REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rodinný dům ze dřeva a slámy postavili mezi vzrostlé stromy

Na počátku příběhu stavby slaměného domu v Horním Jelení byla potřeba přestat řešit finance pohlcující opravy dvou starých vysoce energeticky náročných domů, které navíc nevyhovují svým rozvržením. Plán zahrnující financování oprav prodejem druhého domu byl kompromisem, jenž nemohl splnit sen o prosluněném, energeticky čistém, nenáročném a příjemném prostředí. Proto došlo k rozhodnutí oba domy prodat a pokusit se vysnít si své "hnízdo na míru“.

Stavebníci oslovili architekta Radka Hálu, který dokázal jejich představy o bydlení a zároveň jejich finanční možnosti vtělit do nápaditého architektonického návrhu. Dům se nachází v rekreační odpočinkové zóně bývalého koupaliště nyní opravené přírodní nádrže. Je situován mezi vzrostlými stromy. Byl projektován tak, aby žádný z nich nemusel padnout. Dnes se za to odměňují blahodárným stínem v létě a luxusem zahrady v lese.

Půdorys domu je jednoduchý obdélníkový o rozměrech 5,8 x 12,75 m. Celková obytná plocha činí zhruba 100 m2. Dvojpodlažní řešení umožnilo vytvořit velký otevřený prostor, který je srdcem celé dispozice. Na východní a západní fasádu navazuje na dům střešním přesahem chráněná dřevěná terasa a vstup do domu. K severní fasádě přiléhá přístavek s hospodářským zázemím domu čitající dílnu, dřevník, garáž a kryté parkovací stání. Domu vévodí velké okno v převýšené části směřované na jih. Tepelné zisky z něj v zimě přitápí dům až o 3 stupně, v létě je okno stíněno vzrostlými lípami.

Dispozice, co plyne prostorem

Dispozice je srozumitelná, plyne jakoby prostorem. Z malé předsíňky se vstupuje přímo do hlavního obytného prostoru převýšeného obývacího pokoje, jehož součástí jsou těžká akumulační kamna – teplá náruč domova se sochařsky pojatým schodištěm. Na obývací prostor přímo navazuje kuchyňský kout s jídelním stolem. V soukromější části domu v patře jsou dva pokoje, které bude možné časem uzavřít posuvnými skleněnými stěnami. Na “balkoně” nad otevřeným prostorem je umístěn pracovní stůl pro pána domu – fotografa. Veškeré přízemní prostory jsou bezprostředně propojeny s exteriérem velkými okny a východy na terasu.

Konstrukce ze dřeva a slámy

Dům stojí na klasických základech, tesařská konstrukce je z lunárního dřeva vytěženého v místních lesícha a zpracovaného na pile „za humny“. Dřevěná konstrukce je vyplněna balíky slámy od sedláka, rovněž z nedaleka. Technologii "cpaní balíků a docpávání", stejně jako hliněné omítky se stavebníci učili takzvaně za pochodu. Složení stěn domu zevnitř-ven se skládá z jemné hliněné omítky, hrubé hliněné omítky, z rákosu, šikmých prken, balíků slámy, prken, hrubé omítky, difuzní fólie, konstrukce držící dřevěnou fasádu, modřínové fasády napuštěné tungovým olejem.

Zdroj: Ekodům

Nízká spotřeba energií i vody

Pultová střecha bude v budoucnu stálezelená, nyní je zakončena střešní fólií. Hrubé hliněné omítky si stavebníci vyráběli sami z jílu vytěženého na pozemku. Stavbu zásobili vodou z vlastní studny, kterou využívají i nadále. Připojili se ovšem na místní kanalizaci a rovněž elektřinu odebírají ze sítě. Také dešťová voda je jímána v nádrži a využita na zavlažování zahrady. Stavbu prováděli za stálé pomoci stavebníků také řemeslníci z okolí a přátelé. Dům má nízkou spotřebu provozních energií, je koncipován jako nízkoenergetický. Je vytápěn pecí na dřevo s teplovodním výměníkem v kombinaci s teplovodními rozvody.

Zdroj: Ekodům

Postupné investice do domu

Po třech letech bydlení jsou stavebníci stále stejně nadšení, dům splňuje svůj účel a každý den navrací vloženou energii. Je skutečným útulkem před světem, soukromým vesmírem rodiny, kam se všichni rádi vracejí.

Součástí plánu bylo neuvázat se dluhy, což se částečně splnilo. V jistém momentě (zná to většina stavebníků) finance došly, ale nyní je již rodina bez dluhů. Dům a jeho okolí nejsou zcela dokončeny (chybí plot, zelené zatravnění ploch a detaily typu zábradlí na balkoně, vnitřní skleněné dělení patra...). Ale to vše si naděluje rodina postupně, každý rok kousek. Postupně tak přibývají terasy, dílny, příjezdové cesty... 

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Jonas Bjerre-Poulsen

Znovuzrození dřevostavby u jezera ve stínu rozrostlého dubu

Projekt komplexní rekonstrukce z Dánska, který v podstatě nahradil starou dřevostavbu novým, moderním objektem odlišného využití. Místo malé loděnice vznikla rekreační chata, která se rozplývá v harmonické scenérii luk, lesů a vodní hladiny.

Pasivní dům: Historie, čísla, argumenty

Pasivní dům: Historie, čísla, argumenty

Standard pasivního domu vznikl v diskuzi mezi profesorem Bo Adamsonem z Lund University (Švédsko) a Wolfgangem Feistem z Institut für Wohnen und Umwelt (Německo) v roce 1988. První čtyři domy byly podle tohoto standardu realizovány v Darmstadtu (Německo) v roce 1990. Od doby prvních prototypů byly postaveny již…

Foto:  Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Dům Kaštan je plný překvapení. Pod dřevěnou obálkou skrývá výživné jádro

Bez zbytečných parádiček, přímo k jádru věci. Vyzvednout to podstatné, zacílit na silné stránky a ty tvůrčím způsobem rozvést. Dům Kaštan ve své čisté podstatě oživuje to, co si spojujeme s tradiční valašskou architekturou. Soulad s přírodou, stabilitu, soběstačnost, odolnost, zapracování lokálních zdrojů. Činí tak s…

Bydleli útulně ve stodole. Pak si přistavěli slaměný dům

Bydleli útulně ve stodole. Pak si přistavěli slaměný dům

Bydlet v domě z přírodních materiálů je podle Lukáše Gavlovského prima, tak má jeho rodina takové domy hned dva. Může to působit nenasytně, ale ten první, který je známý jako Slaměný dům ve stodole, není velký. Je limitován kamennými zdmi bývalého selského stavení a už tenkrát asi před patnácti lety, kdy jej spolu s…

Foto: Eirik Johnson

Celoročně obyvatelná dřevěná chata poskytuje kontakt s přírodou

Nadšení z pobytu v divoké přírodě z nás může velmi rychle vyprchat, když nám počasí předvede svou nevlídnou tvář. Majitelé chaty, ztracené v zalesněných údolích státu Washington, s tím ale počítají. Jejich rekreační obydlí, určené klidně k celoročnímu obývání, s ne úplně optimistickou předpovědí počasí počítá.…

Foto: Charles Davis Smith, FAIA

Domu na malé parcele dominuje komín a stromy. Dřevo je na fasádě i na stropě

Úsloví „domeček jako malovaný“ ve Státech nepoužívají, říkají spíše „vyřezaný“. A jak takový vypadá? Navenek vychází z tvarů typických spíše pro chatu nebo venkovské stavení, byť stojí ve městě. Nádhernému rodinnému domu mezi stromy dominuje dřevěná fasáda a výrazný komín.

Rekonstrukce starého domu pod Lanšperkem zachránila, co ostatní radili zbourat

Rekonstrukce starého domu pod Lanšperkem zachránila, co ostatní radili zbourat

Do rekonstrukce se pustili, protože si přáli mít domov v již hotové zástavbě. Myšlenka nekoncepční výstavby „na zelené louce“ jim byla cizí. Hledali místo a dům, který by měl duši. Našli ho skrytý pod břízolitovou omítkou stojící těsně pod vrcholem se zříceninou. Většinu požadavků se jim podařilo splnit. Na širokých…

Soběstačný dřevěný dům u Chocně je nezávislý na sítích

Soběstačný dřevěný dům u Chocně je nezávislý na sítích

Dům, který je pro Pavla Černého splněným snem. Dřevostavba na nádherném místě, vnitřní hliněné omítky, těžká akumulační kamna a hlavně – žádné inkaso. Nevedou sem žádné kabely ani trubky z venku. Voda je z vrtu, elektřina z ostrovní fotovoltaické elektrárny, teplo ze slunce nebo dřeva. Celý dům se stavěl s ohledem na…