REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Lněný modulární dům je příkladem udržitelného stavitelství

Udržitelnost je v Holandsku víc než jen reklamní motto, nebo krédo, kterým se zaštiťují ředitelé stavebních firem. Je tu už naplno součástí stavební reality, v podstatě nezbytnou součástí podmínek realizace. Lidé se tu nesnaží držet při zemi, a při jejich naplňování se spíš v termínech udržitelnosti, soběstačnosti či vedení pokročilé eko-stavby předhánějí.
Zdroj: Bram Delmee Photography

Dobře to jde vidět v Giel Peetrshof, jednom z distriktů Egchelu. Domy, které tu stojí, jsou originální přehlídkou moderních udržitelných staveb. Každá si přitom k dosažení cíle vybrala trochu odlišnou cestičku, takže tu inspiraci vlastně může načerpat každý. Jedním ze zdejších přírůstků, zatím čekajících na zasídlení, je i ekologický dům od skupiny Stek Architects. Vystavěn byl ve spolupráci s místními konzultanty rezidenční skupiny, tak, aby místnímu konceptu opravdu naplno vyhovoval. Co je tu tedy přesně k vidění? Objekt na rohové stavební parcele (s rozlohou 105 metrů čtverečních), který vychází z předpokládaných minimalistických nároků svých budoucích obyvatel.

Dům, který patří dřevu

Dům chápe jako užitečnou schránku, prostě řešené obydlí, které nemusí k pohodám přispívat nadbytkem zastavěné plochy. V praxi se to projevuje už nenáročným obdélníkovým profilem 8x14 metrů, který je hodnocen jako dostačující. Snížení stopy zastavěného území je ale jen první krok na dlouhé cestě, kterou se dům, tzv. Hemma, vydal. V podstatě už od svého zrodu byl zamýšlen na „objekt na biologické bázi“, s maximálním důrazem na zapracování přírodních a bio-odvozených materiálů. Podobné principy se měli zrcadlit i z užívaných stavebních technik a postupů. Zní to jako pořádná porce vědomé eko-askeze a revolučního eko-zápalu. Pro našince možná až k nestravitelnosti. Naštěstí tu bylo i kritérium uživatelského komfortu.

Foto: Bram Delmee Photography

Jeho ústředním motivem byla znásobená výška místností, otevřenost a volnost, prožitek hlubší prostorové zkušenosti. Obnáší to jednoúrovňové provedení stavby, asymetricky lomenou sedlovou střechu a odstranění stropní přepážky v interiéru. Objekt je tak skutečně vytažen do výšek, a otevřený prostor si mohou obyvatelé skutečně užít. A to už je příjemné. Světlost místností podtrhují složená střešní okna, stejně jako četné boční průhledy. Komunikace s přilehlým okolím, je tu po vizuální stránce opravdu velmi silná. Dispoziční místností zahrnuje klasické členění, od kuchyně s jídelnou, hygienického zázemí, ložnice (nebo ložnic), vše navázané na obývací pokoj.

Zelená střecha je jako venkovní klimatizace

Fasáda domu je částečně řešena neošetřeným dřevem modřínu, který proniká jen v hlazené úpravě do interiéru. O příjemné klima za každého počasí se tu stará tepelné čerpadlo a rozvětvená síť podlahového vytápění. K požadavkům na klimatizaci tu přistupovali jako k problému, s jehož řešením je třeba začít „dříve než se stane integrálním problémem domu“. Co to znamená? Že „klimatizovat“ se venkovní vzduch začíná, ještě než začne dům přehřívat. Přispívají k tomu například osazené prvky zelených panelů střechy (osazených suchu-odolnými rozchodníky), které fungují jako klimatická bariéra.

Foto: Bram Delmee Photography

Střecha je tedy multifunkční izolací proti nepřízni počasí, a navíc slouží ve svých partiích jako vodosběrný systém. Voda, odtékající ze střechy, je jímána do nádrže pod zemí, a může být využita pro zálivku na zahradě. I ke splachování toalet. Součástí domu a teplotu-regulujících opatření je i zbytnělá pergola, která protahuje profil domu o letní terasu. Dům, v jeho do strany nejvíce exponované části, tím částečně kryje před úpalnými slunečními paprsky. Až se potáhne popínavými rostlinami, bude její efekt ještě výraznější, a bude i zajímavou polo-soukromou zónou pro trávení volného času obyvatel.

Je limitovaný, ale růst dál může

V Hemma se už dopředu pracovalo i s ideou růstu. Zatímco v současném podání je zamýšlen pro život dvou lidí, případnou dvou dospělých lidí a jednoho dítěte, jeho konfigurace se mohou měnit a rozšiřovat. To je výhoda rámových dřevostaveb, rostou jako z vody. K základnímu uspořádání tedy můžete přidávat další pokoje či ložnice, aniž by se tím zásadně narušil nebo proměnil život domácnosti. Dům se může programově rozrůst na 8x16 nebo dokonce 8x20 metrů (případně zkrátit na 8x8), a tím reagovat na požadavky svých obyvatel. Pozitivní je, že tato budoucí změna je plánovaná, a například rozvodné skříně i další instalace jsou dispozičně na růst, který může a nemusí přijít, připraveny. A co ještě si mohou obyvatelé naprogramovat a zvolit?

Foto: Bram Delmee Photography

To, jestli „trup“ domu, jinak plně sestavěn z dřevěné rámové konstrukce, bude vyveden a na místo stavby dopraven se lněnou izolací, nebo v bezešvém dřevěném provedení s izolací z dřevěných vláken. Počítá se totiž s tím, že pokud se Hemma vyjeví jako úspěšný koncept, bude moci být ve formě modulů rozpracován i pro další alternativní eko-obytné projekty. V současné podobě je vytvořena s lněnou izolací, včetně lněných lisovaných obkladových desek v obvodových stěnách. Po všech stránkách je moderním, stylovým bydlením. A když si od jeho popisu odmyslíte všechny ty extra „eko“ přídavky, kterými architekti rozhodně nešetří, vypadá to jako opravdu lákavé bydlení.

Nápady, které by neměly zapadnout

Zajímavých aspektů projektu Hemma je spousta. To, jak se stavba snaží nenarušovat například vodní režim v místě, a plně podporuje přirozený však i opětovné využívání dešťové vody. To, že pracuje s ideou nízkouhlíkového bydlení (uhlík inkorporovaný do dřeva snižuje jeho emisní bilanci), navíc se jedná o dřevo lokální, a stavební materiál je plně recyklovatelný. Dům je ze tří stran obklopen terasou dřevěné paluby, která rozšiřuje obytný prostor, s akcentem na aktivní pobyt mimo zastřešený objem.

Foto: Bram Delmee Photography

Snaží se tím narušit striktní hranice mezi interiérem a exteriérem, a vést obyvatele k zdravému pobytu na čerstvém vzduchu. Světlost obývaného prostoru je až omračující, a snižuje nároky na umělé osvětlení. Což je zrovna tak praktické, jako úsporné. A obydlí v sobě opravu mistrně kombinuje moderní technologie a přírodní materiály. Hemma se tedy jeví být nejen dostačující, ale v podstatě i velmi přitažlivou volbou, která by se opravdu mohla stát budoucností bydlení.

Údaje o projektu

Název projektu: Hemma House
Typ projektu: moderní ekologický dům
Architektonické studio: stek architecten
Lokalizace: Giel Peetrshof, Echgel, Holandsko
Vedoucí projektu: Frank van Winden, Annette Marx
Design a inovace: Frank van Winden
Konzultant konstrukce: Archimedes Bouwadvies
Spolupráce: Bureau Franken
Dodavatelé materiálu: Isovlas, Xinnix, Velux
Klient: Gebr. Swillens Bouwbedrijf
Rok dokončení (finalizace): 2020
Počet podlaží: 1
Užitná plocha: 112 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.

Foto:  Even Lundefaret

Dřevěné chaty s výhledem na jezero. Zpřístupnily horskou turistiku rodinám s dětmi

Těžko říct, jestli je ta myšlenka geniální, anebo už ve svých kořenech pomýlená. Pravdu nejspíš ukáže až čas. Upřít sílu jí ale nejde. Pro cestovní ruch a pěší turistiku, nejen v Norsku ale nejspíš i celé Skandinávii, bude do dalších let určující. Dřevěné chaty jsou útulny pro potěchu ducha…

Foto: BoysPlayNice

Vkusná novostavba s respektem k původní zástavbě Karlína

Dvojí barevnost hmot, dvojí výška objektů, moderní vzhled, nekonfrontační řešení, to vše dělá z projektu ICONIK velmi zajímavé řešení, esteticky zdařilé. Máme zde příklad, jak lze zdárně vyřešit vcelku složitou parcelu v původní historické zástavbě, omezenou spoustou uzancí.

REKLAMA