REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Úsporné splachování je dnes standardem

Sucho, nedostatek vody a její neustále rostoucí cena v posledních letech vedou ke snahám o úsporu vody. Splachování toalet je také jednou z možností, kde lze vodou šetřit, a to ve větším množství. Podle statistických údajů se nejvíce pitné vody spotřebuje při splachování toalet, na druhém místě je koupání ve vaně, na třetím sprchování. Tyto 3 položky činí přibližně 2/3 vody spotřebované v běžné domácnosti.

Úsporné splachování od cca roku 2013

Úsporné splachování, které původně vzniklo s ohledem na ekologické normy, se více celosvětově začalo používat zhruba od roku 2013. V současnosti jsou ekologické systémy splachování samozřejmostí. Původně obvyklou dávku vody i 12 litrů na jedno spláchnutí nahradily úsporné nádržky  s možností volby mezi 3 a 6 litry nebo stop tlačítkem.

Na serveru Novinky.cz se objevil článek Záchody s dvojitým splachováním jsou bezedná jáma na vodu, upozorňují vědci, který mimo jiné uvádí:  odhaduje se, že každý den unikne konkrétně z britských toalet asi 400 milionů litrů vody, za což prý může především onen systém dvou splachování u záchodů.

Údajem převzatým z BBC však nelze jednoduše "ocejchovat" moderní splachování jako "vedoucí k plýtvání". Rozdílné systémy vodovodu a používaných zařízení v různých zemích totiž limitují přenositelnost zkušeností.

Vypouštěcí ventil vyžaduje údržbu

Pokud záchod protéká, není to chyba duálního splachování. To bylo naopak vyvinuto proto, aby vodu šetřilo, říká Ing. Petr Neumann ze společnosti Alca plast, s.r.o. a vysvětluje: Tak jako vše, i vypouštěcí ventil, vyžaduje údržbu. Do nádržky se i přes systém filtrů mohou dostat nečistoty. Pokud se nějaká pevná částice usadí mezi těsněním a vypouštěcím otvorem nádržky, může docházet k protékání záchodu. V takovém případě stačí těsnění resp. vypouštěcí otvor nádržky vyčistit.Tato údržba se u WC kombi provádí sejmutím víka nádržky, u WC modulů přes otvor ovládacího tlačítka. Zvládne ji každý zručnější uživatel toalety. Mnohokrát stačí jen párkrát spláchnout a nečistoty se vyplaví samy.“

K usazení nečistot mezi těsněním a vypouštěcím otvorem dochází např. po odstávce vody, při splachování vodou z retenčních nádrží, studen či vrtů, kde se mohou nečistoty vyskytovat, a dostanou se přes filtry až do nádržky. Vliv na to může mít např. i tvrdost vody, která zapříčiňuje vznik vodního kamene.

Rozdílné technologie

"Výše uvedený článek popisuje praxi s využitím nádržkových splachovačů s vypouštěcím ventilem, který skutečně může při opotřebovaném těsnění propouštět vodu i v uzavřeném stavu. O tomto problému se ví už od konce 19. století, a proto se několik generací odborníků zabývalo konstrukcí vypouštěcího zařízení, které by žádný ventil neobsahovalo," komentuje téma Ing. Jakub Vrána, Ph.D. z Ústavu TZB Stavební fakulty VUT v Brně. Jako příklad uvádí jedny z nejstarších nádržkových splachovačů s bezventilovým násoskovým vypouštěcím zařízením u nás pod obchodním označením NIAGARA a ve Velké Británii pod označením BURLINGTON. Později se technologie rozešly, dnes se u nás opět vyrábějí pouze nádržkové splachovače s vypouštěcím ventilem. Situace je tedy u nás obdobná jako ve Velké Británii.

Více o technickém řešení najdete v článku na TZB-info Dvojité splachování je cestou ke snížení spotřeby vody.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na větrání? O větrání a rekuperaci s odborníkem z UCEEB v ČEZ akademii

Daniel Adamovský z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT je hostem dalšího dílu ČEZ Akademie a vysvětluje, že pro dosažení kvalitního vnitřního prostředí se nedá spoléhat na pokojové rostliny, zda se ušetří rekuperací energie a proč se kvalita vzduchu posuzuje podle koncentrace CO 2 .…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA