých cen (konjunktury), ale bytové jednotky díky zákonu zvládá dokončit po několika letech za úplně jiné situace na trhu (recese apod.). To má samozřejmě za následek mimo jiné i to, že developer musí s něčím takovým alespoň částečně při výstavbě počítat, a to se samo o sobě promítá do konečných cen nemovitostí.

Podle kritiků zákon hraje do karet developerům a vytváří větší prostor pro korupci.

Prozatím jde opravdu o schválení věcného záměru, návrh nového stavebního zákona by měl být hotov během letošního října a schválen v červnu 2020. Platnost zákona by měla být od roku 2021, je však otázkou, zda je to reálné.

Co se děje na hypotečním trhu?

Přestože v květnu ČNB opět zvýšila základní úrokové sazby o 0,25% na 2%, úrokové sazby u hypoték klesají. Banky jednoduše bojují o každého klienta, kterému by mohly hypotéku poskytnout. Díky různým jarním akcím, kdy se sazby snižovaly, se zájem o hypotéky lehce zvýšil. Zvyšuje se i objem schvalovaných úvěrů, avšak v meziročním srovnání počty ani objemy hypoték na loňský rok zatím nedosáhnou.

Zájem o byty v družstevním vlastnictví roste

Ruku v ruce s méně dostupnými hypotečními úvěry se začíná se stále více a více rozmáhat stavba bytových domů v družstevním vlastnictví. Po zpřísnění pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů se právě družstevní financování ukazuje jako zajímavá alternativa pro ty, kteří podle nových pravidel hypotéku nedostanou. Důvodem je jednak nižší cena bytů v družstevním vlastnictví a jednak se v takovém případě neřeší kontrola LTV a často ani ukazatele DTI/DSTI.

Senát chce zrušit daň z nabytí nemovitých věcí

Od začátku května je v poslanecké sněmovně návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Ta činí 4% a od roku 2016 ji platí kupující. Předtím ji platil prodávající a kupující figuroval jako ručitel. Díky této dani stát každoročně vybere kolem 13mld.Kč. Tato daň je dlouhodobě kritizována jako nesmyslná, protože za jednu nemovitost je vybírána opakovaně pokaždé, když změní majitele. V případě zrušení by však jen letos státní pokladna přišla už o 6mld. Kč, je tedy otázkou, zda k tomu vůbec někdy dojde.

Ing. Jakub Žižka

Realitní makléř a manažer realitního týmu. Od roku 2013 působí pod hlavičkou realitní sítě RE/MAX, v níž patří dlouhodobě k nejúspěšnějším makléřům České republiky. Byl vyhlášen jako nejlépe klientsky hodnocený realitní makléř společnosti RE/MAX Alfa a je držitelem elitního ocenění 100% club, udělovaného nejlepším realitním makléřům bez ohledu na státní příslušnost. Své poznatky uveřejňuje i na webové stránce www.jakubzizka.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Reality

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Zdroj: AdobeStock – Dmitry

Nový stavební zákon: Co je a není potřeba k žádosti o stavební povolení? Jak na zahájení řízení o povolení záměru dle nového zákona?

Jak povolit stavbu podle nového stavebního zákona č. 283/2021 Sb.? Povolovací řízení se zahajuje žádostí. Co musí žádost o povolení stavebního záměru obsahovat? A co na rozdíl od staré legislativy obsahovat nemusí? Nová legislativa jde vstříc digitalizaci a zrychlení povolovacího procesu.…