REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kvalitní hnojivo zdarma, to je dřevěný popel

Přemýšlíte, čím letos hnojit vaši zahradu? Dřív než vyrazíte do obchodu, zajděte se podívat doma do kotelny. Pokud ve svém rodinném domě vytápíte dřevem, dřevěnými peletami nebo briketami, vyprodukujete ročně až 30 kilo popela, který je vynikajícím zásaditým hnojivem s vysokým obsahem vápníku, draslíku, fosforu a hořčíku. Okrasné rostliny, záhony se zeleninou, jahodami i jiným drobným ovocem proto pohnojte raději popelem, který vám zůstal po topné sezoně, než drahými chemickými hnojivy.
Kvalitní hnojivo zdarma, to je dřevěný popel

Složení popela vzniklého při spalování dřeva, pelet i briket odpovídá vysoce kvalitním minerálním hnojivům, která najdete v obchodech. Podle studie České zemědělské univerzity v Praze v sobě může mít až 30 % vápníku, 10 % draslíku, 5 % hořčíku a 3 % fosforu. Většina těchto živin se do dřeva dostala z půdy v průběhu růstu stromu, a tak se nyní po jeho spálení může přirozeně vrátit zpět.

Právě tyto minerály, které v půdě působí zásaditě, jsou vhodné pro pěstování plodové zeleniny, cibulovin, drobného ovoce, jako jsou jahody, maliny nebo rybíz a taky mnohých okrasných rostlin. Popel můžete na záhony sypat přímo, a to v dávkách 0,5 až 2 kg na 10 m2, anebo ho přidat do kompostu, a to v dávkách 3 až 5 kg na 1 m3. Minerály se tak naváží na organickou hmotu, přidá se dusík, který dřevěný popel neobsahuje. Výsledkem je dokonalé, organicko-minerální domácí hnojivo, které vás nestojí ani korunu navíc.

Čistý popel po spálení dřevěných pelet, zdroj: Klastr Česká peleta

Pokud vytápíte lisovanými dřevěnými palivy, jako jsou brikety nebo pelety, máte opět vyhráno. Tato ekologická paliva neobsahují stejně jako přírodní dřevo žádná chemická pojiva, a proto je i jejich popel čistý. V kvalitě a složení se nijak neliší od toho, který vzniká při spalování dřeva. Na rozdíl od uhelného popele, který zahradníci naopak vůbec nedoporučují používat jako hnojivo, neobsahuje dřevěný popel žádné těžké kovy. I obsah nežádoucího uhlíku je ve světle hnědém dřevěném popelu výrazně nižší a efektivním spalováním je možné ho ještě snížit.

Běžný rodinný dům spálí ročně asi 6 tun dřevěných pelet nebo briket, což odpovídá 30 kg vzniklého popele. Pokud ho nevyhodíme, ale využijeme na zahradě jako hnojivo, můžeme ušetřit několik set korun, protože chemická hnojiva z obchodu už nebudeme potřebovat.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na vytápění v bytovém domě? Je rozúčtování tepla spravedlivé?

Jak je to s možností individuální úpravy vnitřní teploty místností v bytovém domě? A je vůbec správně otopná tělesa v bytě úplně zavírat? Odpoví Vám Honza Blažíček, spolupracovník redakce TZB-info v dalším díle ČEZ Akademie, na kterém jsme spolupracovali.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA