REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

II. Zateplení podkroví: Jak na parozábranu bez chyb? Důsledná kontrola se vyplatí

Důvěřuj, ale prověřuj. Na kontrolu musíte chodit průběžně. Ve chvíli, kdy vám řemeslníci vše zaklopí sádrokartonem, je již pro odhalení chyb ve skladbě izolace šikmé střechy pozdě. Jaký je správný poměr tepelné izolace nad a pod parozábranou? Jaká tloušťka izolace je dostatečná?
II. Zateplení podkroví: Jak na parozábranu bez chyb? Důsledná kontrola se vyplatí

Optimálně navržená izolace podkroví chrání před zimním chladem i letními vedry. Optimální tepelnou ochranu a nejvyšší pohodu prostředí dosáhnete při hodnotě součinitele prostupu tepla U ≤ 0,18-0,12 W∙m-2∙K-1, což je doporučená hodnota pro pasivní domy. To odpovídá tloušťce až 430 mm (tloušťka může být i menší v závislosti na druhu použitého materiálu). Rozhodnutím o správné tloušťce izolace určujete již nyní své náklady na vytápění pro příští desetiletí. Náklady na tepelné izolace činí jen asi 3–5 % investičních nákladů na vestavbu podkroví, které se vám již za několik let vrátí díky nižším nákladům na vytápění.

Proč jsou parozábrany tak důležité?

Parozábrana či parotěsnicí vrstva je fólie, která omezuje či zabraňuje pronikání vodní páry obsažené ve vzduchu do konstrukce stavby. Používá se zejména ve střechách a stěnách dřevostaveb, často se nabízí její využití například při zateplování stěn dřevěných chat a při výměnách a zateplování střech kvůli zobytnění podkroví. Parozábrana má své uplatnění v dřevěných konstrukcích, které oddělují prostředí s výrazným teplotním rozdílem. Pokud vodní páry do konstrukce prostupují a následně uvnitř i kondenzují, tak se snižuje účinnost tepelné izolace, dochází k degradaci materiálů a postupem času může vážně narušit dřevěnou konstrukci i zděné nosné prvky. Kromě nebezpečí vzniku plísní a hniloby hrozí i výrazné zvýšení tepelné vodivosti konstrukce a zatékání zkondenzované vody do navazujících konstrukcí.

Děje se tak proto, že kvůli dalším materiálům v konstrukci s vysokým difuzním odporem, zejména hydroizolačním vrstvám nemá pára ani kondenzát z konstrukce kam dál unikat.

Základem správného použití jakéhokoli typu parotěsnicí fólie je její souvislé položení bez jakýchkoliv netěsností, zejména v oblasti otvorů, prostupů a napojení jednotlivých pásů, kterými by mohla pára do konstrukce nadále pronikat. Řeší se to speciálními lepicími páskami, které stavebniny obvykle nabízejí jako doplňkový sortiment k fóliím. Princip tohoto opatření je v podstatě velmi jednoduchý: nepustit vlhkost v podobě páry z interiérů do konstrukce, z níž se dál nedostane.

Druhy parozábran

Platí, že čím je vyšší teplota a relativní vlhkost v interiéru, čím je objekt ve vyšší nadmořské výšce a čím menší je možnost odpařování vodních par z konstrukce do exteriéru, tím větší důraz je nutné klást na správnou volbu a kvalitu parozábrany.

Parozábrany lze členit na  parobrzdy a parozábrany o střední a vysoké parotěsnosti. Parobrzdy regulují prostup vodních par do konstrukcí. Existuje více typů parobrzd, některé se zajímavými speciálními vlastnostmi  (např. ISOVER Vario®)

Některé parozábrany bývají často opatřeny kovovou mikrovrstvou, která zvyšuje nepropustnost vodních par skrze fólii. Používají se kromě jiného pro pravidelně obývané rodinné domy s větším počtem osob. Některé parozábrany mají díky svrchní reflexní vrstvě i schopnost odrážet teplo zpět do interiéru. Tuto vlastnost můžete účinně využít jen za předpokladu, že natočíte fólii reflexní stranou směrem do interiéru a že mezi reflexní stranou a podhledem existuje vzduchová vrstva o tloušťce 4 až 6 centimetrů.

Podívejte se na celý díl seriálu Izolační inspektoři ISOVER o izolování šikmých střech. Další informace najdete v  prospektu ISOVER – Šikmé střechy a stropy, v montážním videonávodu nebo můžete  využít bezplatnou poradenskou linku  800 476 837 (800 ISOVER) či technickedotazy@isover.cz, kde vám technici poradí nejen jak na zateplení šikmé střechy, ale zodpoví i na další dotazy k zateplování domů. A pokud chcete, aby vše dobře dopadlo, vyberte si svého řemeslníka z nabídky osvědčených profesionálních firem na nejremeslnici.cz.

Přidejte se k nám na Facebooku Přidejte se k nám na Facebooku

Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

logo
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize ISOVER
Smrčkova 2485/4
180 00 Praha 8 - Libeň

telefon: +420 226 292 221
zelená linka: 800 ISOVER (476 837)
e-mail: info@isover.cz

web: www.isover.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Akustické vlastnosti podlahy ovlivňují i malé detaily

Akustické vlastnosti podlahy ovlivňují i malé detaily

Špatně vyřešená akustická izolace podlah způsobuje obyvatelům domů nejednu neklidnou chvíli. Dopustit se chyby je velmi snadné, proto je na místě v průběhu stavby kontrola a zase kontrola. Mezi nejčastější chyby při izolaci podlahy patří zvedání výšky podlahy nevhodným materiálem, mezery v akustické izolaci či…

Jak správně postavit bytovou příčku. Materiály i detaily ovlivňují akustické vlastnosti

Jak správně postavit bytovou příčku. Materiály i detaily ovlivňují akustické vlastnosti

Není příčka v bytě jako příčka. Příčka prostor rozděluje, ale pokud není dobře postavena, pak zvukově neodděluje. Ba, právě naopak: může fungovat i jako rezonátor – zesilovač zvuku. Chyby se někdy dopustí každý. Proto nabývá na významu kontrola. Jaký má význam tloušťka izolace a jak na samotné založení bytové příčky?

III. Jak správně utěsnit parozábranu v šikmé střeše

III. Jak správně utěsnit parozábranu v šikmé střeše

Nejčastějšími chybami, se kterými se lze v praxi setkat, bývá například vznik mokrých míst v interiéru, často zaměňovaných s protékáním střechy. Příčinou je obvykle neslepení či netěsnost spojů parozábrany či parobrzdy, důsledkem pak kondenzace vody a profukování tepelné izolace. Často dochází také k použití…

Izolace rozvodů chladu v chráněné únikové cestě obchodního střediska v Praze

Nehořlavá inovativní izolace HygroWick® pro rozvod chladu

Povrchová teplota potrubí je nižší než teplota rosného bodu okolního vzduchu. Za těchto podmínek vodní pára z okolního vzduchu, která se dostane k chladnému povrchu potrubí, zkondenzuje. Srážení vlhkosti je velmi vážným problémem, protože způsobuje odkapávání z povrchu izolace. Stále kapající kondenzát může narušit…

Zdroj: Isover

Ze starého nové: Recyklace stavebního odpadu

Recyklace, uzavřený životní cyklus výrobku, cirkulární ekonomika a další obdobné pojmy slýcháme poslední dobou velmi často. Lze předpokládat, že tato témata budou v tomto století zásadní. Jak zvyšovat kvalitu životního prostředí a lidského života pomocí zvyšování efektivity produkce? Otázka zůstává, neobjevujeme již…

Co se stavebním odpadem? Jak vypadá životní cyklus výrobků ve stavebnictví

Co se stavebním odpadem? Jak vypadá životní cyklus výrobků ve stavebnictví

Životní prostředí a planetu Zemi máme pouze jednu. V tomto ohledu je na každém z nás se chovat zodpovědně a co nejméně zatěžovat životní prostředí. Proto vznikla metodika LCA (Life Cycle Assessment) neboli metoda posuzování životního cyklu produktu.

REKLAMA