Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ze staré autodílny vykouzlili díky rekonstrukci moderní loftový byt

Pokud by nám někdo nabídl bydlení ve vybydlené autodílně, asi bychom zdvořile odmítli. Byť by to bylo v Chicagu. Nebo spíš právě proto: zimy jsou tady na americkém severu skutečně tuhé, a představu velké vymrzlé haly nevyhřeje ani optimismus ze získaného prostoru. Dá se vůbec takový prostor civilizovat? Architekti dokazují, že to možné je: jimi vytvořený loft je hřejivě lidský, a přitom se nezříká své industriální podstaty.

Dnes už se těžko dozvíme, která že automobilka z Chicaga to vlastně byla, a na rohu Michigan Street vytvořila celý auto-blok. Nacházela tu jak montážní hala, tak opravárenské dílny i výstavní salón. Všechno hezky pod jednou střechou. Objekt připomínající cihlovou krabici s nepřirozeně velkými okny by vystavěn před sto lety, a do dnešních dní přežíval v podobě nevábné ruiny. Naštěstí tu někdo zacítil příležitost, a s pomocí architektů ze studia Vladimira Radutnyho tu vytvořili velmi originální loftové bydlení. To maximálně využívá nadrozměrných stropů a průhledů, ale současně měřítka polidšťuje a dodává jim velmi přirozené vyznění.

Dílna, sklad, bydlení

Ano, 209 metrů čtverečních plochy k obývání je pro developery a realitní makléře velké lákadlo. Ale představa, že posledních pár generací to tady sloužilo v lepším případě jen jako skladiště zbytečností a hlodavců atraktivitu prostoru zrovna nezvyšuje. Architekti proto museli sáhnout k zásadním úpravám, při kterých očesali „historický nános“ až na holou kostru objektu. Může se to zdát zvláštní, ale v železných traverzách, ocelových podpůrných sloupech, cihlových stěnách a betonových panelech stropů se skrývala inspirace. Do odhaleného podkladu totiž Radutny zasadil celé prefabrikované na míru vyrobené bloky, chcete-li boxy, uživatelských komponent. Do volného prostoru byla vsazena kuchyň, koupelna a ložnice.

Foto: Mike Schwartz Photography

Povrch dodává autentičnost

Mimo tyto kompaktní části pak z podkladu na obyvatele vystupuje autentická schránka původní budovy. Odhalené zdivo i staré potrubí. Takový byl záměr. Míra integrace starých a nových prvků je ale překvapivě harmonická, a dodává bydlení punc nevšednosti. Kontakt mezi moderními materiály a těmi s pamětí pak vytváří v otevřeném profilu místností přechody, které zřetelně oddělují jednotlivé funkční programy. Kromě oddělení je tu ale prvek kontinuity, který smysluplně místnosti propojuje: dřevěné obklady, totožné v barvě i textuře. Právě ty vás vedou celým loftem, a dodávají mu jednotný styl. Dřevěné ostění navíc chytře maskuje vestavěné spotřebiče a úložné prostory, které se vždycky hodí. Za panelem se skrývá šatník, průchod do prádelny nebo televize.

Není třeba bourat, když umíte rekonstruovat

I pro nás to byla lekce o tom, jak vhodně uspořádat životní prostředí obyvatel a vyvážit jednotlivé požadavky na obyvatelnost,“ říká Radutny. Lidé mají rádi otevřený prostor, ale vyžadují soukromí. Je tedy zapotřebí oddělit jednotlivé uživatelské režimy. Bydlet v domě s historií je lichotivé, ale současně nikoho neláká břemeno zastaralé konstrukce a nemoderního vybavení. Chicago je vyhlášené svou industriální minulostí, ale s tím se pojí i nemalá funkční zátěž. „Z negativ bylo vždy zapotřebí vyzvednout to, co bylo nositelem přidané hodnoty, a to ostatní bylo zapotřebí potlačit a nahradit.“

Foto: Mike Schwartz Photography

Zateplení celé stavby, výměna oken, instalace klimatizace, kompletní úprava podlah, osazení obkladů vytvořili místo pro život, které se ještě rozrostlo vsazením boxů. Výsledek je velmi lichotivý. Z místa, které bylo jen nehezkou skvrnou minulosti se rázem stalo atraktivní bydlení na ve vynikající lokalitě. Místo, které byste ochotně nazvali svým vlastním domovem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Studio Seči

Z mládeneckého bytu je bydlení rodiny. Důkladná rekonstrukce zvětšila byt

Jakým způsobem vtěsnat do malého prostoru všechny ty věci? Jak udělat z mládeneckého bytu byt pro rodinu s dětmi? Takovéto a mnohé jiné otázky si kladli architekti ze studia Seči, když se ujali bytu v bratislavském rezidenčním projektu Panorama City na břehu Dunaje.

Foto: Lousy Auber

Moderní loft vznikl ve staré bratislavské továrně. Šedivý ale útulný

Velké projekty na brownfieldu mají smysl, dokud nezapomínají na ty malé, které jsou nedílnou součástí jejich realizace. Bratislava se teď může světu pochlubit právě takovým příkladným přístupem. Rekonverze průmyslového areálu tu vytvořila prostor pro dílčí projekt obytného loftu, který je se svým staronovým…

REKLAMA