Z hlediska dopravní infrastruktury se jedná o evropské město zažívající dlouhodobý kolaps, ať už jde o nekonečné kolony aut či mračna smogu. K lokálnímu zlepšení ale přeci jen dochází: na důležité spojnici Avinguda Meridiana navrhli architekti ze studia BCQ úpravu mostu, který se smogem doslova živí.
Barcelonský Sarajevský most nad rušnou dopravní tepnou se promění v zářivý, solárními panely pokrytý objekt, jehož povrch navíc bude aktivně redukovat množství smogu v ovzduší. Lidé z BCQ počítají s dramatickou metamorfózou zašedlé betonové konstrukce: přibudou pergoly porostlé převislou zelení (které budou poskytovat zástin v parných dnech i úkryt před deštěm), tónované osvětlení na bázi LED zářivek (s proměnlivou intenzitou jasu v závislosti na okolních světelných podmínkách) zásobované čistou energií ze solárních panelů. A co je nejdůležitější, objeví se tu fasáda z foto-katalytického betonu, která bude aktivně na bázi oxidačním procesů čistit vzduch od nečistot.
Architekti z BCQ (David Baena, Toni Casamor, Manel Peribáñez, Maria Taltavull) se podle vlastních slov snaží vytvořit: „Trochu příjemnější prostředí pro lidi, kteří překonávají ulici Avinguda Meridiana jinak než vozem.“ Smog a oxidy dusíku lapající a rozpouštějící (neutralizující) beton není jejich vlastním vynálezem, na podobném principu totiž už delší dobu vznikají úpravy mostních konstrukcí například v Holandsku či Německu. Ostatně, tuto technologii, kterou je možné široce aplikovat i na jiné objekty, představí i Italský pavilon na letošním milánském veletrhu EXPO 2015.
Sdílet / hodnotit tento článek