Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Časté chyby při navrhování hygienických zařízení a vnitřní kanalizace

Byť si v našich končinách můžeme dopřát komfort splachovacích keramických záchodů a pisoárů, které umožňují zajištění hygieny, ne vždy je to bez problémů. Některé chyby se na stavbách opakují.
Záchody, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com, -nongnuch-leelaphasuk
Záchody, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com, -nongnuch-leelaphasuk

Žádný jiný vynález za posledních 200 let nezachránil tolik životů jako záchod, a proto byl vyhlášen i světový den záchodů, který připadá na 19. listopadu. Rezoluce „Sanitační zařízení pro všechny“ byla přijata Valným shromážděním OSN v červenci 2013 a první Světový den toalet se připomínal téhož roku.

Má mísa dostatek místa?

Jedním z problémů je umístění pisoárů. Často jsou v hospodách umisťovány do rekonstruovaných místností, kde dříve bývala jen stěna se žlábkem, není na ně dostatečný prostor pro odstupy, někdy se šetří místem i v novostavbách. Na fotce vidíme, že byť je dodržen počet nutných zařizovacích předmětů, jejich využitelnost je mírně řečeno diskutabilní.

Pisoáry v hotelu 5* (Piešťany)Pisoáry v hotelu 5* (Piešťany)
Pisoáry v pivniciPisoáry v pivnici

Nesprávné odvětrání kanalizace

Minimální vzdálenost mezi zařizovacími předměty by měla být dle tabulky.

Ve specifických případech – estetika nebo nutnost technického řešení rekonstrukcí je možné odvětrání kanalizace nad střechu objektu nahradit osazením přivzdušňovacího ventilu uvnitř objektu. Ale ventily mají své specifické podmínky užití – především musí mít zajištěn přívod vzduchu a je bezpodmínečně nutné u nich zajišťovat údržbu, tedy mít k nim přístup. Řeší se to většinou dvířky s mřížkou.

Často se ale stane, že z estetických důvodů se otvor pro přístup k ventilu zazdí, obloží keramickým obkladem. Příčina zápachu v místnosti je později bez dokumentace skutečného provedení těžko zjistitelná.

Nevhodně zvolené umístění kanalizace v dispozici domu

Hluk, který vyvolává proudění vody v kanalizačním potrubí, nevadí většině lidí, přes den si ho nevšimnou. Přes noc, kdy vše ztichne je ale na něj citlivých mnoho lidí, pro kvalitní spánek je důležité ticho. Při plánování domu nebo rekonstrukci a změně dispozice bytu dbejte na umístění odpadního potrubí mimo ložnice a dětské pokoje, neumisťujte je především na stěnu, u které má být postel. Je to lepší vyřešit takto než navrhovat drahé, zvuk tlumicí potrubí kanalizace.

Počet zařizovacích předmětů pro muže a pro ženy

Stanovený počet zařizovacích předmětů u staveb, kde se shromažďuje větší počet osob (divadla, sportoviště apod.), je uveden v předpisech špatně. Počet kabin a umyvadel na dámské straně často neodpovídá potřebám žen pro úpravu svých zevnějšků během přestávky.

Výkřiky feministek o zrovnoprávnění s muži včetně nekončícího počtu pohlaví jsou při vykonávání potřeby a líčení na záchodech marné. Fyziologické rozdíly mezi biologickou ženou a biologickým mužem nezmizely. Dlouhé fronty dam před hygienickými místnostmi v době přestávky v divadlech a podobných objektech svědčí ve prospěch tohoto názoru.

Pisoár v parku před hlavním nádražím v PrazePisoár v parku před hlavním nádražím v Praze

Zřejmě žárlivost na výhody mužů v rychlosti jejich odbavení na pisoárech aktivistky donutila přesvědčit provozovatele jednoho nádraží v Británii k odstranění pisoárů a provedení jednotných kabin se společnou umývárnou v předsíni záchodů. Během pár dnů si ženy začaly stěžovat na počurané mísy a na nevhodné pohledy mužů na ženy u zrcadel.

Moč a výkaly ve městech?

Na ulicích a na oplocených dětských hřištích se objevují psí výkaly. V New Yorku jsou oploceny psí výběhy, venčit psa tam nelze kdekoli, u nás oplocujeme dětská hřiště – princip opačný ale nepříliš vhodný. Napadne-li sníh, je ráno vidět, jak moc je oplocenka určena dětem. Pejskové močí nejen na oplocení hřišť ale i na fasády budov a někdy přispívají k ničení městské zeleně nekontrolovatelným přísunem moči ke kořenům stromů. Kolik hektolitrů této moči se denně rozlije v intravilánu obcí na každém rohu a u každého stromu? Výparům, bakteriím a virům se návratem ke středověkým praktikám bude dařit. V Praze před hlavním nádražím je umístěn čtyřmužný pisoár jako ochrana stromů před močí bezdomovců.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - thongchai

Systém dešťové kanalizace. Jak odvádět vodu ze střech

Dešťová kanalizace je částí vnitřní kanalizace, sloužící k odvádění srážkových vod především ze střech a zpevněných ploch v objektu. Zahrnuje trubky, tvarovky, příslušenství (např. vpusti) a drobné objekty (např. revizní šachty). Do odpadního potrubí dešťové kanalizace nesmí být napojeno připojovací potrubí od…