REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pasivní slaměný dům v Zářecké Lhotě postavili svépomocí

Slaměný dům v Zářecké Lhotě u Chocně byl navržen do nové obytné zástavby. Hlavní obytná budova je dvoupodlažní se sedlovou střechou, orientovaná delší stranou k jihu. Směrem k silnici by měla časem vzniknout kolmo na dům hospodářská část s parkováním a sklad. Celkový tvar tak vytvoří uzavřený obytný dvůr. Do dvora směřuje i hlavní obytná místnost s galerií a oknem přes obě podlaží.

Pohled stavebníka

Od začátku jsme cítili a dodnes cítíme, že právě takhle to chceme – hlína, sláma, dřevo, přírodní oleje, některé věci jen tak od ruky. Zajímavé je, kolik návštěvníků obdivuje například kulaté rohy omítek, když je to vlastně tak přirozené – asi to máme v sobě stále ještě nějak zakódované. Přestože jsem měl nějaké zkušenosti se stavbou dřevostaveb a silné zázemí v široké rodině, mě překvapila technologická a časová náročnost některých navržených postupů.

Při stavbě jsem se (po dřívějších zkušenostech) skvěle cítil díky tomu, že jsem se nemusel hádat a sepisovat smlouvy s dodavateli, a když jsme něco udělali jinak, než jsme chtěli, tak jsme si řekli: „no co, neděláme to celý život“ anebo jsme to prostě předělali bez dohadů o vícepráce. O finálním výsledku často rozhodla kvalitní příprava, někdy náhoda, jindy třeba spěch. Stavba svépomocí je mimo jiné dobrá škola vlastní odpovědnosti a schopnosti se rozhodnout. Každý kout tu má svůj příběh, který se mi občas přehrává. Skvělá byla zkušenost spolupráce s rodinou, přáteli a brigádníky. Společný projekt nás hodně stmelil – je hezké se někdy potřebovat. Náš dům je vlastně plodem dobrých vztahů, za které jsme vděční. Postavit si dům bych přál každému muži.

Prováděcí dokumentace byla perfektně dotažená. Překvapilo mě, jak málo konzultací a telefonátů s architektem a projektanty jsme během stavby potřebovali. Plánujeme ještě určitou míru automatizace ovládání větrání a vytápění, ale i bez ní máme dům pod kontrolou a bez problémů dokážeme v interiéru udržet komfortní podmínky a efektivně využívat získané energie.

O stavbě

Bíle omítnutá zateplená obálka hlavní budovy je částečně skryta za předsazeným dřevěným pláštěm z modřínových latí, které kryjí asymetričnost domu na jihu. Latě mají kromě estetické role také význam stínící. Chrání okenní otvory před přehříváním, zejména na východě a západě a dá se využít jako treláž pro osazení popínavých rostlin. Dřevěné sloupky zároveň vynáší balkony, pergolu nad terasou a mohou dodatečně sloužit jako nosič pro případné venkovní stínění roletami. Laťový rošt později naváže i na hospodářskou část a pohledově tak sjednotí celý pozemek.

Přízemí s obytným prostorem a kuchyní je otočeno k jihu do zahrady, na západ je směřován velký návštěvní pokoj. V patře se nachází 3 ložnice a galerie, která propojuje patro s přízemním obytným prostorem. Toto místo na fasádě akcentuje velké okno. Jak galerie, tak i podkrovní prostor jsou staticky připraveny, v případě narození většího počtu dětí, k zaklopení a vybudování dalších dvou pokojů. Nahoře ve štítu se nachází dvě půdičky na všechny věci, které si jen lidská mysl dovede představit, ale které byste ani vy sami, čtenáři tohoto článku, nechtěli mít každý den na očích.

Budova je navržena z velké části z přírodních materiálů a postavena téměř výhradně svépomocí během necelých dvou let. Základová deska je uložena na pěnové sklo a slouží jako hlavní tepelně-akumulační hmota stavby. Stěny z fošinkového skeletu jsou zevnitř zaklopeny vzduchotěsnou OSB deskou, zevně jsou izolovány slaměnými balíky. Střecha je řešena obdobně – zaizolována je dvojitou vrstvou balíků. Obvodové stěny jsou zvenku uzavřeny vápennou omítkou, zevnitř pak hliněnou, kterou si paní domu dozdobila sgrafity.

Úsporné nakládání s energiemi vychází z konstrukčního a technologického řešení domu. Jádrem systému je krbová vložka samotížně propojená s teplovodním výměníkem pro ohřev užitkové vody a dotápění hlavního obytného prostoru a koupelen. Zásobník teplé vody je natápěn i fotovoltaickými panely. Okna s trojskly v pasivním standardu kombinují klasické rámové otevíravé a nestandardní bezrámové neotevíravé zasklení. Větrání je zajištěno řízeně. Objekt byl zařazen jako pasivní dům do dotačního titulu Nová zelená úsporám s vyšším stupněm dotace.

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

zdroj: Ekodům o. s.

Rodinný dům ze dřeva a slámy postavili mezi vzrostlé stromy

Na počátku příběhu stavby slaměného domu v Horním Jelení byla potřeba přestat řešit finance pohlcující opravy dvou starých vysoce energeticky náročných domů, které navíc nevyhovují svým rozvržením. Plán zahrnující financování oprav prodejem druhého domu byl kompromisem, jenž nemohl splnit sen o prosluněném,…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA