REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dům jako rozhledna opřená hranou o svah

Město Žamberk se může pyšnit kromě tradičních pamětihodností také ojedinělou stavbou rodinného domu. Dům přezdívaný otevřená dřevěná krabička od sirek se představil i v rámci Salonu dřevostaveb 2019. Stavba získala ocenění Dům roku 2017 Pardubického kraje.
Zdroj: Kokeš Partners

V prudce stoupajícím svahu vedoucím k legendární kamenné Tyršově rozhledně se nachází nápaditá dřevěná nízkoenergetická stavba s výraznou prosklenou jídelnou a velkou krytou terasou, která může být též rozhlednou, či alespoň apartní soukromou vyhlídkou. Dům vyhlíží majestátně do okolní krajiny a dohlédne až do historického centra města. Rozhledna i dům jsou součástí výletního okruhu, jenž návštěvníky provází zajímavými místy Žamberka.

Parcely pro rodinné domy

V nádherné zalesněné krajině v těsném kontaktu s historickým jádrem města je umístěno celkem osm parcel pro výstavbu rodinných domů. Kapelský vrch a jeho těsné okolí skýtá komě jiného i famózní farní chrám, starý židovský hřbitov a poutní barokní kapli svaté Rozálie – a tomu musí být přizpůsobena i architektura okolních novostaveb. Investor má v plánu vytvořit exklusivní lokalitu architektonicky hodnotných objektů a rodinný dům zvaný Pelinka má být jakýmsi předvojem, který vtiskne nový charakter městské stráni. Spolu s úpravou krajinného rázu města zde vzniknou postupně další minimalistické moderní domy v souladu s okolím.

Zdroj: Kokeš Partners

Život novým domům i městu

Rodinný dům Pelinka popisují jeho architekti jako jednoduchý hranol z masivního dřeva opřený svojí hranou o prudký svah, přesněji jako „lapidární hranol, který se vznáší nad městskou krajinou…“ Konstrukčně se jedná o nízkoenergetickou dřevostavbu s CLT panely (masivní křížem lepené dřevo) zasazenou mistrně do svahu. Vpředu se opírá o dvojici sloupů, vzadu je podepřena garáží. Soukromí zajišťuje zadní atrium otočené do svahu, kde se nachází výstup na pozemek. Na straně druhé najdeme prostornou jídelnu s kuchyní, která navazuje na krytou terasu s výhledem do krajiny. „Protože je tato dřevěná krabička opřena o opravdu prudký svah, vznáší se její podlaha téměř pět metrů nad přilehlou silnicí. Subtilní dvojice sloupů má tvar písmene V a garáž je s domem propojena úzkou železobetonovou stopkou, která obsahuje pouze vertikální komunikaci, schodiště a výtah,“ vysvětluje svůj záměr architekt Přemysl Kokeš. 

V souladu s okolím

Majitel domu si pochvaluje stavbu i rozdělení místností, jež odrážejí zvyky rodiny a dodává, že veškerý život se vlastně odehrává pouze na jednom podlaží. Prostorově je nejvíce rozvinuta jídelna s kuchyní. Nazývá ji komunitní místností, místem setkávání s rodinou a přáteli. Její význam je podtržen speciální skleněnou bezrámovou stěnou. Na jídelnu pak navazuje již zmíněná krytá terasa přes zbytek průčelí domu. Interiér a exteriér jsou tak v maximální míře propojeny. Dům je ukrytý v bujné zeleni, která se zbarvuje podle ročního období a je krásná po celý rok. V zadním atriu, kde najdeme otevřený svod ze střechy pro využití dešťové vody a výstup na zahradu, zasadili majitelé nový strom, který je pevnou součástí stavby, jakožto připomínka kolaudace. Zadní trakt má představovat protipól komunitní místnosti, místo pro absolutní soukromí a relaxaci. 

Zdroj: Kokeš Partners

Interiéru vévodí dřevo

Stejně, jako působí objekt zvenku, je nápaditý a plný dřeva i uvnitř. Povrch stěn a stropů tvoří masivní smrkové dřevo, kuchyni vévodí velký stůl s masivní ořechovou deskou, interiéry spojují široká jedlová prkna podlah v celé délce místností. Najdeme tady i masivní krb z vláknocementového, děrovaného cembonitu, který lze nazvat srdcem domova, stejně jako autorské doplňky v kuchyni z dekorativního vysokotlakého laminátu či zcela originální lustr z vlastní dílny majitelů. Svůj význam a osobitý výraz má i skleněná stěna bez členění, panely z čirého skla, jež přinášejí do interiéru přirozené světlo. Dům je světlý, čistý a provoněný dřevem. Architekt se nespoléhal pouze na přirozené světlo, ale prosvětil dům ještě střešními světlíky. Pro schodiště zvolil zcela industriální formou – na lanka zavěsil ocelovou konstrukci nosníků a jednotlivé stupně jsou z perforovaného hliníkového plechu. Za nejsložitější v celém projektu označil konstrukce CLT panelů, které musely být v konzolách vyztuženy ocelí. Aby ocel nenarušila vzhled domu, byly panely pod ocelové nosníky podvěšeny na stovkách šroubů. Za unikátní též označil bezrámové čtyřsklo či stabilitu ocelových „véček“.

„Konstrukčně nejsložitějším prvkem byla bezesporu masivní konzola podepřená jen na čtyřech bodech dvojicí V sloupů. Ve stavbě jsou tak ukryté ocelové průvlaky, na nichž je deska zavěšena pomocí dvou řad šroubů. Ty se propisují jak v interiéru, tak v exteriéru a dotvářejí industriální charakter stavby přiznávající všechna konstrukční řešení. Kompozičně a prostorově se dům podobá spíše pavilonu, abstraktnímu kvádru, který levituje, vznáší se nad okolní krajinou. Ačkoliv jednoduchý a nenápadný, dominuje příkrému svahu i městu svým hrdým architektonickým gestem,“ dodává na závěr Přemysl Kokeš a ukazuje fotografie a půdorysy této ojedinělé stavby.

Zdroj: Kokeš Partners

Název stavby: Rodinný dům Pelinka
Místo stavby: Žamberk
Typ domu: nízkoenergetický
Zastavěná plocha: 237 m²
Užitná plocha: 227,36 m2 + 51,21 m2 terasy
Konstrukční systém: CLT panely Stora Enso z masivního, křížem lepeného dřeva
Teplo: hlavní zdroj krbová vložka s teplovodním výměníkem a rozvodem pod podlahou + doplňkový zdroj elektrokotel a radiátory
Větrání: přirozené + nucený odtah koupelny a WC
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,199 W/m2K (s bezpečnostním přípočtem 0,02 W/m2K)
Autoři dokumentace a projektu: Petr Krčál, atelier ai5 a Přemysl Kokeš, Kokeš Partners
Realizace: Mirhaus dřevostavby

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: BoysPlayNice

Víkendový dům v CHKO Beskydy si váží svého klidu

Projekt obydlí v horách, které se nesnaží dělat zbytečné kompromisy, ani si hrát na uměle vytvářenou romantiku valašské roubenky. Víkendový dům vás dostane čistotou a jednoduchostí svého zpracování.