Zateplování budovy, v níž jsou chráněné dílny pro zdravotně postižené, tak může pokračovat podle původního projektu. Podle ministerstva nemá liberecké Koloseum dlouhodobě architektonickou hodnotu domu z 19. století ani jiných uměleckořemeslných kvalit.
"K zápisu domu mezi kulturní památky došlo pouze z politických důvodů,"
Budova Kolosea vznikla v roce 1877 na místě vyhořelého starého statku a pohostinství. I Koloseum dvakrát vyhořelo, dvakrát byl podán návrh na jeho demolici. "Historická budova tady byla někdy před rokem 1949, po těch dvou požárech ale už nemá s historií nic společného," řekl již dříve ČTK ředitel Mezinárodního centra Universium Stanislav Burdys.
Zchátralou budovu získalo Universium v roce 2008 od města za symbolickou korunu. Letos s pomocí evropské dotace začalo rozsáhlý objekt zateplovat a vyměnilo všechny okna a dveře s cílem snížit náklady na energie o čtvrtinu. Právě tato rekonstrukce libereckým památkářům vadila, probíhala bez jejich dohledu. Přesto i oni nakonec souhlasili s vyřazením budovy ze seznamu kulturních památek. "Důvodem je minimum dochovaného architektonického řešení budovy po požáru roku 1984," napsali ve vyjádření pro ministerstvo kultury.
Podle Burdyse chce Universium zateplení budovy dokončit ještě letos. Takřka hotový je i druhý evropský projekt Universia, jehož smyslem je zvelebit zanedbaný a léta nevyužívaný park u Kolosea. "Veřejnosti ho chceme zpřístupnit od jara," řekl Burdys. Celý prostor bude upravený a cesty zpevněné, aby ho mohli využívat i handicapovaní, senioři nebo matky s kočárky. V parku bude dětské hřiště a venkovní fitcentrum pro seniory a handicapované všech věkových skupin a bude možné se tam i občerstvit. Realizace obou evropských projektů si vyžádá dohromady asi 25 milionů Kč.
Universium poskytuje poradenství a asistenční a sociální služby lidem se zdravotním postižením. Má několik provozů, kde zaměstnává převážně lidi s handicapem. V Koloseu je mimo jiné kuchyně a počítačová a výtvarná dílna.
Sdílet / hodnotit tento článek