REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Krok za krokem, jak zničit plísně v domácnosti

Plísně snižují kvalitu domu nebo bytu, navíc některé mohou být pro zdraví člověka nebezpečné. Jen těžko bychom hledali domácnost, která nemá zkušenost s nevábně vypadajícími fleky na stěnách nebo ve spárách mezi dlaždicemi. Pokud chcete nad nepříjemnými plísněmi opravdu vyzrát, přečtěte si tento návod, jak plísním předcházet a zbavit se jich jednou pro vždy.

Proč se u nás zabydlují

Plísně se mohou objevit všude, kde je teplota mezi 5 a 40 °C a dostatečná vlhkost, proto je pravděpodobnost vzniku plísní v našem klimatickém pásmu poměrně vysoká. I když si myslíte, že doma zvýšenou vlhkost nemáte, nenechte se mýlit. Vlhké prostředí může vzniknout i na první pohled běžnými činnostmi, jako je dýchání, vaření, praní a sušení prádla nebo pěstování pokojových rostlin.

Rizikovými místy v našich bytech bývají především místa, kde vykonáváme aktivity, které zvyšují vlhkost vzduchu, například kuchyně, koupelny nebo třeba prádelny. Dále také nevytápěné místnosti (komory, spíže, záchody, šatny) bývají často napadené plísněmi, jelikož vlhkost vzduchu v nevytápěné místnosti je daleko vyšší než v místnosti vytápěné. Dalšími příčinami, které mohou vznik plísní způsobit je vytopení místnosti, zatékání vody střechou či netěsnými okny, nebo naopak příliš těsná okna, kdy místnost samovolně neodvětrává a zadržuje vlhkost. Zdrojem plísně bývají i půda pokojových rostlin nebo napadené potraviny.

Ničitel domácí pohody

Nejen že plísňové mapy nevytvářejí zrovna příjemný estetický zážitek, ničí naše krásně vymalované zdi nebo nablýskané koupelny a otravují nepříjemným zápachem, ale také mohou znepříjemnit život všem členům domácnosti. Plísně mohou způsobovat zdravotní potíže především alergikům, astmatikům, malým dětem, starším lidem a osobám se slabší imunitou. Často bývají příčinou astmatu, chronických zánětů a onemocnění dýchacích cest a plic, alergických reakcí, nežádoucích ekzémů a dalších kožních onemocnění nebo například bolestí hlavy.

Nepouštějte plíseň do domu

Nejefektivnějším způsobem jak bojovat s plísněmi je předcházet jejich vzniku. Postupujte podle následujících kroků a nepouštějte plíseň do svého domu.

  1. Důkladně větrejte. Primárním krokem správné prevence před vznikem plísní je důkladné odvětrávání. To je důležité především s novými okny, která dobře těsní a vlhkost z místnosti tak nemůže samovolně unikat. Přes zimu větrejte krátce a intenzivně a během léta klidně i po celý den.
  2. Hlídejte teplotu a vlhkost. Pro lepší kontrolu si pořiďte teploměr i vlhkoměr a hlídejte teplotu a vlhkost ve vaší domácnosti, tak aby zůstala suchá a bez plísní.
  3. Odstraňte zdroje vlhkosti. Vzniku plísní můžete dále zabránit používáním digestoře nebo pokliček při vaření, odstraněním zvlhčovačů vzduchu, akvária nebo pokojových rostlin.
  4. Pravidelně uklízejte s dezinfekčními prostředky. Nakonec to vůbec nejdůležitější je pravidelný úklid za použití dezinfekčních prostředků a kontrola rizikových míst.

Když už je na prevenci pozdě

A pokud se plíseň přeci jen objeví, následující kroky vám poradí, jak se jí zbavit.

  1. Zjistěte a odstraňte příčinu jejího vzniku. Dříve než se vrhnete do boje se samotnou plísní, zjistěte a odstraňte příčinu jejího vzniku. Odstraňte stavební nedostatky vašeho bytu nebo domu, ať už jsou to netěsnící okna nebo trhliny ve střeše, kterými může do vašeho domova zatékat. Zbavte se zdrojů vlhka, jakými jsou například sušící se prádlo, akvárium nebo pokojové rostliny. Pokud se vlhkosti stále nemůžete zbavit, pořiďte si elektrický odvlhčovač vz duchu. Tento krok je důležitý, aby se vám plíseň přestala objevovat opakovaně.
  2. Vyvětrejte. Pořádně vyvětrejte pomocí oken nebo větráku, čímž se zbavíte vlhkosti, která je vhodným prostředím pro život plísní.
  3. Zvyšte teplotu. Vzdušná vlhkost, které je dokonalým prostředím pro plošné napadení plísní, je daleko vyšší v nevytápěných místnostech než v těch vytápěných, proto zvyšte teplotu v místnosti a zničte tak plísni její ideální životní prostředí.
  4. Zlikvidujte plíseň. Nyní se můžete vrhnout na likvidaci nezvaných skvrn. Nejjednodušším způsobem, jak se jich zbavit, je použít kvalitní dezinfekční přípravek. Místa napadená plísní postříkejte přípravkem proti plísni.
  5. Nechte plíseň zmizet. Rozhodně zapomeňte na následné omytí, které by zvýšilo vlhkost postiženého místa, nebo na mechanické škrábání či drhnutí kartáčem na sucho. Tím spory plísně pouze rozvíříte a přenesete na další místa nebo se jich dokonce nadýcháte. Postačí, když necháte přípravek zaschnout. Napadená místa otřete houbou nebo suchým hadrem v případě, že se vám objeví v koupelně na omyvatelných površích.

Účinný pomocník v boji proti plísním

V boji proti plísním vám skvěle poslouží kvalitní čisticí dezinfekční přípravek. Ideálním prostředkem na ošetření problémových míst je Savo Proti plísním, které jednoduše, velmi účinně a s okamžitým viditelným efektem odstraňuje veškeré plísně v domácnosti. Působivě odstraňuje nejen plísně, ale také kvasinky. Dané místo tak nejen vydezinfikuje, ale i vybělí. Přípravek je vhodný k použití na dlaždice, plasty, omítky, malby zdí i dřevo v interiéru a exteriéru. Savo Proti plísním je k dostání v lahvi s praktickým rozprašovačem. Ten zajišťuje velmi snadnou manipulaci a likviduje plíseň i na těžko dostupných místech.

Nezávazná doporučená spotřebitelská cena je 84,90 Kč.

Více informací najdete na savo.eu.

Používejte dezinfekční přípravky bezpečně. Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Měření energií, zdroj: Fotolia, andriano_cz

Spotřeba energií v Česku začala růst, vliv má počasí i pokles cen

Spotřeba energií v Česku začala růst. V prvním čtvrtletí letošního roku Češi zvýšili spotřebu elektřiny meziročně o 2,7 procenta, plynu pak dokonce o 14, 2 procenta. Skončilo tak období kontinuálních poklesů z posledních let. Dnes o tom informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle úřadu mělo vliv chladnější…

Elektrárna Počerady, foto: Jiří Zilvar

ČEZ: Výroba elektřiny z uhlí se stane nevýhodou na přelomu let 2027 a 2028

Produkce elektřiny z uhlí v elektrárnách společnosti ČEZ se podle současných prognóz stane ekonomicky nevýhodnou v období přelomu let 2027 a 2028. Důvodem jsou především rostoucí ceny emisních povolenek, které by v tomto termínu měly být dražší než vyrobená elektřina. Řekl to finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Letos…

Ilustrační obrázek, fotolia, photonbleu

Nové bydlení a rozvoj obce? Nechceme, rozhodli obyvatelé v referendu

Obyvatelé Běstovic na Orlickoústecku se postavili proti bytové výstavbě v obci a přejí si změnu územního plánu, která by tomu zabránila. Rozhodli o tom v nedělním referendu. Jeho výsledky jsou platné a závazné, řekla to nezávislá starostka Denisa Balášová. Hlasování se zúčastnilo téměř 67 procent oprávněných voličů.…

Stavba, zdroj: fotolia, hellen-sergeyeva

Ve výstavbě bytů je patrný pozitivní trend. Developeři varují: Je to jen dočasné

Je patrný pozitivní trend ve výstavbě nových bytů v České republice, uvedli odborníci v reakci na březnové výsledky oboru, o kterých dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K oživení rezidenčního trhu podle nich pomohlo snížení úrokových sazeb a tedy pokles nákladů na financování nové výstavby. Problematické je…

V Ostravě vznikne nový justiční areál. Foto: Lukáš Kaboň. Zdroj: Magistrát města Ostravy

V Ostravě vznikne nový justiční areál

Moderní komplex vznikne v úzké spolupráci s městem, které vyčlení dostatečně velký pozemek na umístění areálu. Ten přinese lepší zázemí pro soudy, státní zastupitelství i další instituce.

Náchod, foto redakce

Náchod vybuduje do tří let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun

Dvacetitisícový Náchod vybuduje do tři let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun. První osm bytů vznikne přestavbou domu v ulici Odboje a dalších 21 bytů v novostavbě v lokalitě Nová Tepna. První z projektů by mohl začít na podzim a druhý v roce 2027. Řekla to mluvčí radnice Nina Adlof. Podle ní…

Bytový dům, Ilustrační obrázek, zdroj:vojtech-herout, Fotolia

Češi jsou spokojeni se svou bytovou situací, připouští ale finanční náročnost

Skoro dvě třetiny Čechů jsou spokojené se svou současnou bytovou situací, častěji lidé, kteří mají vlastní nemovitost. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos. Dvě pětiny populace by nejraději bydlely v rodinném domě mimo město či předměstí. Většina lidí ale pociťuje zdražování na realitním trhu a většina také…

REKLAMA