REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Moderní rodinný dům v neolitickém stylu: Dřevo, kámen, vegetační střecha

V posledních letech začíná v evropské architektuře jednoznačně dominovat severský, skandinávský styl. Charakterizuje jej zapracování přírodních materiálů a jednoduchá čistota forem. Je snadné jej replikovat, a proto se stává velmi oblíbený. Trochu ale při tom pozapomínáme, že tu existují i jiné předvěké pra-formy, hodné inspirace. A zrovna Irsko se může pochlubit jejich velkolepou minulostí, i praktickou současností.

V hodinách dějepisu látka starověku jen zašumí, takže je snadné přehlédnout, že první komplexní stavby byly v Evropě realizovány o dost dříve, než první Egypťané pomysleli na stavbu pyramid. Neolit si obvykle spojujeme s ne zrovna obytnými monolity menhirů, kromlechů a dlouhých řad obelisků, ale existovaly i zcela nesakrální, praktické stavby tohoto typu. Jejich domovinou byl i sever Anglie, Skotsko a Orkneje a samozřejmě, také Irsko. Stavební kultura Grange (proslavená hlavně pohřební komorou Newgrange) nabízela 3500 let před naším letopočtem k obývání i cosi jako polo-zemnice. Stavby částečně zasazené pod úroveň terénu, vymezené vůči okolí masivními zdmi z neopracovaného kamene (tmeleného mechem a jílem), klenutými stropy a zelenou střechou, jež byla součástí okolního terénu.

Nápad, který se osvědčil před tisíciletími

Možná nikterak vzhledné, ale do vlhkého a mrazivého přímořského klimatu velmi příhodné. Dnes bychom nejspíš pochválili systém přírodní izolace zeminou, minimální vizuální stopu v zastavěném území (protože se stavba stala součástí krajiny), lokální stavební materiály. Což jsou vlastně prvky, které se dnes v moderní architektuře snažíme, v zájmu udržitelnosti, různě emulovat. Irští Tierney Haines Architects oprašují pradávné poselství starověkého stylu, a v moderním pojetí jen posouvají do přítomnosti. Jejich rodinný dům, vystavěný na svahu nad zátokou Cliffden, se přitom od své historické předlohy liší vlastně jen v několika detailech, pokud to pojmete jako nadsázku. Protože některé věci se ani za tisíciletí nemění.

Foto: Stephen Tierney

Třeba potřeba postavit mezi sebe nepohodu počasí pevnou bariéru, zastřešit a vyhřát bezpečný prostor pro život rodiny. Ze stejných pohnutek stavěli lidé své domy od nepaměti, a dům pro rodinu s těmi dětmi u Cliffden Bay není výjimkou. Výzvu pro architekty představoval mírně svažitý terén, sbíhající k moři; kamenité až skalnaté podloží; poryvy silného slaného větru, s nímž přichází déšť i sníh. K tomu je třeba přičíst standardní požadavky klientů, kteří si přáli zúročit okolní scenérii, kterou nehodlali narušovat příliš výraznou stavbou. A také nárokem na pokud možno ekologické provedení stavby.

Nízký profil, přírodní materiály

Řešení ale bylo nečekaně snadné, když si tým architektů vedený Stephenem Tierneyem a Nicolou Hainesovou připustil, že hledané odpovědi tu už dávno existují. A jistě při tom pomohlo, že toto irské architektonické studio se dlouhodobě věnuje i projektům krajinným a restauračním. K minulosti měli přirozeně blízko. Proto navrhli originální rodinný dům, s celkovou využitelnou plochou 250 metrů čtverečních, jež se opírá a vyrůstá přímo ze skalnatého svahu a částečně s ním svou siluetou splývá. I když je objem stavby rozložen do dvou na sebe napojených objektů, působí komplexně a celistvě, a na kamenité stráni „hnízdí“ stejně, jako papuchalk.

Foto: Stephen Tierney

Zběžnou obhlídkou tu najdeme několik důvěrně známých forem: zapracování pochozích palub vnějších teras, které vytváří širší prostorové spojení, a současně dávají vzniknout malému před větrem krytému „nádvoří“. V kontextu dřevěných obkladů tak vzniká dojem přístavního mola, motivu Irům blízkého. Zkosená střecha na západní straně evokuje výběžky skalisek, a kryje část objemu domu „jako obří mušle“. Vizuálně nejpřitažlivější jsou pochopitelně obklady exponovaných rohových výběžků domu, vyvedené z lámaného kamene. Ten koresponduje jak s okolním terénem, tak i onou pra-předlohou z Grange.

Interiér příjemně překvapí

Dům tak působí nečekaně masivním a monolitickým dojmem. Tedy, vlastně ryze neolitickým. Kameny vystupují z profilu stavby do popředí, zvláště na jižní a jihovýchodní straně, čímž poskytují oporu domu proti převládajícím větrům a dům stabilizují. Nepravidelné vertikální linie kamenů jsou v kontrastu s horizontálními liniemi, vyznačenými obklady z modřínového dřeva. To samo je o sobě dostatečně odolné vlhkosti, přirozeně impregnované proti plísním. Chybět tu pochopitelně nesmí ani nízká šedivá střecha, která svou nepravidelnou formou odráží skalní výchozy v krajině.

Foto: Stephen Tierney

Dům z kamene a dřeva, v podmračné scenérii, na dohled moře, jehož barvy se pohybují v tónech ocelové šedi. Že je to na depresi nebo na pořádnou skleničku irské whiskey? O to větší překvapení vám uchystá interiér. Naprosto živý, optimistický, vzdušný a světlý. Za poslední zmíněnou vlastností stojí především prosklené stěny, které stavbě otevírají oči. Denním světlem se opájí hlavně kuchyň, která je srdcem domu. Místem dialogu a setkávání, volně navazující na rozšířený obývací pokoj, a k němu přiléhající pracovnu-kancelář. Klienti, mladý pár se třemi dětmi, si skutečně nenárokovali neobvyklá designová řešení, a dali přednost přirozenosti. Proto jediné, co úrovně domu člení, je přirozený horizont klesajícího svahu.

Moderní technologie v neolitické stavbě

Současně tak podlouhlému domu napomáhá „přirozeně se krýt“ v drsném podnebí, a umocňuje jeho výhledy. Ve směru ke Connemaře i ke Cliffden Bay. Rodinný dům se tak vlastně stal prodloužením svahu, zakončením pomyslné ledovcové morény.

Dům je přitom vystavěn velmi intuitivně, pohodově. Vstupní hala odděluje část předního dvora s parkovacím stáním, od části s kuchyní a té o něco níže položené, ryze soukromé. Pokojů a ložnic. Ačkoliv je dům udržován ve svém profilu nízko nad zemí, jsou vnitřní prostory vzletně vznešené, netísněné. Atmosféru dokreslují robustní dřevěné trámy, stvrzující zvýšený strop. Celá konstrukce přitom dosahuje komfortního klimatu, bez ohledu na počasí za oknem, pomocí HRV systému, pasivnímu větrání, tepelnému čerpadlu. A také konstrukcí SIP panelů, které v sobě kombinují vzduchotěsnost s tepelnou izolací. Což v praxi znamenalo i výraznou rychlost stavby, vznikající z prefabrikátů.

Foto: Stephen Tierney

Pra-obydlí v neolitických časech vznikaly dekády. Tady se ale historicky funkční design podařilo vytvořit v řádově rychlejším tempu. Po dohotovení panelů a jejich dopravení na místo stavby vznikl rodinný dům nad Cliffden Bay za 10 dní.

Údaje o projektu

Název projektu: House on Cliffden Bay
Typ projektu: Rodinný dům
Architektonické studio: Tierney Haines Architects
Lokalizace: Connemara, Irsko
Vedoucí projektu: Stephen Tierney
Projektový tým: Stephen Tierney, James Casey, Robert Kelly
Dodavatelé materiálu: Sioo, Athenry, Doleta, MTS, SIP Energy, Scan & Poujoulat, True Window, Vaventis, Wicklow
Dodavatel stavby: Paschal Lyons
Inženýring stavby: Trevor Wood Consulting Engineers
Klient: soukromá osoba
Zahájení projektové činnosti: 2018
Rok dokončení (finalizace): 2018
Užitná plocha: 250 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Luc Buthker

Hravá dřevostavba s fasádou ze slámy. Do patra po lezecké stěně, dolů po skluzavce

Dům ze dřeva a slámy? Ano, trochu to připomíná pohádku o třech prasátkách, jejich stavebním umu a následných potížích s hladovým vlkem. A ona pohádková hravost se vám nejspíš při prohlídce projektu nizozemského rodinného dobu bude opakovaně vracet. Je to totiž dům plný energie a nápadů, který je plně adaptován pro…

Foto: Laura Stamer

Dřevostavba stará 115 let stojící v chráněném území je jako nová

Zachovat z původní dřevostavby, co se jen dá, a přitom nekompromitovat její historický styl. Tedy alespoň zvenčí, kde turistická chata Bakkedraget vypadá stejně jako před sto lety. Uvnitř je to ale o něčem jiném: překvapí vás útulný a vzdušný interiér moderního obydlí, který nezklame ani ty nejnáročnější obyvatele.

REKLAMA