Toto řešení je technicky nevhodné. Doporučuji vyvést odvětrání až do exteriéru nad střechu. Někteří stavebníci se vyvedení nad střechu u rekonstrukcí obávají z důvodů problematického napojení na střešní krytinu.
Na dotazované střeše se jedná o skládanou střešní krytinu. S pomocí střešní tvarovky (jakou běžně výrobci střešních krytin dodávají jako příslušenství ke svým systémům střešních tašek) dosáhnete i bezproblémového napojení bez rizika zatékání krytinou. Pokud je ve střeše nějaký stávající průchod – například nevyužívaný komín, je možno zvážit prostup odvětrávacího potrubí některým ze stávajících prostupů.
Samostatný ventilátor s kontrolou vlhkosti je ideální do koupelny – zdroj K&V ELEKTRO
Pojistnou hydroizolaci střechy je nutné samozřejmě utěsnit okolo prostupu potrubí. Ani to dnes pomocí speciálních lepících pásek nebo manžet na potrubí není problém.
Co hrozí, pokud vyvedete větrání do půdy?
Pokud vyvedete větrání do půdního prostoru, zvýší se lokálně (v blízkosti vývodu potrubí) vzdušná vlhkost a dřevěné prvky v blízkosti mohou časem degradovat, být snadněji napadeny houbami apod.
Potrubní ventilátor KANLUX WIR WK-10 70900 – zdroj K&V ELEKTRO
V zimním období bude situace ještě horší, jelikož vlhký a teplý vzduch z koupelny zvýší v nezatepleném prostoru svoji relativní vlhkost a bude zcela jistě kondenzovat na veškerých površích v nemalém okolí vyústění.
Půdní prostor bude také dobře větraný jen za větrných dnů, pokud vítr nefouká, není větrání prostoru tak dokonalé jako v exteriéru, což jen podtrhuje předešlé varování.
Zdroj: AdobeStock-bildlove
Proč tepelně izolovat potrubí?
Potrubí vedené nezatepleným prostorem je nutné tepelně izolovat, aby nedocházelo k rychlému ochlazování a kondenzaci par vlhkého vzduchu v potrubí a stékání kondenzátu zpět do ventilátoru. Izolaci potrubí lze provést buď nalepovací izolací, nebo tepelně-izolačními návleky na potrubí. Někdy nepostačí ani tepelná izolace potrubí a je nutné odvádět kondenzát u paty potrubí tak, aby nestékal do ventilátoru, například napojením potrubí na kanalizaci, třeba přes odkapovou nádržku.
Zabraňte únikům vlhkosti skrze parozábranu
Dále je velice nutné pečlivě parotěsně utěsnit prostup potrubí parozábranou (předpokládáme, že je v souvrství podhledu). Kolem prostupu nesmí docházet k úniku vodní páry do tepelné izolace (opět se jedná o zvýšení vlhkosti v izolaci). Nebezpečí je o to vyšší, že se jedná o koupelnu – vlhký provoz. Na utěsnění parozábrany se využívají lepící pásky či speciální manžety.
Sdílet / hodnotit tento článek