To, co u nás ještě pořád považujeme na obytných stavbách za ekologický nadstandard, je už v Holandsku povinnou normou. Nejen diktovanou stavebními vyhláškami, ale i společensky žádanou normou. Možná proto na nás tedy bude rodinný dům s užitnou plochou 210 metrů čtverečních trochu jako zjevení. Je totiž po všech vnějších stránkách pořád ještě domem typicky vesnickým, leč mimořádným. Požadavek na zapracování přírodních materiálů, na zužitkování starých a generacemi osvědčených stavebních postupů, tu totiž dostává nové a moderní obrysy. Je fyzickým důkazem toho, že bydlet můžete elegantně, ale přitom ekologicky.
Dům, který na vesnici patří
Jiho-holandský Benthuizen je na nizozemské poměry venkovem se vším všudy. Sídlo s 1100 popisnými čísly hostí 3,5 tisíce stálých obyvatel, většina lidí se tu přidržuje práce v zemědělství, anebo dojíždí za prací do větších měst. Poklidné a ospalé, stranou hlavních cest i turistického ruchu, si tak toto místo poblíž kanálů, jezer a vodních mlýnů zachovává svůj osobitý charakter. A právě ten nehodlala mladá rodina, plánující si nové bydlení, nikterak narušit. Ve spolupráci s místními architekty tak nejprve řešili dům ve formě objemu a tvarů. Jejich cílem bylo vytvořit „přiměřenost“, disponovanou vůči okolí i vlastním provozním nárokům.
Rodinný dům tedy nepřekvapí svými dimenzemi, jeho profil odpovídá okolní zástavbě. Lehce lomená střecha, jedno patro nad přízemím. Složitější už to bylo s umístěním stavby, dle optimální orientace na stavební parcele. Klienti vnímali projekt svého domu jako malou oázu se stavením uprostřed, zasazenou mezi ostatní pozemky. K tomu přísluší optimální výhled do okolí, který by garantoval otevřený obzor krajiny i prostup denního světla, ale přitom neubíral obyvatelům soukromí. Přibyly tedy zastiňující rošty a idea „koridorového pohledu“ z nitra domu přímo do zahrady.
Další aspekty využitelnosti pak řešilo rozšíření základního modulu o postranní přístavby, které rovněž podléhaly logice zeleného prostoru zahrady před domem jako zásadnímu místu. Toto propojení, vizuální i funkční, umožňuje výrazně rozšířit životní prostor obyvatel. Jak o dvůr, verandu tak i plochu střešní terasy. Ve výsledku je tedy dům anonymizován z čelní strany, do ulice, svou minimalistickou fasádou, jen se dvěma úzkými pruhy oken. To pak kompenzuje celo-profilovým otevřením stavby do zahrady. Projekt tak vlastně respektuje soukromí svých obyvatel, i sousedů.
Ježatá fasáda i střecha
Materiálové provedení fasády je přitom pozoruhodné. Směrem do ulice působí Villa Benthuizen skromné a účelné dřevostavby. Segmenty z černého opáleného dřeva udávají střízlivý tón. Zadní část pak díky sklu výplní a oceli, nahrává představě o moderním domu, ani tady se však s karbonizovaným dřevem neloučíme. A po stranách? Dům se, včetně střechy, kryje kšticí doškově-slámového obalu, sahajícího po stranách až k zemi. Šedivě-ježatý vyrovnaný obrys působí fantasticky, jako by celý dům byl schovaný v hustém kožichu.
Ostatně, tahle forma tepelné izolace s termální bilancí domu dělá zázraky. Navíc jde o přírodní, ekologický materiál, který tu po staletí patřil k oblíbeným. Pro svou dostupnost i nízkou cenu. V podobě moderní novostavby tu tedy znovu ožívá tradiční prvek lidové architektury. Vnořená střešní okna vás přitom nenechají na pochybách, že se nejedná o starou stodolu, ale naprosto solidní obydlí. Je to prosté a jednoduché, jako celá Villa Benthuizen. Ta si ponechává přízemí převážně volné a otevřené, zbytečně nezastavěné a světlem prozářené.
Bezpečný prostor pro život i dětské hry
Středem domu prochází jídelna (s výhledem do zahrady) navazující na ostrovní kuchyni a obývací pokoj. Ten se – v letních měsících – hravě rozšíří o venkovní posezení. Zamířit můžete i na druhou stranu, k další „účelem jasně nedefinované“ místnosti. Je to trochu druhý obývák a současně čítárna, herna. Což je mimochodem hrozně zajímavý nápad: pokud máte menší děti, víte, že si potřebují někde hrát. Herna je přitom zbytečným luxusem, postačí právě taková nevyhraněná místnost v přízemí, bezpečný univerzální prostor, kde na ně můžete v povzdáli dohlížet. A až jednou povyrostou, můžete tu vytvořit třeba další pokoj, nebo pracovnu. Dům tedy ve svém projektu od počátku počítá s adaptací, růstem.
Za kuchyní, skvěle prozářenou světlem sestupujícím z prvního patra, se nachází schodiště. Samo o sobě by bylo nenápadné, ale jeho volná rozšíření, svádějící k dětským hrám, mu přisuzují vjem dominanty. Jen málokde v interiéru rodinného domu totiž uvidíte boulderovou lezeckou stěnu a hlavně perfektní skluzavku, ústící z patra do přízemí. Celý dům se tak může stát dobrodružným teritoriem dětí, místem pro hry a zábavu. Patro je o poznání střízlivější, a je určeno k poklidnému trávení volného času a odpočinku. Dole se řádí přes den – probíhá tam většina společenských aktivit – upravený a tichý zůstává prostor v patře.
Bydlení pro všechny členy domácnosti
Interiér rodinného domu je o detailech, které se tu nevrší bez ladu a skladu, ale spíše citlivě pronikají podstatou obydlí. Decentně vyvedené vestavěné policové stěny, bezpečné zábradlí na schodišti ze světlého dřeva, otevřenost kombinovaná s úsporností. Exkluzivitou se pak vymyká například přiřazení vany do prostoru hlavní ložnice (tady někdo ví, jak relaxovat!), ke všemu ještě s výhledem do zeleně zahrady. Proti tomu stojí „džungle“ dětské koupelny, s opičkami na stěnách. Ano, trochu kýč, ale je to koupelna dětí. A o to tu jde: ve Ville Benthuizen žijí velcí i malí, děti i dospělí.
Není hezké pro „dospělácké“ zájmy a povinnosti zapomínat na potřeby nejmenších. Nizozemský rodinný dům jde tedy příkladem po všech stránkách: z hlediska ekologie, chytrého zapracování udržitelných a nízko-uhlíkových materiálů, přístupem k energiím (minimalizace ztrát, tepelné čerpadlo). Otevřeností i vztahem, respektem k soukromí obyvatel, bezpečností svého prostoru. Všechny tyto podstatné součásti jsou velmi hravým způsobem do stavby zakomponovány. Díky tomu není Villa Benthuizen klasickým rodinným domem, ale skutečným Domem pro rodinu.
Údaje o projektu:
Název projektu: | Villa Benthuizen |
Typ projektu: | rodinný dům |
Architektonické studio: | Arjen Reas Architects |
Lokalizace: | Arjen Reas |
Vedoucí architekt: | Arjen Reas |
Dodavatelé materiálu: | Aluk |
Klient: | soukromá osoba |
Zastavěná plocha: | 210 m2 |
Zahájení projektové činnosti: | 2017 |
Rok dokončení: | 2020 |
Sdílet / hodnotit tento článek