REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Unikátní bazén v Lounech se blýská novotou, ale už měsíc a půl čeká na znovuotevření

Nová budova jako noblesní černý zkosený hranol reflektuje sklon místního terénu. Za pozornost stojí i velkoryse otevřená jižní strana budovy tvořená téměř sedm metrů vysokými skleněnými tabulemi a výhled z věže ve výšce šestnáct metrů s výhledem na nádherné křivky Českého středohoří.

Plavecká hala ve městě Louny chyběla od roku 2016, kdy musel být kvůli havarijnímu stavu uzavřen původní bazén z 80. let minulého století. Po demolici staré haly vybíralo vedení města z pěti návrhů nového bazénu. Zvítězila varianta navržená brněnským ateliérem dkarchitekti, který novou budovu pojal jako noblesní černý zkosený hranol reflektující sklon místního terénu. Za pozornost stojí i velkoryse otevřená jižní strana budovy tvořená téměř sedm metrů vysokými skleněnými tabulemi.

„U objektu bazénu jsme pracovali s kontrastem prostředí uvnitř a venku. Zatímco venku se v zimě chodci ukrývají před chladem a větrem v kabátech a čepicích, uvnitř lidé pobývají v plavkách a užívají si vnitřní příjemné teplé prostředí. Naše velkoryse prosklená stěna jako by reflektovala tuto situaci a pod vlivem tohoto kontrastu se zvlnila,“ popisuje lídr ateliéru dkarchitekti David Kudla.

Unikátní bazén v Lounech Zdroj: Lesensky

Jižní prosklená fasáda umožní maximální tepelné zisky, a navíc vhodný kontakt s okolím. Protažení střechy nad prosklenou fasádu není pouze z estetických důvodů, ale v létě také chrání před přehříváním a v zimním období naopak slunce maximálně vpouští dovnitř.

Součástí areálu je pětadvacetimetrový bazén se šesti drahami, divoká řeka, venkovní vířivka, brouzdaliště pro nejmenší děti se skluzavkou a dětský bazén v oddělené části. Návštěvníci také mohou vystoupat do věže ve výšce šestnáct metrů s výhledem na nádherné křivky Českého středohoří a sjet dolů osmdesát metrů dlouhým toboganem. V areálu je také wellness centrum se saunovým světem, malá posilovna nebo vnitřní bar.

Unikátní bazén v Lounech Zdroj: Lesensky

Přerušení provozu z důvodu Covidu stojí statisíce

Všechny tyto atrakce si však návštěvníci mohli užívat pouhý měsíc, poté musela nová plavecká hala přerušit provoz kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Fungovali jsme přesně 28 dní. Od návštěvníků jsme měli velmi pozitivní zprávy a mnozí se na bazén již těšili,“ popisuje ředitelka Lounské správy plaveckých areálů Andrea Kuďousková. Náklady na údržbu uzavřeného areálu se však šplhají ke statisícům za měsíc. Kvůli uzavření byly vypuštěny všechny bazény, aby se ušetřily náklady na ohřev vody. „V případě uvolnění opatření jsme schopni kompletní provoz spustit do 14 dnů. Musí se napustit všechny bazény, dodat chemie, musí vyjít vzorky hygieny, na které se také nějakou dobu čeká,“ dodala Kuďousková.

Autoři bazénu pracují na novém projektu

Kromě architektonicky atraktivního bazénu v Lounech brněnské studio dkarchitekti v letošním roce dokončilo také další projekt, který si získal pozornost veřejnosti. Jde o halu Dopravního podniku města Brna pro čištění a údržbu tramvají v Pisárkách se 117 metrů dlouhou fasádou pokrytou jehlanovitým perforovaným kazetami, které jsou po setmění nasvětleny a mozaikovitými červenými vraty pro průjezd souprav. Budova získala v rámci přehlídky Stavba roku cenu od České komory autorizovaných inženýrů a techniků. Byla také nominovaná na Grand Prix Architektů a těší se velké popularitě mezi brněnskou veřejností.

Unikátní bazén v Lounech Zdroj: Lesensky

V Brně ateliér v těchto měsících připravuje i další zajímavou stavbu - polyfunkční bytový a administrativní soubor v rychle se rozrůstající městské části Bohunice. „V areálu vznikne šest budov, z nichž čtyři jsou určené pro bydlení a v dalších dvou vzniknou kanceláře, obchody a restaurace.  Budovy budou pod povrchem propojené dvěma podzemními podlažími, ve kterých budou parkovací plochy,“ nastínil David Kudla, jehož ateliér je generálním projektantem nového komplexu.

Více informací o stavbě naleznete na webových stránkách dkarchitekti na tomto odkazu.

Investor stavby: Město Louny
Autor stavby: dkarchitekti, s.r.o.
Datum zpracování projektu: 2017-2018
Generální dodavatel stavby: Metrostav a.s.
Datum výstavby: 2018-2020

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Zdroj:  Petr Polák

Chata na konci světa vyplouvá z lesa jako dřevěná loď

Chata v příjemně izolovaných končinách Karlovarska, která se po všech stránkách jeví být ideálním místem pro poklidnou dovolenou. Současně ale stavba, která se běžné typologii vymyká tím, jak důvěrně známé rysy tradiční chalupy interpretuje v dost netušených souvislostech.

Zdroj: TRI.ŠTRNÁST architekti

Jesenická dřevostavba: Dům pro rodiče je o splněných snech

Minimální stopa v terénu, zužitkování materiálu z původní stavby, dobře propracované napojení objektu na bezprostřední okolí, chytře vystavěný projekt a kouzelné provedení. A jako bonus ještě stavba v nízkoenergetickém standardu. Co víc by si obyvatelé mohli přát? Snad jen, aby si tenhle sen mohli splnit o pár let…

Zdroj: Bram Delmee Photography

Lněný modulární dům je příkladem udržitelného stavitelství

Udržitelnost je v Holandsku víc než jen reklamní motto, nebo krédo, kterým se zaštiťují ředitelé stavebních firem. Je tu už naplno součástí stavební reality, v podstatě nezbytnou součástí podmínek realizace. Lidé se tu nesnaží držet při zemi, a při jejich naplňování se spíš v termínech udržitelnosti, soběstačnosti či…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Wilo CS

Akční nabídka čerpadel pro dům a zahradu

Akce DOMESTIC - nabídka čerpadel pro dům a zahradu

Zdroj: Daikin

Tepelné čerpadlo Daikin Altherma s čističkou vzduchu v ceně

Čistička vzduchu v hodnotě 24 000 Kč k tepelnému čerpadlu zdarma

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA