Vrstvy materiálu, ve stavitelství se uvažuje o rychleschnoucím betonu vyztuženém o ocelová vlákna – jsou strojem, tedy bez účasti člověka, kladeny jedna na druhou do libovolných útvarů. V současnosti existující 3D tiskárny se speciálním vláknobetonem, který během stavby nepotřebuje podporu. Tým doktora Khoshnevise dokázal stavět kruhové zdi vysoké až 6 stop, podle vědců z Univerzity v jižní Kalifornii (USC) však vývoji strojů budujících dvoupatrové stavby nic nebrání.
Contour Crafting by podle profesora Behrokha Khosnevise mohl zásadně zlepšit životní podmínky miliardám lidí po celém světě. „V příštích desetiletích se naše planeta přelidní a nedostatek obydlí se stane obrovským problémem. Budeme potřebovat levné a úsporné domy, které lze navíc stavět rychleji než nyní,“ upřesnil Khosnevis.
Hlavními výhodami „3D stavitelství“ jsou rychlost (vývojáři odhadují, že kompletní dům by mohl být postaven za méně než 20 hodin), nízká cena a také energetická nenáročnost nové stavby, neboť zeď postavená z betonové směsi nebude potřebovat další tepelnou izolaci.
První domy z 3D tiskárny již stojí v Číně
Počátkem dubna 2014 bylo bez použití jediného kousku cihel a dlaždic postaveno 10 domů, vytvořených metodou 3D tisku v Qingpu District v Šanghaji. Čínská společnost Su-čou Jing-čchuang Science and Trade Development z východní provincie Ťiang-su použila skutečně obří tiskárnu, jako „inkoust“ byla použita směs pečlivě vybíraných materiálů jako písku, cementu, skleněných vláken atd.
„Části staveb jsou tištěny 3D tiskárnou po vrstvách, které se skládají na sebe. Všechny přitom drží pevně pohromadě, nerozpadající se, nedeformují a nehroutí. Vrstvy jsou přibližně tři centimetry silné, ale pětkrát tvrdší než běžné stavební materiály. V továrně jsou vytištěny celé zdi, které dělníci pomocí jeřábu na stavbě sestaví dohromady. Zdi jsou duté. Pokud je třeba armování, ocelové tyče se vytisknou už uvnitř. Na stavbě se pak již jen betonuje. " řekl Ma Yihe , prezident Suzhou Yingchuang Science and Trade Development Co., Ltd.
Aby společnost ukázala, že jsou její domky skutečně reálně použitelné, použila je hned v Šanghaji jako nové kanceláře pro úředníky. Ale průlomová technologie 3D tištěných staveb má před běžnou výrobou ještě řadu testů, jako např. požární odolnost a trvanlivost říkají odborníci.
Sdílet / hodnotit tento článek