REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Český soběstačný dům – od studentské soutěže k prvním stavbám

Na začátku byl zájem o energeticky soběstačné domy a studentská soutěž na stejné téma. Ta již dnes pokrývá všechny hlavní velké vysoké školy v ČR a jejím cílem je vychovat generaci lidí, kteří mají o tomto tématu širší povědomí.

Přestože zpočátku neměla soutěž širší ambice, oslovila široké spektrum lidí z oboru, které začali projekt podporovat, nebo s ním spolupracovat. Z této spolupráce vzešel nápad postavit dva čistě ostrovní domy, které by byly schopny stejného provozu, jako běžná domácnost a tak ukázat, že to jde. Projekt zatím nevydělává žádné peníze, ani to v tuto chvíli není jeho účel.

Český ostrovní dům ze změnil na soběstačný

Původně se projekt jmenoval Český ostrovní dům. Změna názvu na „soběstačný“ poukazuje na to, že škála soběstačnosti může být velmi široká, nemusí se nutně jednat o ostrovní systém. „Na elektřině je tato společnost závislá, a pokud ji máme možnost vyrobit tak, že spálíme méně uhlí, dává mi smysl o to usilovat,“ říká Pavel Podruh. Energetická spotřeba domu dopovídá pasivnímu standardu, ale nebyl to požadavek, ten prostě zněl „co nejlépe hospodařit s energií.“ Jestli si student podle zadání dojde k pasivnímu domu, je na něm.

Mezi další technologie, které první české soběstačné domy budou využívat, patří 22kWh baterie vlastního vývoje, fotovoltaika, ale i třeba peletová kamna se Stirlingovým motorem, který pomáhá baterii dobíjet v zimě. Ohřev vody v létě zajišťuje fotovoltaika, v zimě peletový kotel. Další řešení pro vyšší soběstačnost jsou například čistírna odpadních vod, skladování dešťové vody a její využití na splachování a sprchování, dům má za tím účelem dvoje rozvody.

V rámci projektu vznikají další nápady, jedním z příštích výstupů by mělo být malé bateriové domácí úložiště připojené k síti. Širší síť těchto baterií bude pomáhat balancovat soustavu a tak přinášet zisk svým majitelům.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Zaha Hadid Architects (ZHA)

Evropský dopravní projekt století

Rail Baltica je občas nazývána projektem století, a minimálně mezi Finskem, Lotyšskem, Estonskem, Litvou a Polskem tomu tak skutečně je. Je to železniční stavba, která ze dvou, severní a střední Evropy udělá jednu, dopravně propojenou. I proto do celého projektu masivně investuje Evropská unie, v rámci rozvoje ...

Eliška Kaplicky si prohlíží model návrhu knihovny, foto: redakce

Kaplického knihovna na Letné: Vrátit se k návrhu není možné, tvrdí Zaorálek

Vrátit se k plánu výstavby nové budovy Národní knihovny podle návrhu zesnulého architekta Jana Kaplického už není možné, míní ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ministerstvo kultury připravilo pro vládu ke stavbě knihovny materiál, nyní vypořádá připomínky. Ministr také jedná s pražskými politiky o možném místě ...

Architektonická procházka: Dům Radost od sklepa až po půdu

Architektonická procházka: Dům Radost od sklepa až po půdu

Přijměte naše pozvání na redakční návštěvu funkcionalistického domu Radost, bývalého Domu odborových svazů na náměstí Winstona Churchilla. Projděte se s námi po této historické budově a poznejte její krásu.

Foto: Claire Kurt

Moderní kanceláře pro 21. století ctí individualitu zaměstnanců

Zapomeňte na bezrozměrnou halu s kukaněmi v open-space stylu pro jednotlivé zaměstnance. Budoucnost kolektivní práce si žádá svůj díl pohody a soukromí. Právě takové teď vznikají v Paříži, kde si kvalitních pracovníků váží. A proto jim tu, s vydatnou pomocí architektů, vytvořili unikátní pracovní prostředí.

Foto: Roberto Conte

Zhmotnil stín a postavil dům, který neexistuje

Pokud fandíte umění pod širým nebem hraničící s architekturou, jistě se na vaší mapě neztrácí italské Arte Sella. Jedna z nejpůsobivějších galerií světa. Exponáty vytvořené dílem z přírody a instalované stoprocentně v přírodě zdobí údolí Val Sella už od roku 1986.

REKLAMA