Stavebníci oslovili architekta Radka Hálu, který dokázal jejich představy o bydlení a zároveň jejich finanční možnosti vtělit do nápaditého architektonického návrhu. Dům se nachází v rekreační odpočinkové zóně bývalého koupaliště nyní opravené přírodní nádrže. Je situován mezi vzrostlými stromy. Byl projektován tak, aby žádný z nich nemusel padnout. Dnes se za to odměňují blahodárným stínem v létě a luxusem zahrady v lese.
Půdorys domu je jednoduchý obdélníkový o rozměrech 5,8 x 12,75 m. Celková obytná plocha činí zhruba 100 m2. Dvojpodlažní řešení umožnilo vytvořit velký otevřený prostor, který je srdcem celé dispozice. Na východní a západní fasádu navazuje na dům střešním přesahem chráněná dřevěná terasa a vstup do domu. K severní fasádě přiléhá přístavek s hospodářským zázemím domu čitající dílnu, dřevník, garáž a kryté parkovací stání. Domu vévodí velké okno v převýšené části směřované na jih. Tepelné zisky z něj v zimě přitápí dům až o 3 stupně, v létě je okno stíněno vzrostlými lípami.
Dispozice, co plyne prostorem
Dispozice je srozumitelná, plyne jakoby prostorem. Z malé předsíňky se vstupuje přímo do hlavního obytného prostoru převýšeného obývacího pokoje, jehož součástí jsou těžká akumulační kamna – teplá náruč domova se sochařsky pojatým schodištěm. Na obývací prostor přímo navazuje kuchyňský kout s jídelním stolem. V soukromější části domu v patře jsou dva pokoje, které bude možné časem uzavřít posuvnými skleněnými stěnami. Na “balkoně” nad otevřeným prostorem je umístěn pracovní stůl pro pána domu – fotografa. Veškeré přízemní prostory jsou bezprostředně propojeny s exteriérem velkými okny a východy na terasu.
Konstrukce ze dřeva a slámy
Dům stojí na klasických základech, tesařská konstrukce je z lunárního dřeva vytěženého v místních lesícha a zpracovaného na pile „za humny“. Dřevěná konstrukce je vyplněna balíky slámy od sedláka, rovněž z nedaleka. Technologii "cpaní balíků a docpávání", stejně jako hliněné omítky se stavebníci učili takzvaně za pochodu. Složení stěn domu zevnitř-ven se skládá z jemné hliněné omítky, hrubé hliněné omítky, z rákosu, šikmých prken, balíků slámy, prken, hrubé omítky, difuzní fólie, konstrukce držící dřevěnou fasádu, modřínové fasády napuštěné tungovým olejem.
Nízká spotřeba energií i vody
Pultová střecha bude v budoucnu stálezelená, nyní je zakončena střešní fólií. Hrubé hliněné omítky si stavebníci vyráběli sami z jílu vytěženého na pozemku. Stavbu zásobili vodou z vlastní studny, kterou využívají i nadále. Připojili se ovšem na místní kanalizaci a rovněž elektřinu odebírají ze sítě. Také dešťová voda je jímána v nádrži a využita na zavlažování zahrady. Stavbu prováděli za stálé pomoci stavebníků také řemeslníci z okolí a přátelé. Dům má nízkou spotřebu provozních energií, je koncipován jako nízkoenergetický. Je vytápěn pecí na dřevo s teplovodním výměníkem v kombinaci s teplovodními rozvody.
Postupné investice do domu
Po třech letech bydlení jsou stavebníci stále stejně nadšení, dům splňuje svůj účel a každý den navrací vloženou energii. Je skutečným útulkem před světem, soukromým vesmírem rodiny, kam se všichni rádi vracejí.
Součástí plánu bylo neuvázat se dluhy, což se částečně splnilo. V jistém momentě (zná to většina stavebníků) finance došly, ale nyní je již rodina bez dluhů. Dům a jeho okolí nejsou zcela dokončeny (chybí plot, zelené zatravnění ploch a detaily typu zábradlí na balkoně, vnitřní skleněné dělení patra...). Ale to vše si naděluje rodina postupně, každý rok kousek. Postupně tak přibývají terasy, dílny, příjezdové cesty...
Sdílet / hodnotit tento článek