REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Jak podnikat s dětmi? Architekti našli řešení v ojedinělém inkubátoru

Kariéra nebo rodina? Je to věčné dilema, které nejspíš odstaví celou jednu větev vašich životních plánů na vedlejší kolej. Opravdu to nejde jinak, a je třeba se kvůli podnikatelskému snu vzdát potomstva? Naštěstí aktuální projekt z kalifornské Santa Monica dokládá, že si nemusíte vybírat. Chytrá architektura se tu stala nástrojem, který umožnil propojit život rodinný i pracovní v jeden společný a funkční celek.

Na počátku tohoto inspirativního netradičního projektu od Zooco Estudio máme dva mladé páry. Je tu programátor, profesní školitel, provozní kavárny a vedoucí obchodu.  A hlavně také spousta dětí, které by všem podnikatelským plánům svých rodičů nejspíš rychle vystavily stopku. Protože práce a rodina, to nejde moc dohromady, že? Těžko můžete vést přednášku nebo připravovat hostům kávu, a odbíhat za ratolestmi. Nebo můžete? Můžete! Když máte k dispozici 200 metrů čtverečních komerčních prostor, a volnou ruku ke stavebním úpravám. Pak už zase není tak těžké přestavět takové místo na unikátní podnikatelský inkubátor, ve kterém se sny stávají skutečností. Sny, které se stávají splnitelné, aniž by to bylo na úkor rodinnému životu.

Logické uspořádání je základ úspěchu

Architekti si nejprve s rodiči-podnikateli sedli k dobré kávě, a probrali možné varianty. Za ideální považovali, kdyby bylo možné, aby děti měly k dispozici bezpečný otevřený prostor k vlastní zábavě a hrám, a přitom nebyly od rodičů nějak izolovány. Aby měly na dohled mámu i tátu. Proto padlo rozhodnutí zasadit místnost dětské herny doprostřed celého objemu. Ryze komerční prostory potřebují být viděny, a tak se jejich umístění v čelní části zdálo být více než logické. A sem zapadala i vize malé kavárny s přidruženým prostorem. Zasedací místnost, kde by mohla probíhat školení, naopak může být zasunuta až na samý konec.

Jak podnikat s dětmi? Architekti našli řešení v ojedinělém inkubátoru Zdroj: Aaron & Jon Photographers

Každý má své místo

Tyhle načrtnuté dispozice pochopitelně potřebovaly nějaký akční rámec, protože celé místo muselo odpovídat zvoleným programům. Herna musí vesele barevná, kavárna návštěvníky vítající, uspořádání obchůdku intuitivní a školící zázemí inspirující a odhlučněné. Společným prvkem pro celý objekt se stal masivní příhradový strop z dřevěných trámů. Z něj se pak spouští předěly tří dřevěných stěn, které zřetelně odlišují jednotlivé zóny. Stranou tohoto hlavního systému dělení pak stojí provozní zázemí kavárny, toalety v zadní části. A bokem vede i oddělená spojovací chodba k zasedací místnosti, aby se lidé nemuseli brodit přes dovádějící caparty. Samotná herna je pak skluzavkou rozdělena na část pro nejmenší batolata a odrostlejší potomky

Rodina je pohromadě, při hrách i v práci

Po celou dobu jsme tvořili projekt s ohledem na potřeby dospělých i dětí,“ vysvětluje Sixto Martín Martínez, tvůrce konceptu. „Chtěli jsme podpořit ideu, že rodiče si nemusí vybírat mezi dětmi a prací, a přispět tím k rozvoji zdejší živé komunity.“ Výsledkem je velmi příjemné pracovní místo, které je současně denní školkou. Ve své podstatě se jedná o velmi originální záležitost, s dalekosáhlým dopadem na kvalitu života rodičů v celé Santa Monica. Že se na mateřské nemůžete dál rozvíjet, protože na školení nebo přednášku se prostě s nemluvnětem nedostanete? Že si už nemůžete zajít na kávu nebo nákup, protože vám nikdo dítě nepohlídá a po rušném kalifornském městě s ním nechcete cestovat? To už teď nehrozí.

Jak podnikat s dětmi? Architekti našli řešení v ojedinělém inkubátoru Zdroj: Aaron & Jon Photographers

Pro inspiraci i trochu klidu si teď do Big and Tiny chodí rodiče z okolních čtvrtí. Jasní vítězové jsou tu pochopitelně ony dva partnerské páry, které za celou ideou stojí. Dokázali totiž skloubit rodinný a pracovní život k vzájemné spokojenosti. A nenáročná architektura, zásah do interiéru, je naplnění jejich myšlenky přiblížil.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: Paťo Safko

Dům s venkovní kuchyní umožní žít na zahradě po celý den a naplno

Trávit čas v interiéru, nebo spíš venku před domem, na zahradě? Rodinný dům C2 vás tohoto rozhodování ušetří. Dimenze vnějšího a vnitřního prostoru se tu prolínají, a chytrý návrh zajišťuje i to, že vám všude bude moc příjemně. Mimo jiné i díky venkovní kuchyni.

Architekt: Špatnou ergonomii a dispozici interiéru žádná dekorace nezachrání

Architekt: Špatnou ergonomii a dispozici interiéru žádná dekorace nezachrání

Tentokrát si povídáme s architektem Liborem Kaplanem, který vystudoval architekturu v Brně a v Brightonu. Již během školy spolupracoval s brněnským ateliérem A77, ve kterém působil až do své autorizace. Následně se vydal vlastní cestou a nyní se věnuje návrhům staveb i interiérů. A za návrh interiéru pro firmu…

Autorem smaltů je Olina Francová kuchyně ve vile v Brně cca 2015

Smalt a jeho využití v architektuře a interiéru

Historie smaltu je dlouhá přes 3 000 let, ale v architektuře a interiérovém designu se začala tato tradiční technologie více uplatňovat až od druhé poloviny 20. století. Smalt se nepřestal vyvíjet ani v 21. století a nabízí celou řadu unikátních vlastností a možností, které nejsou v architektuře ještě plně doceněné.…

REKLAMA