REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stavebnictví v době koronaviru: Zatím nezpomaluje. Jak to využít na své stavbě? A zlevnily byty?

Bezpečností opatření související s koronavirem v Česku se některých oborů dotýkají zatím jen okrajově. Jedním z takových případů je i stavební sektor. Developeři uvádí, že i stavební práce zatím díky velké setrvačnosti stavebního průmyslu nehlásí zásadní problémy. Rizikem je návrat ukrajinských pracovníků do vlasti a jejich absence na stavbách.
Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Zatímco v některých odvětvích, jako například v automobilovém průmyslu, se linky částečně nebo úplně zastavily, stavební průmysl zatím v řadě případů výrazné omezení nepociťuje. Mezinárodní koncern Xella, který má v České republice několik výrobních závodů, sice všeobecná opatření s cílem zabránit rozšíření virové pandemie přijal napříč celou firemní strukturou, objem výroby však tato opatření nijak nezasáhla.

„Výroby stavebního materiálu se tyto změny nijak nedotkly a probíhá v plném rozsahu, pouze za zpřísněných hygienických podmínek. Už od prvních případů nákazy na našem území bylo u všech zaměstnanců a ve všech budovách a závodech zavedeno povinné dodržování nejpřísnějších hygienických zásad. Ta se od počátku týkají také dopravců,“ uvedl jednatel společnosti Xella Peter Markovič s tím, že podobně jako ve výrobě fungují nadále beze změn i dodávky materiálu odběratelům.

Velké stavební firmy svoji výrobu nepřerušují. Výjimkou je společnost Eurovia CS, která minulou středu zastavila všechny stavební práce i kancelářské činnosti na 14 dní. V jiných firmách podle možností dovolují práci z domova, na samotných stavbách to však nelze. Některé pracují v nouzovém režimu, zavádějí střídavý provoz, zaměstnancům doporučují zrušit externí schůzky.

Do výrazných problémů se odvětví zatím nedostává ani podle developerské firmy Kaláb. „Na stavbách se nás omezení zatím nedotkla tak výrazně, jak by se dalo očekávat. Ukazuje se, že stavební výroba má celkem velkou setrvačnost. Předpokládám, že první, čeho se nebude dostávat, budou některé druhy stavebních materiálů,“ řekl za společnost Tomáš Kaláb.

Jak rychle může při současných opatřeních dojít k výpadkům v dodávkách materiálu, podle Petera Markoviče záleží na tom, jak velké skladové zásoby a zásoby materiálu výrobci mají. "Surovin máme na našich skladech zatím dostatek a jejich přísun je plynulý. Taktéž co se týče hotových produktů, máme dostatečnou zásobu,“ dodal Peter Markovič.

Vliv na další fungování stavebního průmyslu mohou mít podle oslovených firem i další faktory, z nichž některé nelze předjímat. Na samotných realizacích se může podepsat například nedostatek pracovních sil. Pokud bude tento stav trvat ještě několik týdnů, stavby zpomalí do jakéhosi udržovacího režimu. Naopak ve chvíli, kdy se všechna omezení uvolní, bude stavbám trvat několik týdnů, než se znovu rozběhnou naplno.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Jiří Nouza k nynějšímu stavu uvedl: "Pochopitelně je ještě brzy na to jakýmkoliv způsobem ztráty přesně vyčíslit. Nelze ale pochybovat o tom, že dopady budou významné a mohou jít až do miliard korun. Finanční ztráty budou mít nesporně vliv na zaměstnanost, rozvoj společností i investice. Nezbývá než věřit a doufat, že veřejný sektor, ať stát nebo obce a kraje nebude opakovat chyby, které prohloubily krizi z roku 2008." Podle něj by stát měl pochopit, že v tuto chvíli omezit investice znamená srazit českou ekonomiku na samé dno.

Dle vyjádření společnosti Central Group vyplývá, že poptávka po nových bytech je stále vysoká. Lidé, kteří v této krizové době mají volné finanční prostředky, totiž hledají bezpečnou investici. Poptávce hodně pomáhají i zlevňující se hypotéky. "Nových bytů je na trhu stále velký nedostatek. I přes nutnost naléhavého řešení současné krize by přijetí nového stavebního zákona mělo zůstat jednou z hlavních priorit vlády. Rychlejší povolování staveb totiž přinese zadlužené státní kase mnoho desítek miliard korun navíc."

Kdo staví svépomocí, má čas si stavbu promyslet a nechat si poradit

Velkoodběratelé a živnostníci tak zatím dle vyjádření firem problémy pociťovat nebudou. Koho se současná opatření dotýkají více, jsou kvůli zákazu prodejů ve stavebninách osobám bez živnostenského listu lidé, kteří staví svépomocí. Ti se tak totiž ke stavebnímu materiálu mohou dostávat hůře.

Zároveň však nyní mají více času na to stavbu pořádně naplánovat, nechat si projekt nacenit a posoudit odborníky. Techničtí poradci různých výrobců a společnosti jsou schopni poskytnout konzultaci či zpracovat nabídku. Zpracovávají se dále kalkulace, firmy podporují své zákazníky v projektech. To vše firmy často poskytují online bez nutnosti osobního kontaktu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Bytový dům, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Budou zlevňovat byty? Názory realitních makléřů hovoří jasně

Pokud by přísná ochranná opatření proti šíření koronaviru trvala v řádu týdnů, realitní trh by příliš výrazně ovlivnit nemusela. Shodla se na tom většina zástupců realitních firem v Česku, které oslovila ČTK. V březnu většinou ještě dobíhají obchody domluvené před karanténou. Někomu zatím prodeje neklesají vůbec,…

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Život po koronaviru: Stavebnictví může být tahounem při oživení ekonomiky

Stavebnictví může být tahounem při oživení ekonomiky poté, co skončí opatření proti šíření koronaviru. Není až tolik závislé na zahraničním obchodu. Uvedli to analytici, které ČTK oslovila. Dopady současné krize na stavebnictví podle nich zatím nelze vyčíslit. Dodali, že stavebnictví se bude potýkat s výpadky…