Koupelna v prostoru není pro každého
„V případě rekonstrukcí koupelen se často přihlíží i k jejich propojení nebo přiblížení k ložnicím či dětským pokojům. Klienti stále častěji zvažují instalaci vany přímo do prostoru ložnice, nebo oddělení prostor koupelny od ložnice prosklenými stěnami či dveřmi,“ vysvětluje Barbora Burešová z designového studia Mooden a ukazuje na fotografiích nejrůznější možnosti, kde se nechává prostor zcela otevřený, nebo kde je koupelna jen částečně prosklená, případně se vybraný prvek, jako je například vana nebo toaletní koutek s umyvadlem, zakomponuje přímo do místnosti ložnice. Chválí kromě jiného i dostatek denního světla či možnost při koupeli sledovat televizi. Nicméně přiznává, že takovýto prostor není pro každého. Objevuje se spíše v případě hotelových apartmánů či prostorných vil. Přináší totiž kromě jiného i celou řadu potíží s praktickou realizací, například s podlahovou krytinu, nosnou konstrukcí stropu, odpadem či odsáváním vlhkého vzduchu.
Designéři koupelen si představují římské lázně
Podívejme se na práci dvou designérů, kteří bývají s koupelnami nejčastěji spojováni: Reiner Moll a Sebastian Conran. Oba totiž velmi často hovoří (v lehké mediální nadsázce) o kráse římských lázních a připomínají, že Římané o očistě ledacos věděli. Lázeňské budovy stavěli převážně z cihel, stěny byly obloženy leštěnými mramorovými deskami nebo omítnuty, vnitřní sloupy pak z červené žuly a horní části stěn i podlahy zdobily mozaiky. Současná nabídka je sice skromnější, ale základní poselství zůstává stejné – dokonalá rekonvalescence a estetika.
„Představte si horké lázně (caldaria) a potní lázně (laconica), několik různých druhů bazénků s teplou, vlažnou a studenou vodou, římský alabastr doplněný vířivou vanou s ruční masážní sprchou, vodopády s masážními tryskami, parní lázeň, která dodá tělu nejen příjemné osvěžení, ale zároveň uvolní ztuhlé svaly, prokrví póry a po tom všem masáž, kterou mohou obstarat masážní trysky. To vše lze ještě kombinovat se sprchou v římské mozaice, kterou můžeme vychutnávat sedíce na mramorovém sedátku, kdy krční páteř masíruje vodopád, nebo lze využít masážní ruční sprchu se čtyřmi nastavitelnými proudy vody v prostředí plném relaxační hudby s vůní nejrůznějších bylinek a mastí… Představa takového prostoru je pro designéra koupelen nezbytná,“ říká Reiner Moll. Hovoří o koordinovaném designu – o ztvárnění designérského konceptu, který zdůrazňuje potřebu harmonické souhry výrobků.
Základem všeho jsou podle slov Reinera Molla barvy. V koupelně totiž zahajujeme den – připravujeme tělo i duši na každodenní úkoly – proto by měla působit pozitivně. Barevná umyvadla neobvyklých tvarů se podle jeho slov vždy postarají o dobrou náladu a vnitřní pohodu…
Organický design Sebastiana Conrana
Je nesporné, že dokonalé technické provedení, které se plně přizpůsobuje potřebám moderní doby a požadavkům estetického vnímání krásy, je patrné právě u koupelnových designérů. Nevěnují se přirozeně pouze koupelnám, ale v tomto segmentu bývá jejich stopa nejznatelnější.
Sebastian Conran z londýnského designérského studia Conran & Partners často představuje jako inspirační zdroj vejce. Označuje ho za východisko tvaru, který roste a z něhož vzcházejí další tvary. „Z tohoto pohledu znamená vajíčko evoluci a růst, pokrok a rozvoj,“ říká. „Tvar vejce směřuje od předvídatelnosti a sterility k symetričnosti. A keramický materiál jako by byl přímo stvořený pro měkké tvary inspirované přírodou…,“ dodává. Známá kolekce jeho myšlenky plně potvrzuje a přináší navíc výrazovou estetiku. Keramické prvky doplňuje nábytek z bambusu nebo z ořechu. Působení přírodního materiálu – dřeva – je násobeno nepřítomností úchytů a kování. Srdcem kolekce je působivá vana.
Římané by se divili
Římské lázně měly zcela jistě své osobité kouzlo, ale ani dnes není třeba být příliš skromný. Koupelny lze zakoupit jako celek, včetně moderních bytových doplňků a elektroniky, nebo pouze dílčí části a do obnovy se pustit samostatně. Iluze římských lázní pak může být naprosto dokonalá – ideální prostor pro tělo i duši. A pokud se budeme držet rad výše zmíněných mistrů, přidáme k tomu i část historických znalostí z římské architektury, můžeme vybudovat zajímavý prostor, který bude chloubou domu, místem pro odpočinek a relaxaci.
Sdílet / hodnotit tento článek