REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jeden systém pro všechny požadavky moderních budov

V budovách trávíme mnoho času a je tedy nezbytné v nich vytvářet a udržovat komfortní a bezpečné prostředí. To se týká všech budov od školek, škol, fakult, přes kanceláře, obchody, sportoviště až po hotely, kliniky nebo nemocnice.
Jeden systém pro všechny požadavky moderních budov

Do budov je tak nutné instalovat řadu vhodných technických zařízení pro vytápění, větrání, chlazení, osvětlení nebo stínění, které pomáhají příjemné vnitřní prostředí vytvářet. V minulosti se stávalo, že tyto technologie byly instalovány a provozovány nezávisle na sobě a bez vzájemných vazeb se tak nemohly podporovat, často dokonce působily proti sobě. To samozřejmě nebylo komfortní ani pro uživatele, ani pro provozovatele. Dnes už je naštěstí standardem provoz všech těchto technických zařízení komplexně monitorovat, řídit a vyhodnocovat, jedině tak je totiž možné optimalizovat efektivitu provozu, spotřebu energií a výsledné provozní náklady.

Tento standard rozhodně neplatí pouze pro velké a rozsáhlé objekty s tisíci nebo desetitisíci datovými body. Komfortní prostředí pro uživatele a zároveň energeticky efektivní provoz vyžadujeme samozřejmě také od menších či středně velkých objektů s několika málo stovkami datových bodů.

Řídicí systém Desigo společnosti Siemens je řešením, které je navrženo modulárně, a právě díky této modularitě je schopné řídit nejen malé a poměrně jednoduché aplikace, ale také rozsáhlé a velmi komplexní projekty. Řada kroků ve vývoji v posledních letech navíc cílila právě na menší a střední projekty, a to na všech úrovních. Důraz při tomto vývoji byl a je kladen primárně na:

  • moderní a intuitivní SW nástroje pro zprovoznění, které podporují programátory a techniky při najíždění celé technologie,
  • využívání otevřených standardů pro snadnou integraci zařízení a systémů třetích stran,
  • konektivitu pro snadný vzdálený dohled i servis,
  • kybernetickou bezpečnost pro zajištění šifrovaného a bezpečného provozu celé technologie.

Desigo lze primárně rozdělit na čtyři základní kapitoly:

  1. Desigo PXC pro měření a regulaci zdrojů tepla, zdrojů chladu, vzduchotechnických jednotek a dalších primární technologií má ve svém portfoliu automatizačních stanic také kompaktní stanice podporujících připojení nebo ovládání desítek periferií a svým rozsahem jsou tak optimalizovány pro menší a středně velké aplikace.


  2. Automatizační stanice z portfolia Desigo Room Automation jsou určeny pro regulaci technologií vytápění, větrání, chlazení a osvětlení přímo v jednotlivých místnostech. I tyto automatizační stanice jsou v kompaktním provedení a jsou připraveny pro velkou škálu standardních aplikací. Samozřejmostí jsou připravené algoritmy, které posílají požadavky z jednotlivých místností do primární regulace a celý regulační koncept tak může pracovat mnohem efektivněji. Nebo algoritmy využívající vazeb mezi stíněním/osvětlení a vytápěním/chlazením s unikátní funkcí tzv. zeleného lístečku, která neustále vyhodnocuje, zda je v dané místnosti s energiemi zacházeno efektivně, a pokud není okamžitě na to uživatele upozorní nebo tento stav po určité době sama napraví.
    Data ze všech uvedených subsystémů jsou dále shromažďována ve vizualizační nadstavbě, která nabízí uživatelské rozhraní pro správu alarmů a událostí, správě časových plánů, monitorování a vyhodnocování trendů sledovaných veličin nebo k manuálnímu nebo automatickému exportování požadovaných informací. Tato vizualizační nadstavba by měla nabízet intuitivní rozhraní bez nutnosti složitého zaškolování a měla by data uživatelům předkládat jednoduchým a přehledným způsobem.
  3. Desigo CC je BMS/SCADA řešení, které je výjimečné svou otevřeností a množstvím podporovaných subsystémů:
    • Primární měření a regulace
    • Pokojová (IRC) regulace
    • Bezpečnostní systémy (elektrická požární signalizace, poplachové zabezpečovací a tísňové systémy, přístupové systémy a kamerové systémy)
    • Power & Energy Management
    • Další systémy (eskalátory, výtahy, monitorování datové infrastruktury apod.)


    Kompaktní varianta Desigo CC Compact určeného pro MaR a IRC aplikace je však optimalizována na provoz v menších či středních aplikacích a její nasazení tak vůbec není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Webový klient dostupný ze standardního webového prohlížeče s podporou HTML5 nabízí tzv. Přívětivé lite uživatelské rozhraní  je pro operátory mnohem přehlednější než v minulosti.
  4. U jednodušších projektů může být vhodným řešením také portfolio dotykových panelů a webových serverů Desigo Control Point. Jedná se o embedované BMS/SCADA řešení, které má minimální požadavky na IT infrastrukturu, přičemž ale poskytuje přehledně všechny základní funkce standardního BMS. U řešení Desigo Control Point lze využít embedované webové servery na DIN lištu nebo přímo vestavěné webové servery v dotykových panelech.
    Při využívání připravených a prověřených aplikací (např. vzduchotechnická jednotka, topný/chladící okruh atd.) je navíc zprovoznění regulátorů na automatizační úrovni poměrně rychlé. Pro tyto aplikace jsou samozřejmě připraveny i grafické vizualizace ve webových serverech Desigo Control Point a v BMS řešení Desigo CC Compact, což opět řádově urychluje zprovoznění. Rychlejší zprovoznění samozřejmě umožňuje snížit cenu za celou dodávku, která je zvláště u menších projektů velmi citlivým tématem.

Siemens, s.r.o.

logo
Siemensova 1
155 00 Praha 13

telefon: 233 033 402, fax: 233 033 640
e-mail: michal.bassy@siemens.com

web: www.siemens.cz/hvac

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na větrání? O větrání a rekuperaci s odborníkem z UCEEB v ČEZ akademii

Daniel Adamovský z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT je hostem dalšího dílu ČEZ Akademie a vysvětluje, že pro dosažení kvalitního vnitřního prostředí se nedá spoléhat na pokojové rostliny, zda se ušetří rekuperací energie a proč se kvalita vzduchu posuzuje podle koncentrace CO 2 .…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

REKLAMA