"Pokles může vytvářet problémy na realitním trhu, kde byl před propuknutím pandemie koronaviru znatelný nedostatek na nabídkové straně. V důsledku tohoto vývoje jsme zažívali prudký růst cen nemovitostí. V rámci krize by ceny realit měly začít stagnovat či dokonce klesat. Pravděpodobně se však bude jednat jen o krátkodobý jev," sdělil ČTK analytik BH Securities Štěpán Křeček.
Podle údajů poradenské společnosti Deloitte ceny bytů v Praze a krajských městech na konci loňského roku meziročně vzrostly v průměru o 10,8 procenta na 63.400 korun za metr čtvereční. Za poslední čtyři roky se zvýšily více než o polovinu.
Na Prahu připadalo do konce dubna 45,6 procenta nově zahájených staveb bytových domů. Následovaly Jihomoravský (14,5 procenta), Plzeňský (deset procent) a Zlínský kraj (5,3 procenta). Naopak Karlovarskému kraji patřilo s 37 byty 0,9 procenta.
Počet nově rozestavěných rodinných domů v Česku do konce dubna meziročně vzrostl o 8,6 procenta na 6712. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (24,7 procenta), Jihomoravský (14,3 procenta), Moravskoslezský (8,9 procenta) a Královéhradecký kraj (6,5 procenta). Nejméně jich bylo v Karlovarském kraji a v Praze (1,9 procenta).
Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali jednotlivci a stavební firmy do konce dubna stavět 12.522 bytů, meziročně o 2,9 procenta méně. Největší podíl měla Praha (16,8 procenta), následovaly Středočeský (16,1 procenta), Jihomoravský (14,8 procenta) a Plzeňský kraj (7,3 procenta). Nejméně jich bylo na Karlovarsku (1,5 procenta). Tento kraj je podle počtu obyvatel nejmenší.
Sdílet / hodnotit tento článek