Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Živé rozhovory ESTAV.cz a TZB-info z For Arch: Den třetí

I ve třetím veletržním dnu akce For Arch redakce ESTAV.cz a TZB-info vysílala ze svého stánku rozhovory s odborníky. Témata byla opět různorodá, rozhovory zaměřené na koncové stavebníky i odborníky. A kdo že přišel do studia ve čtvrtek?
Živé rozhovory ESTAV.cz a TZB-info z For Arch: Den třetí

V rozhovoru s Pavlem Heinrichem ze společnosti HELUZ jsme se bavili o novém způsobu zdění s hotovou maltou HELUZ SIDI. Jedná se o unikátní silikátovo-disperzní materiál, který se nanáší jednoduše válečkem. Novinka byla představena minulý týden a na trh bude uvedena v příští stavební sezóně. Podrobnosti o Heluz SIDI jsme jsme publikovali začátkem týdne.

S Lucií Stuchlíkovou jsme hovořili o tepelných čerpadlech Spirála. Tepelná čerpadla voda – voda jsou velmi specifickým oborem. Jejich prodeje v ČR se trvale pohybují mezi 90 a 120 kusy za rok. Dominantní postavení na tomto trhu má česká firma Spirála. Lucie Stuchlíková uvedla, že v současné době mají více než zhruba 400 aplikací v ČR, které se nacházejí nejen v oblastech nížín a v okolí řek, ale i v horských oblastech a dalších místech, kde by člověk uplatnění tohoto typu tepelného čerpadla neočekával.

Vysoké zastoupení české firmy je založeno na tom, že jde o velmi specifické konstrukce tepelných čerpadel, kterým se velcí výrobci nevěnují. Je sice možné využít jejich tepelná čerpadla, ale vždy je k nim tepelný výměník, který není přizpůsobený provozu s běžnou vodou, která se vyskytuje ve vrtech nebo studnách. Ta je zpravidla tvrdá, znečištěná atp. Tyto podmínky obvyklým deskovým výměníkům nevyhovují, neboť se jejich kanálky zanáší.

Michal Čejka z Šance pro budovy hovořil novele vyhlášky č. 78/2013 Sb. o energetické náročnosti budov, která je prováděcím předpisem zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií a stanovuje postup hodnocení energetické náročnosti budov a závaznou podobu průkazu energetické náročnosti budovy. Novela se právě dokončuje.

Hlavními cíli současné novelizace je zefektivnění hodnocení energetické náročnosti budov na základě zkušeností z předchozích let, zlepšení vymahatelnosti požadavků na energetickou náročnost budov a zvýšení kvality a kredibility zpracovávaných průkazů energetické náročnosti budov. Současně je novelizace využito k implementaci evropské směrnice o energetické náročnosti budov EPBD III. Bližší informace přineseme v samostatném článku.

Rozhovor s Janem Mártonem se týkal staveb z přírodních materiálů s využitím slámy a sdružení Ekodům. Sláma ve stavbách přestává být okrajovým materiálem pouze pro svépomocné stavebníky, ale existují na Slovenku i u nás firmy, které vyrábějí prefabrikované slaměné panely. K propagaci přírodních materiálů ve stavbách nejen pro bydlení se zabývá sdružení Ekodům, které pořádá přednášky a výlety za příklady dobré praxe.

S Vladimírem Mikešem jsme rozebírali téma stavění v chráněných krajinných oblastech. Před samotným zahájením projektování stavby, popřípadě i před koupí pozemku je důležité si zjistit podmínky v konkrétní oblasti. CHKO chrání především krajinný ráz a regulativy většinou nezabíhají do podrobností, jako je například využití střešních oken. Ne všechna omezení jsou však uvedena v územním plánu.

Vývoj dřevostaveb v Čechách a na Slovensku byl tématem rozhovoru s Lubicou Fábri, programovou ředitelkou přehlídky Salon dřevostaveb. ČR je na tom v porovnání s ostatními státy V4 nejlépe, co se týče počtu dřevostaveb. Dřevostavby však stále nedosahují takového zastoupení, jako třeba v severských zemích, kde nebyla přerušena tradice stavění ze dřeva. Salon dřevostaveb je nesoutěžní přehlídka architektonicky nejzdařilejších realizací. Nejedná se pouze o rodinné domy, ale i o větší stavby, například stavby občanské vybavenosti.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu FOR PASIV, FOR THERM, FOR WOOD

Veletrh For Pasiv - archivní snínek redakce, foto Jiří Zilvar

Přijďte na veletrh FOR PASIV 2022. ESTAV.cz nabízí volnou vstupenku zdarma!

Přijměte pozvání redakce ESTAV.cz na jarní stavební veletrhy zaměřené na úsporné bydlení, vytápění a dřevostavby FOR PASIV, FOR THERM a FOR WOOD. Na veletrhu můžete získat na našem stánku příručku Jak koupit bydlení. Navštívit můžete i odborný doprovodný program. Vstupte na veletrh zcela zdarma s naší volnou…

For Interior - ilustrační obrázek

Volná vstupenka na For Interior 2020

Téměř 120 vystavovatelů ve dvou výstavních halách přinese oblíbený veletrh nábytku FOR INTERIOR. Ve dnech 1. až 4. října představí na letňanském výstavišti PVA EXPO PRAHA výrobce, designéry a profesionály ze světa nábytku. Letňanský areál je připraven zajistit bezpečí a komfort návštěvníků i vystavovatelů.

Brno - výstaviště, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Na brněnském výstavišti začínají stavební veletrhy

Ve třech pavilonech brněnského výstaviště dnes začínají tři stavební veletrhy. Stavební veletrh Brno, veletrh Dřevo a stavby a nábytkářský Mobitex potrvají až do soboty, poprvé je doprovodí Festival architektury. Jejich hlavním tématem bude letos ekologie.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA