REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Celoročně obyvatelná dřevěná chata poskytuje kontakt s přírodou

Nadšení z pobytu v divoké přírodě z nás může velmi rychle vyprchat, když nám počasí předvede svou nevlídnou tvář. Majitelé chaty, ztracené v zalesněných údolích státu Washington, s tím ale počítají. Jejich rekreační obydlí, určené klidně k celoročnímu obývání, s ne úplně optimistickou předpovědí počasí počítá. Zastřešenou terasou se hlásí k deštivým a zasněženým ránům, aniž by své obyvatele ochuzovala o radost z čerstvého povětří.

Požadavky klientů, tedy pětičlenné rodiny, byly až přímočaře prosté. Do své chaty v Methow Valley neplánují cestovat nikterak jinak, než autem. Takže k patřičným ubytovacím kapacitám musí nutně patřit i dostačující garáž. Samotná chata, v projektové dokumentaci označovaná jako Lot6, v sobě musí kombinovat vlastnosti obydlí vhodného pro zimní i letní období. Přičemž k tomu prvnímu sem patří i pořádné závěje sněhu. Stavení tedy musí být dostatečně zateplené, a také se střechou schopnou unést zátěž sněhu.

Řešení pro déšť i mráz

Z hlediska interiéru by pak Lot6 měl respektovat to, aby rodina trávila čas pohromadě, s tím, že se obydlí stane jejich „základnou“ pro pěší túry po okolí. Počasí to samozřejmě ne vždy dovolí, protože zdejší region patří mezi dešťovými srážkami nejvydatnější ve Státech. A pro takové případy pak musí chata nabídnout alternativu pobytu venku, ale pořád uvnitř. Bonusem k tomu všemu je pak požadavek na odrušené zbytečných hranic mezi exteriérem a vnitřním prostředím, mezi domem a okolním lesem a k němu přiléhající loukou.

Foto: Eirik Johnson

Na samotném výsledku je nejpozoruhodnější, s jakou lehkostí až suverénností na soubor přání klientů dokázali architekti ze studia Prentiss Balance Wickline zareagovat. Návrh pojali jako dva uzavřené objemy, garáž (70 m2) a obytnou část (102 m2). S tím, že je propojuje dalších 60 metrů čtverečních zastřešené terasy, která je vlastně pokojem beze stěn. Tady mohou obyvatelé trávit čas, když jim počasí nepřeje.

Univerzální místnost srdcem domu

Samotné propojení je velmi nenáročné, ale zásadním způsobem zvyšuje obyvatelnost prostoru. A pochopitelně, ruší se tu hranice mezi světem vevnitř a vně. Do terasy se prosklenou stěnou zrcadlí interiér místnosti, kterou architekti ne nadarmo nazývají „flexi“. Je to mix obývacího pokoje, jídelny, společenské místnosti. Je ústřední místností chaty, a obyvatele k sobě vábí teplem dvoustranného krbu. K ní pak přiléhají ložnice, koupelna, technické zázemí a kuchyně.

Foto: Eirik Johnson

Podlaha je z betonu, je do ní zabudováno vytápění. Zajímavou volbou jsou i Sierra-Pacific hliníkové rámy oken a dveří, které jsou kompromisním řešením pro dostatečné utěsnění tepelné obálky objektu. Malou „stopu“ z hlediska zastavěné plochy doplňují udržitelné prvky. Pokročilá izolace snižuje náklady na vytápění a spotřebu energií, ohřev vody je zajištěn přes propanem hnaný kotel. Jak říkají architekti: „Je to kombinace nezávislosti, kvalitního bydlení a s přihlédnutím k rozumné ceně.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: domesi.cz

Dřevostavba v Klánovicích zachovala stojící stromy na pozemku

Projekt, který respektuje v místě stavby stojící stromy, a jejichž zachováním pak získává na kvalitě. Dřevostavba plná chytrých nápadů a potěšujících maličkostí. Ano, ateliér v Klánovicích se architektům skutečně povedl.

Foto:  Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Dům Kaštan je plný překvapení. Pod dřevěnou obálkou skrývá výživné jádro

Bez zbytečných parádiček, přímo k jádru věci. Vyzvednout to podstatné, zacílit na silné stránky a ty tvůrčím způsobem rozvést. Dům Kaštan ve své čisté podstatě oživuje to, co si spojujeme s tradiční valašskou architekturou. Soulad s přírodou, stabilitu, soběstačnost, odolnost, zapracování lokálních zdrojů. Činí tak s…

zdroj: Ekodům o. s.

Rodinný dům ze dřeva a slámy postavili mezi vzrostlé stromy

Na počátku příběhu stavby slaměného domu v Horním Jelení byla potřeba přestat řešit finance pohlcující opravy dvou starých vysoce energeticky náročných domů, které navíc nevyhovují svým rozvržením. Plán zahrnující financování oprav prodejem druhého domu byl kompromisem, jenž nemohl splnit sen o prosluněném,…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA