REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak postupovat při povolení neobvyklého domu

Záměry drobného stavebníka postavit si rodinný dům i touhy developerů o stavbě celého bloku bytových domů mohou narazit na nečekané komplikace. Zvláště pak v případě, že se jedná o projekt netradičního vzhledu domu, jeho rozměrů či materiálů. Mohou se ozvat sousedé, kteří se stavbou nebudou souhlasit a budou se jí snažit ze všech sil zabránit. Jak takovou situaci zvládnout?
Zdroj: AdobeStock-Kalim

Důležitá je příprava, ideálně ještě před zakoupením pozemku. I drobným stavebníkům lze doporučit spolupráci s architekty a právními specialisty zvláště při posouzení záměru výstavby na daném pozemku. Než vleklé soudní spory a řešení „na sílu“ doporučuje Radek Motzke obyčejnou lidskou domluvu. Čas na takové "doprovodné akce" se jistě vyplatí.

„V případě stavebníka rodinného domu se bude nejspíše jednat o grilování či soudek piva se sousedy. Tady s nimi záměr lépe proberete. V případě developera je ideální formou uspořádat veřejná setkání,“ doporučuje Radek Motzke. V rozhovoru ve studiu ESTAV.cz uvádí i další "běžné" rady v souvislosti s prosazením stavby neobvyklého domu.

V případě, že všechna jednání zkrachují, lze se samozřejmě odvolávat na soudy. Pokud však v jednání dojdete až tak daleko, počítejte s průtahy i na deset let. Potom je ke zvážení i varianta prodeje pozemku a hledání nového. Přípravu se tedy nevyplatí podcenit.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock-maryrose5

Města si mají stanovit zásady pro výstavbu. Dohoda s developerem je jednodušší

Na příchod developera do území a výstavbu nových projektů je často nahlíženo dvěma úhly pohledu. Na jedné straně investor přináší ekonomické výhody, jako jsou pracovní místa, obchodní plochy či bytové jednotky a s nimi spojený příchod nových obyvatel. Ruku v ruce s těmito benefity však často přichází také nová zátěž…

REKLAMA