REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stavba repliky dřevěného kostela v Třinci-Gutech začne na konci května

Stavba repliky historického dřevěného kostela v Třinci-Gutech, který shořel v létě 2017, začne 26. května. Stavební technici budou nejdříve opravovat či nově budovat základy. Řekl to vedoucí stavebního odboru ostravsko-opavského biskupství Václav Kotásek.
Požár kostela Božího těla v Třinci, zdroj: HZS Moravskoslezského kraje
Požár kostela Božího těla v Třinci, zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

"Začneme obnovou poškozených základů. Zčásti je budeme budovat nově," řekl Kotásek. Základy jsou to jediné, co z historické stavby zbylo. Počátkem června by se měly podle Kotáska začít převážet dřevěné konstrukce. Tesařská firma stavbu z připraveného dřeva už od loňského roku skládala v Hošťálkové na Valašsku.

"Odhaduji, že práce s dřevěnými konstrukcemi začnou v červnu a potrvají do podzimu. Pak by se se mělo pokračovat úpravou interiéru," řekl Kotásek už dříve. Kdy bude stavba dokončena, Kotásek přesně odhadovat nechce. Dodal, že první bohoslužba by se v novém kostele měla uskutečnit v příštím roce.

Práce na stavbě mají zpoždění. Původně měly začít v roce 2018, oddálila je ale jednání s památkáři. Loňské termíny se nestihly vinou sporu biskupství s hasiči, kteří až na třetí pokus schválili protipožární zabezpečení objektu.

Proč a jak hoří památky?

Kostel ze 16. století shořel v noci na 2. srpna 2017. Oheň způsobil škodu kolem 20 milionů korun. Krajský soud v Ostravě poslal za zapálení vzácného kostela tři osmnáctileté mladíky z Ostravska a Frýdecko-Místecka do vězení na 3,5 roku, osm a devět let. Nejvyšší trest dostal mladík, který akci vymyslel. Nejnižší trest soud uložil chlapci, který budovu zapálil, protože v době činu ještě nebyl plnoletý. Osmiletý trest dostal řidič, který všechny na místo přivezl.

Náklady na stavbu repliky budou 27 milionů korun. Biskupství zatím investovalo zhruba devět milionů, především za likvidaci spáleniště, pořízení a úpravu dřeva, kamene nebo pořízení dokumentace. Náklady pokryje hlavně pojistné za zničený kostel a peníze z veřejné sbírky města Třinec. Dřevo pro výrobu šindele darovalo Biskupství ostravsko-opavské, Statuární město Ostrava poskytlo 300.000 korun na výrobu zvonů, krajský úřad dal 200.000 korun na likvidaci trosek.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Pudelek, CC BY-SA 4.0  , via Wikimedia Commons

Stavba repliky vyhořelého kostela v Gutech pokračuje instalací rozvodů

Stavba repliky dřevěného kostela v třinecké části Guty pokračuje v těchto dnech instalací elektrických rozvodů a zabezpečovací technologie. Epidemie koronaviru by práce neměla narušit, stále tak platí květnový termín pro dokončení stavby. Řekl to vedoucí stavebního odboru ostravsko-opavského biskupství Václav…

Tesaři dokončují hrubou stavbu repliky vyhořelého kostelíku v Gutech

Tesaři dokončují hrubou stavbu repliky vyhořelého kostelíku v Gutech

Tesaři dokončují hrubou stavbu repliky vyhořelého kostelíku v Gutech na Frýdecko-Místecku. Nyní se dokončuje šindelová střecha, chystá se instalace zvonové stolice na věž. Práce na hrubé stavbě by měly být hotové v příštím týdnu. Řekl Milan Chudej ze stavebního odboru Ostravsko-opavské diecéze. Kostel ze 16. století…

Jak se staví historická památka. Obnova vyhořelého Libušína v Beskydech

Jak se staví historická památka. Obnova vyhořelého Libušína v Beskydech

Jak skloubit moderní požadavky na dřevěné konstrukce s historickou roubenou stavbou? A lze aplikovat současné systémy požární bezpečnosti v replice historické konstrukce? O tom, jak se nahlíželo na obnovu zničené památky a jak se nový Libušín projektoval, přednášel architekt Jakub Masák na konferenci Požární…