Cool Brick jsou vyráběny, tedy spíše vytlačeny, z běžně dostupných a navíc ekologických materiálů. Skládají se z mixu jílu, celulózní drtě a soli, z něhož je vytvořena hmota svými vlastnostmi ne nepodobná pálené keramice. Designéři Ronald Rael a Vrginia San Fratello se při vlastním návrhu inspirovali modelem dutinkové klimatizace, jež byla hojně využívána ve starověku v oblastech Blízkého východu.
Historický design, který zahrnoval vyřezávanou zástěnu a nádobu s vodou vloženou do výklenku okna, teď nahradila dvojvrstvá pěna. Krom drobné zajímavosti, že se vlastně jedná o první slaný produkt digitálně vytlačený 3D tiskárnou jsou ale mnohem zajímavější tepelné charakteristiky této pěny.
Porézní povrch totiž na jedné straně nasává vzdušnou vlhkost, absorbuje ji do své masy podobně jako houba, a při průchodu vzduchu dutinami tuto vlhkost vydává, vlastně vydýchává do prostoru, čímž ochlazuje interiér. Tento materiál je ideální pro výplň slunci exponovaných fasád. Je prodyšný, poskytuje zástin, ale díky svému charakteru zachovává přitom proudění vzduchu. Designéři z Emerging Objects navíc zpřístupnili výrobní data a nastavení programu, díky kterému si může Cool Brick vytisknout prakticky každý.
Sdílet / hodnotit tento článek