"Průzkumné práce, které měly určit, zda břidlice mohou být novým domácím zdrojem energie ve Spojeném království... byly nyní ukončeny - a to až do doby, než budou k dispozici důkazy, že lze těžit bezpečně," uvedlo v prohlášení ministerstvo obchodu a energetiky.
Jeho šéfka Andrea Leadsomová rozhodnutí o uvalení moratoria na další těžbu přijala na základě nové studie Úřadu pro ropu a plyn (OGA), která došla k závěru, že při těžbě frakováním nelze předvídat, jak výrazné otřesy půdy může takové získávání plynu způsobit. Studie také uvedla, že "nepřijatelné" důsledky těžby pro obyvatele žijící v okolí vrtů nelze vyloučit.
Vláda nicméně nerozhodla o tom, že by těžbu frakováním zcela zakázala.
Plyn z břidlic se v Británii těžil jen na jediném místě - firma Cuadrilla provozovala dva vrty poblíž Blackpoolu v hrabství Lancashire. Jejich provoz byl ale dočasně zastaven letos v srpnu po otřesech o síle 2,9 stupně. Podniky musejí podle pravidel zastavit hydraulické štěpení, pokud je zjištěna seismická událost o síle nejméně 0,5 stupně.
Při využití metody hydraulického štěpení se do podzemního vrtu pumpuje voda s rozpuštěnými chemikáliemi. Její tlak pak v podzemí rozbije horninu, z níž se uvolní plyn. Při těžbě se v podzemí hromadí voda, která se dostává do rezervoárů v hloubce tisíců metrů pod povrchem. Právě zvýšený tlak způsobený napumpovanou vodou pak zřejmě vyvolává otřesy.
Těžba ropy a plynu z břidlic je v současnosti na vzestupu zejména v USA. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) letos předpověděla, že díky této metodě Spojené státy do roku 2024 předstihnou Rusko a ohrozí pozici Saúdské Arábie jako největšího světového vývozce energetických surovin.
Sdílet / hodnotit tento článek