Zákon má podle vlády víc chránit klienty realitních kanceláří a zlepšit fungování realitního trhu. Měl by být účinný od února.
Norma má zamezit mimo jiné tomu, aby si makléř nárokoval provizi od prodejce i kupujícího. Předloha upravuje i náležitosti zprostředkovatelské smlouvy, která bude muset být výhradně písemná a nebude klienta zavazovat k pořízení či prodeji nemovitosti. Makléři budou muset podle předlohy sdělit zájemci závady nemovitosti.
Makléři: Vzdělání a praxe
Makléři budou muset mít podle novely buď odborné vysokoškolské vzdělání, nebo alespoň středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe. Zákon počítá s pojištěním zprostředkovatele realitního obchodu nejméně na 1,75 milionu korun. Makléřům působících na základě smlouvy pod obchodní značkou realitní společnosti by stačilo poloviční pojištění. Pokud by se makléř nepojistil, riskoval by až milionovou pokutu.
Úschovy peněz budou moci realitní kanceláře poskytovat výhradně na písemnou žádost klienta, peníze budou muset být na samostatných účtech. Budou mít také právo nabízet úschovu peněz klientům bankami, zahraničními bankami, notáři, advokáty nebo v souvislosti s exekučním a jiným soudním řízením také exekutorem.
ČR: Země realitních makléřů
V Česku bylo podle údajů Českého statistického úřadu ke konci předloňského roku 14 602 podnikatelských subjektů, které se hlásily ke zprostředkovatelské činnosti. Na jednoho makléře tak připadá asi 720 obyvatel, což je nejméně v Evropě. V Německu, které je v tomto žebříčku evropských zemí na posledním místě, je počet obyvatel na makléře desetkrát vyšší.
Sdílet / hodnotit tento článek