REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Krok za krokem, jak zničit plísně v domácnosti

Plísně snižují kvalitu domu nebo bytu, navíc některé mohou být pro zdraví člověka nebezpečné. Jen těžko bychom hledali domácnost, která nemá zkušenost s nevábně vypadajícími fleky na stěnách nebo ve spárách mezi dlaždicemi. Pokud chcete nad nepříjemnými plísněmi opravdu vyzrát, přečtěte si tento návod, jak plísním předcházet a zbavit se jich jednou pro vždy.

Proč se u nás zabydlují

Plísně se mohou objevit všude, kde je teplota mezi 5 a 40 °C a dostatečná vlhkost, proto je pravděpodobnost vzniku plísní v našem klimatickém pásmu poměrně vysoká. I když si myslíte, že doma zvýšenou vlhkost nemáte, nenechte se mýlit. Vlhké prostředí může vzniknout i na první pohled běžnými činnostmi, jako je dýchání, vaření, praní a sušení prádla nebo pěstování pokojových rostlin.

Rizikovými místy v našich bytech bývají především místa, kde vykonáváme aktivity, které zvyšují vlhkost vzduchu, například kuchyně, koupelny nebo třeba prádelny. Dále také nevytápěné místnosti (komory, spíže, záchody, šatny) bývají často napadené plísněmi, jelikož vlhkost vzduchu v nevytápěné místnosti je daleko vyšší než v místnosti vytápěné. Dalšími příčinami, které mohou vznik plísní způsobit je vytopení místnosti, zatékání vody střechou či netěsnými okny, nebo naopak příliš těsná okna, kdy místnost samovolně neodvětrává a zadržuje vlhkost. Zdrojem plísně bývají i půda pokojových rostlin nebo napadené potraviny.

Ničitel domácí pohody

Nejen že plísňové mapy nevytvářejí zrovna příjemný estetický zážitek, ničí naše krásně vymalované zdi nebo nablýskané koupelny a otravují nepříjemným zápachem, ale také mohou znepříjemnit život všem členům domácnosti. Plísně mohou způsobovat zdravotní potíže především alergikům, astmatikům, malým dětem, starším lidem a osobám se slabší imunitou. Často bývají příčinou astmatu, chronických zánětů a onemocnění dýchacích cest a plic, alergických reakcí, nežádoucích ekzémů a dalších kožních onemocnění nebo například bolestí hlavy.

Nepouštějte plíseň do domu

Nejefektivnějším způsobem jak bojovat s plísněmi je předcházet jejich vzniku. Postupujte podle následujících kroků a nepouštějte plíseň do svého domu.

  1. Důkladně větrejte. Primárním krokem správné prevence před vznikem plísní je důkladné odvětrávání. To je důležité především s novými okny, která dobře těsní a vlhkost z místnosti tak nemůže samovolně unikat. Přes zimu větrejte krátce a intenzivně a během léta klidně i po celý den.
  2. Hlídejte teplotu a vlhkost. Pro lepší kontrolu si pořiďte teploměr i vlhkoměr a hlídejte teplotu a vlhkost ve vaší domácnosti, tak aby zůstala suchá a bez plísní.
  3. Odstraňte zdroje vlhkosti. Vzniku plísní můžete dále zabránit používáním digestoře nebo pokliček při vaření, odstraněním zvlhčovačů vzduchu, akvária nebo pokojových rostlin.
  4. Pravidelně uklízejte s dezinfekčními prostředky. Nakonec to vůbec nejdůležitější je pravidelný úklid za použití dezinfekčních prostředků a kontrola rizikových míst.

Když už je na prevenci pozdě

A pokud se plíseň přeci jen objeví, následující kroky vám poradí, jak se jí zbavit.

  1. Zjistěte a odstraňte příčinu jejího vzniku. Dříve než se vrhnete do boje se samotnou plísní, zjistěte a odstraňte příčinu jejího vzniku. Odstraňte stavební nedostatky vašeho bytu nebo domu, ať už jsou to netěsnící okna nebo trhliny ve střeše, kterými může do vašeho domova zatékat. Zbavte se zdrojů vlhka, jakými jsou například sušící se prádlo, akvárium nebo pokojové rostliny. Pokud se vlhkosti stále nemůžete zbavit, pořiďte si elektrický odvlhčovač vz duchu. Tento krok je důležitý, aby se vám plíseň přestala objevovat opakovaně.
  2. Vyvětrejte. Pořádně vyvětrejte pomocí oken nebo větráku, čímž se zbavíte vlhkosti, která je vhodným prostředím pro život plísní.
  3. Zvyšte teplotu. Vzdušná vlhkost, které je dokonalým prostředím pro plošné napadení plísní, je daleko vyšší v nevytápěných místnostech než v těch vytápěných, proto zvyšte teplotu v místnosti a zničte tak plísni její ideální životní prostředí.
  4. Zlikvidujte plíseň. Nyní se můžete vrhnout na likvidaci nezvaných skvrn. Nejjednodušším způsobem, jak se jich zbavit, je použít kvalitní dezinfekční přípravek. Místa napadená plísní postříkejte přípravkem proti plísni.
  5. Nechte plíseň zmizet. Rozhodně zapomeňte na následné omytí, které by zvýšilo vlhkost postiženého místa, nebo na mechanické škrábání či drhnutí kartáčem na sucho. Tím spory plísně pouze rozvíříte a přenesete na další místa nebo se jich dokonce nadýcháte. Postačí, když necháte přípravek zaschnout. Napadená místa otřete houbou nebo suchým hadrem v případě, že se vám objeví v koupelně na omyvatelných površích.

Účinný pomocník v boji proti plísním

V boji proti plísním vám skvěle poslouží kvalitní čisticí dezinfekční přípravek. Ideálním prostředkem na ošetření problémových míst je Savo Proti plísním, které jednoduše, velmi účinně a s okamžitým viditelným efektem odstraňuje veškeré plísně v domácnosti. Působivě odstraňuje nejen plísně, ale také kvasinky. Dané místo tak nejen vydezinfikuje, ale i vybělí. Přípravek je vhodný k použití na dlaždice, plasty, omítky, malby zdí i dřevo v interiéru a exteriéru. Savo Proti plísním je k dostání v lahvi s praktickým rozprašovačem. Ten zajišťuje velmi snadnou manipulaci a likviduje plíseň i na těžko dostupných místech.

Nezávazná doporučená spotřebitelská cena je 84,90 Kč.

Více informací najdete na savo.eu.

Používejte dezinfekční přípravky bezpečně. Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA