Podle ředitelů projektových společností je aktuálně až třetina projektových zakázek (35 %) připravena na míru pro konkrétního uchazeče. Tento podíl je mírně vyšší v pozemním stavitelství, kde dosahuje úrovně 36 %, naopak v inženýrském stavitelství se jedná o nižší procento (29 %).
„Investor má řadu nástrojů, jak může některého z uchazečů zvýhodnit před ostatními – např. požadovat splnění určitých kvalifikačních kritérií, která splňuje jen minimum uchazečů, atd. Důvodem tohoto chování ale nemusí být vždy korupce nebo motivace osobním prospěchem zástupce investora na vítězství daného uchazeče. V některých případech má například investor dobrou zkušenost s danou firmou z předchozích zakázek nebo daná firma realizovala i určitou předchozí část projektové přípravy a investor má zájem, aby daná firma v tomto projektu pokračovala, a zajistila tak bezproblémovou realizaci.“
Pokud se jedná o diskriminaci v pozitivním slova smyslu, tak s tím souhlasí i Robert Mikeš, marketingový ředitel Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. „Požadavky na kvalitu i kvalifikaci pracovníků by měly být součástí každého tendru“. Obdobně to hodnotí i obchodní ředitel společnosti Valbek EU, Lukáš Hruboň. „Přísnější zadávací dokumentace z pohledu požadavků na kvalitu, kvalifikaci a zkušenosti firmy a jejich zaměstnanců nám také nevadí, naopak. Účastníme se totiž tendrů na zakázky, na které máme a které jsme schopni vlastními silami zajistit. Důležitým aspektem při tvorbě zadávací dokumentace a smluvních dokumentů, by také mělo být velmi přísné nastavení sankcí za případná porušení smluvních podmínek, odpovídajícího pojištění odpovědnosti a dostatečných záruk“.
Pokud se jedná o diskriminaci v pozitivním slova smyslu, tak s tím souhlasí i Robert Mikeš, marketingový ředitel Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. „Požadavky na kvalitu i kvalifikaci pracovníků by měly být součástí každého tendru“. Obdobně to hodnotí i obchodní ředitel společnosti Valbek EU, Lukáš Hruboň. „Přísnější“ zadávací dokumentace z pohledu požadavků na kvalitu, kvalifikaci a zkušenosti firmy a jejich zaměstnanců nám také nevadí, naopak. Účastníme se totiž tendrů na zakázky, na které máme a které jsme schopni vlastními silami zajistit. Důležitým aspektem při tvorbě zadávací dokumentace a smluvních dokumentů, by také mělo být velmi přísné nastavení sankcí za případná porušení smluvních podmínek, odpovídajícího pojištění odpovědnosti a dostatečných záruk“.
Přísun nové práce je ale velice pozvolný, proto najímání nových zaměstnanců zatím plánuje jen přibližně jedna ze sedmi firem (14 %). Firmy mají zejména zájem o projektanty a další pozice zabývající se přímým výkonem služeb pro klienta. Většina projektových společností (82 %) ale zatím neplánuje měnit své aktuální kapacity. Dostatek dostupných kapacit na trhu potvrzují dva ze tří ředitelů projektových firem, naopak problém sehnat kvalifikované pracovníky uvádí aktuálně třetina společností (36 %). Mírně nadpoloviční většina ředitelů (53 %) raději dává přednost zkušeným pracovníkům před zaměstnáváním absolventů a jejich vlastnímu zaškolování (47 %).
„Technické školy opomíjejí spojení akademického a profesního života. Absolventi nepolíbení praxí se na pracovním trhu mnohem hůře uplatňují. Studenti by měli alespoň na jeden den v týdnu chodit na povinnou praxi,“ říká Vladimír Steiner, provozní ředitel Schindler CZ pro Českou republiku. Projektové společnosti rovněž zatím neplánují měnit mzdy a benefity svým zaměstnancům (88 %), růst mezd a benefitů plánuje jen 11 % společností. „Lidé utíkají od projekčních stolů k dodavatelům nebo realizačním firmám, kde jako stavbyvedoucí či technický dozor investora si přijdou na lepší peníze,“ říká Branislav Bačo, obchodný ředitel Ruukki CR, SR.
Firmy mají aktuálně nasmlouvané zakázky v průměru na 5 měsíců. Zlepšení oproti minulému roku uvádí jedna ze čtyř firem (25 %), naopak méně zakázek než touto dobou před rokem má již jen 19 % firem. Mírně nadpoloviční většina firem (56 %) má objem zakázek stejný jako před rokem.
Další zajímavé informace z oblasti stavebnictví a projektových prací se dozvíte 25. listopadu na Setkání lídrů českého stavebnictví, kde bude představena Kvartální analýza českého stavebnictví Q4/2014.
Účast na konferenci již potvrdili ministr financí Andrej Babiš, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr dopravy Antonín Prachař, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, guvernér České národní banky Miroslav Singer, hejtman Olomouckého kraje a předseda Komise Rady AKČR pro dopravu Jiří Rozbořil a mnoho dalších.
Sdílet / hodnotit tento článek