REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Design koupelen s duchem římských lázní

Očista bývá v mnoha kulturách součástí těla i ducha, přičemž místo rekonvalescence nemusí být pevně určeno. Koupelna může být stejně tak očistnou svatyní, jako běžným místem denní potřeby. Koupelny se dokonce stávají součástí obývacích pokojů, běžněji ložnic.

Koupelna v prostoru není pro každého

„V případě rekonstrukcí koupelen se často přihlíží i k jejich propojení nebo přiblížení k ložnicím či dětským pokojům. Klienti stále častěji zvažují instalaci vany přímo do prostoru ložnice, nebo oddělení prostor koupelny od ložnice prosklenými stěnami či dveřmi,“ vysvětluje Barbora Burešová z designového studia Mooden a ukazuje na fotografiích nejrůznější možnosti, kde se nechává prostor zcela otevřený, nebo kde je koupelna jen částečně prosklená, případně se vybraný prvek, jako je například vana nebo toaletní koutek s umyvadlem, zakomponuje přímo do místnosti ložnice. Chválí kromě jiného i dostatek denního světla či možnost při koupeli sledovat televizi. Nicméně přiznává, že takovýto prostor není pro každého. Objevuje se spíše v případě hotelových apartmánů či prostorných vil. Přináší totiž kromě jiného i celou řadu potíží s praktickou realizací, například s podlahovou krytinu, nosnou konstrukcí stropu, odpadem či odsáváním vlhkého vzduchu.

Designéři koupelen si představují římské lázně

Podívejme se na práci dvou designérů, kteří bývají s koupelnami nejčastěji spojováni: Reiner Moll a Sebastian Conran.  Oba totiž velmi často hovoří (v lehké mediální nadsázce) o kráse římských lázních a připomínají, že Římané o očistě ledacos věděli. Lázeňské budovy stavěli převážně z cihel, stěny byly obloženy leštěnými mramorovými deskami nebo omítnuty, vnitřní sloupy pak z červené žuly a horní části stěn i podlahy zdobily mozaiky. Současná nabídka je sice skromnější, ale základní poselství zůstává stejné – dokonalá rekonvalescence a estetika.

Představte si horké lázně (caldaria) a potní lázně (laconica), několik různých druhů bazénků s teplou, vlažnou a studenou vodou, římský alabastr doplněný vířivou vanou s ruční masážní sprchou, vodopády s masážními tryskami, parní lázeň, která dodá tělu nejen příjemné osvěžení, ale zároveň uvolní ztuhlé svaly, prokrví póry a po tom všem masáž, kterou mohou obstarat masážní trysky. To vše lze ještě kombinovat se sprchou v římské mozaice, kterou můžeme vychutnávat sedíce na mramorovém sedátku, kdy krční páteř masíruje vodopád, nebo lze využít masážní ruční sprchu se čtyřmi nastavitelnými proudy vody v prostředí plném relaxační hudby s vůní nejrůznějších bylinek a mastí… Představa takového prostoru je pro designéra koupelen nezbytná,“ říká Reiner Moll. Hovoří o koordinovaném designu – o ztvárnění designérského konceptu, který zdůrazňuje potřebu harmonické souhry výrobků.

Základem všeho jsou podle slov Reinera Molla barvy. V koupelně totiž zahajujeme den – připravujeme tělo i duši na každodenní úkoly – proto by měla působit pozitivně. Barevná umyvadla neobvyklých tvarů se podle jeho slov vždy postarají o dobrou náladu a vnitřní pohodu…

Zdroj: VILLEROY & BOCH

Organický design Sebastiana Conrana

Je nesporné, že dokonalé technické provedení, které se plně přizpůsobuje potřebám moderní doby a požadavkům estetického vnímání krásy, je patrné právě u koupelnových designérů. Nevěnují se přirozeně pouze koupelnám, ale v tomto segmentu bývá jejich stopa nejznatelnější.  

Sebastian Conran z londýnského designérského studia Conran & Partners často představuje jako inspirační zdroj vejce. Označuje ho za východisko tvaru, který roste a z něhož vzcházejí další tvary. „Z tohoto pohledu znamená vajíčko evoluci a růst, pokrok a rozvoj,“ říká. „Tvar vejce směřuje od předvídatelnosti a sterility k symetričnosti. A keramický materiál jako by byl přímo stvořený pro měkké tvary inspirované přírodou…,“ dodává. Známá kolekce jeho myšlenky plně potvrzuje a přináší navíc výrazovou estetiku. Keramické prvky doplňuje nábytek z bambusu nebo z ořechu. Působení přírodního materiálu – dřeva – je násobeno nepřítomností úchytů a kování. Srdcem kolekce je působivá vana.

Zdroj: Mooden

Římané by se divili

Římské lázně měly zcela jistě své osobité kouzlo, ale ani dnes není třeba být příliš skromný. Koupelny lze zakoupit jako celek, včetně moderních bytových doplňků a elektroniky, nebo pouze dílčí části a do obnovy se pustit samostatně. Iluze římských lázní pak může být naprosto dokonalá – ideální prostor pro tělo i duši. A pokud se budeme držet rad výše zmíněných mistrů, přidáme k tomu i část historických znalostí z římské architektury, můžeme vybudovat zajímavý prostor, který bude chloubou domu, místem pro odpočinek a relaxaci.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zařizovací předměty v koupelně

Zdroj: Hornbach

Krása mozaiky opět na výsluní. Jaká je historie mozaiky a proč ji využít u sebe doma?

Menší poskládané geometrické tvary, pro něž se vžil název mozaika, využívají lidé již více než pět tisíc let. Dochovaly se vzácné exempláře z Persie, Číny, Indie či Řecka. Původně šlo o nejrůznější úlomky kamenů osekaných do tvaru krychle, aby bylo možné je umístit blízko sebe a dosáhnout tak zajímavého vykreslení…

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

Zdroj: Adobe Stock -  stanislawmikulski

Vysoušení rukou na záchodech v době pandemie nemoci COVID-19

Hygiena v kancelářských budovách se ještě donedávna jevila být okrajovým tématem, ale události tohoto roku to změnily. Dost výrazně. A zdá se, že udržovat dvoumetrový odstup, nosit roušky a mýt si ruce při každé příležitosti ještě chvilku budeme. Mantry o opakovaném mytí rukou si povšimli i odborníci z mezinárodní…

Tlačítko dvojitého splachování, foto © TZB-info

Úsporné splachování je dnes standardem

Sucho, nedostatek vody a její neustále rostoucí cena v posledních letech vedou ke snahám o úsporu vody. Splachování toalet je také jednou z možností, kde lze vodou šetřit, a to ve větším množství. Podle statistických údajů se nejvíce pitné vody spotřebuje při splachování toalet, na druhém místě je koupání ve vaně, na…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Hansgrohe

Soutěžte o atraktivní výhry od hansgrohe!

Atraktivní výhry od hansgrohe!

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA