REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Projekt MPKJVLJS: Sběratelský nábytek a bytové doplňky od českých umělců

Celá expozice MPKJVLJS bude k vidění ve výstavním prostoru A.219 na letošním Designbloku, který se koná od 7. do 11. října v historickém prostoru Gabriel Loci nedaleko Kinského zahrady na Praze 5.

Nápadné barvy, asymetrické tvary, hravost a překvapení spojují sběratelské objekty od pětice českých umělců a designérů. Keramiku reprezentuje Milan Pekař, Jakub Vávra truhlařinu, Kateřina Vávrová práci s vůněmi, Lucie Jindrák Skřivánková malbu a Daniela Danielis pak tkaní gobelínu. Během spolupráce kladli autoři důraz na materiálový experiment, kombinaci různých uměleckých technik a smyslový zážitek. Inspirovali se milánskou skupinou Memphis, tedy prvky iracionality ve spojení se zářivostí barev, kterými se italští umělci vymezovali proti strohé praktičnosti funkcionalismu. „Dohromady nás svedla vášeň posouvat své hranice, stejně tak jako kreativita a řemesla, která se vzájemně doplňují. Propojení našich vizí je pro mě velkým impulzem. Naše odlišné zkušenosti a umělecké postupy vytváří nevšední expozici,“ komentuje spolupráci malířka Lucie Jindrák Skřivánková.

Mezi nejvýraznější objekty v rámci kolaborace MPKJVLJS patří pozlacený kabinet. Vznikl ve spolupráci designéra Milana Pekaře, truhláře Jakuba Vávry a malířky Lucie Jindrák Skřivánkové. Pekař a Vávra již v minulosti spojili síly a vytvořili úspěšnou kolekci nábytku Gradient. Tu si od nich do své galerie vybrala dokonce Rossana Orlandi, jedna z nejvlivnějších galeristek designu současnosti. Na tkanině gobelínu se zase poprvé propojily světy malířky Lucie Jindrák Skřivánkové a autorky tapisérií Daniely Danielis. Tkaní se zde potkalo s malbou, a tak zatím co plodná spolupráce mezi tkadlenou a umělcem vytváří novodobý kabát historickým tapisériím a gobelínům, tkalcovská technika zůstává stejná. Dřevěný paravan byl vytvořen ve spolupráci Lucie Jindrák Skřivánkové a truhláře Jakuba Vávry a je unikátní odvážnou pastelovou barevností. Kolekce zahrnuje také svítidla od designéra Milana Pekaře, který patří k nejvýznamnějším tvůrcům na poli současné české keramiky a porcelánu, především díky rozvíjení a práci s technikou krystalických glazur a svíčkyod Kateřiny Vávrové, které fungují jako vonné obrazy, díky čichovému zážitku mají vyvolat vzpomínky. Obaly k nim vytvořila Lucie Jindrák Skřivánková a Milan Pekař.

Celá expozice MPKJVLJS bude k vidění ve výstavním prostoru A.219 na letošním Designbloku, který se koná od 7. do 11. října v historickém prostoru Gabriel Loci nedaleko Kinského zahrady na Praze 5.

MPKJVLJS tvoří:

Milan Pekař

Milan Pekař je oceňovaný český designér. Řadí se k nejvýznamnějším tvůrcům na poli současné české keramiky a porcelánu, především díky rozvíjení a práci s technikou krystalických glazur. Narodil se v Praze, kde vystudoval UMPRUM. Dnes zde působí jako odborný asistent Maxima Velčovského v Ateliéru keramiky a porcelánu.

Jakub Vávra

Jakub Vávra je truhlář, restaurátor a inovátor. Ze začátku byla jeho tvorba zaměřena zejména na svoji funkčnost a jednoduchost, postupně do ní začala pronikat zdobnost a experiment. Velmi rád kombinuje materiály a spolupracuje s dalšími umělci a designéry, čímž dohromady vytváří díla na pomezí užitého umění a výtvarného díla. Každý kus nábytku je originál vytvořen ručně s důrazem na překvapivý detail.

Kateřina Vávrová

Kateřina Vávrová je designérka vůní. Pod značkou Amansoycandles už třetím rokem plní své fantazie a nálady do malých skleniček a tvoří z nich vonné svíčky. Na vůních ji nejvíce fascinuje tzv. Proustův fenomén, tedy schopnost čichového zážitku vyvolat vzpomínky zapadlé v našem podvědomí, které je stále plné neprobádaných tajemstvích. Tato tajemství by ráda prostřednictvím svých vonných obrazů pomáhala lidem objevovat.

Daniela Danielis

Daniela Danielis se primárně zaměřuje na tkaní gobelínů, tapiserií a ruční výrobu tkanin s ohledem na potřeby významných umělců a designérů. Založila vlastní textilní manufakturu a ateliér Wnoozow. Ateliéru se za čtyři roky své existence podařilo vybudovat silné jméno, které je uznávané jak v Česku, tak i na Slovensku. Spolupracovali např. s Klárou Nademlýnskou, Petrou Ptáčkovou nebo Martinem Lukáčem.

Lucie Jindrák Skřivánková

Absolventka ateliéru Michaela Rittsteina na pražské AVU (2009), malířka Lucie Jindrák Skřivánková, je jednou z nejvýraznějších českých umělkyň mladé generace. Už během studií si vytvořila jasně rozpoznatelný rukopis charakteristický rozmáchlou gestickou malbou, odvážnou pastelovou barevností připomínající chování akvarelových barev a příležitostným kombinováním materiálů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Začal Designblok 2020

Začal Designblok 2020

Po pěti velmi úspěšných letech na pražském Výstavišti bude letošní hlavní výstava v  bývalém klášteře svatého Gabriela v Holečkově ulici. Prostor nabídne atraktivní kontrast historických prostor a současného designu.

REKLAMA