REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Instalace vanové baterie není žádná věda

Projekt instalace vanové baterie není tak náročný, jak se zdá. Elitní výrobci kladou velký důraz na to, aby baterii šlo nejen lehce ovládat, ale také instalovat. Stačí dvě hodiny práce a můžete si připravit vaši první horkou koupel. Poradíme vám, jak na to.

Vanové baterie jsou důležitou součástí každé koupelny s vanou. Nabízí je spousta výrobců a k dostání jsou v mnoha podobách. Liší se designem, použitým materiálem, velikostí, tvarem, způsobem ovládání, ale také svým způsobem montáže. Vanová baterie může být páková, kohoutková či tlačítková, podomítková, na okraj vany nebo na podlahu. Pro zjednodušení jsme se ale dnes zaměřili na nejběžnější typ. Tím je klasická nástěnná vanová baterie.

Ty nejlepší dodávají na trh výrobci GROHE, Hansa, Ideal Standard, Kludi nebo hansgrohe. Jejich kvalitu poznáte nejen podle elegantního designu, ale také podle hodnoty průtoku a dalších faktorů. Špičková baterie disponuje například keramickou kartuší a nikoli tou plastovou. Plastová se opotřebí a sehnat náhradní díly je zvláště u starších baterií nemožný úkol. Zákazník pak musí problém řešit pořízením nové      vanové baterie. Naopak keramická kartuš je naprosto spolehlivá a vydrží po celou délku životnosti baterie.

Jak náročná je instalace vanové baterie? Opravdu snadná. Přinášíme několik tipů pro rychlou a bezpečnou montáž.

1. Příprava

Před začátkem práce zavřete hlavní přívod vody.

Vycházíme z toho, že na stěně nad vanou již máte přívody vody, a to pro teplou i studenou vodu. Teplá musí být nalevo, studená napravo. Pokud tomu tak není, kontaktujte svého instalatéra.

Stejně jako u umyvadlové nebo sprchové baterie i zde hraje klíčovou roli rozteč neboli vzdálenost mezi přípojkami vody. Ta musí odpovídat rozteči baterie. Většina výrobců baterií vychází ze standardní hodnoty rozteče 100 nebo 150 mm. Může se stát, že při hrubé kontrole baterie nebude na přípojky těsně sedět. Kvůli milimetrové odchylce není nutné vrtat nové otvory. Etážky, spojky ve tvaru S, umožňují lehce korigovat vzdálenost mezi přípojkami a vyrovnat výškové rozdíly.

Etážky by ve vodovodním zařízeni ve zdi měly vyčnívat lehce přes 40 mm.

2. Montáž vanové baterie

Nasaďte rozety, namontujte baterii a pevně utáhněte matice. Při těchto úkonech dávejte pozor, abyste nepoškrábali baterii. Opatrně pracujte s instalatérskými kleštěmi.

Vanová baterie musí být nasazena vodorovně, což lze zkontrolovat vodováhou. Teprve pak lze baterii nasadit napevno. Aby závit pevně držel ve zdi, zdrsněte jej, obmotejte konopím ve směru závitu a naneste silikon, případně oblepte koncovky přípojek teflonovou neboli PTFE páskou. Nakrátko otevřete přívod vody, abyste se ujistili, že baterie je nasazená pevně a nemůže docházet k únikům vody.

3. Příslušenství

Vyznačte si otvory pro nástěnný držák na ruční sprchu. Pamatujte, že ruční sprcha musí být v komfortním dosahu. Měla by umožnit umytí vlasů v sedě, aniž by bylo třeba uchopit ruční sprchu do ruky.

Pokud jste našli příhodné místo, přiložte na něj držák a obkreslete tužkou kontury. Pomocí vodováhy ověřte, že držák bude zavěšen rovně. Poté vyvrtejte díry. Ujistěte se, že za stěnou nejsou elektrické dráty nebo trubky, které by mohly být poškozeny.

Do děr nasaďte vrtáky. Pak přišroubujte držák.

Otevřete přívod vody a zkontrolujte, že voda teče jak z vanové baterie, tak i z ruční sprchy. Pokud je vše v pořádku, pak máte hotovo a můžete se jít osprchovat nebo vykoupat.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zařizovací předměty v koupelně

Zdroj: AdobeStock – Josef Kubeš

Vila Tugendhat: Koupelnový design světové úrovně inspiruje dodnes. Měl ale limity tehdejších materiálů

Pokud se dobře rozhlédnete po vile Tugendhat, zjistíte, že se díváte na úžasné dobové, a hlavně originální kusy mobiliáře a vybavení včetně sanitární keramiky. Ty opravdu originální kusy mobiliáře jsou součástí expozice v suterénu vily. Zatímco na jejich původních místech jsou věrné repliky.…

Zdroj: Ateliér SLIM

Z koupelny až na měsíc. Podpořte český design v mezinárodní soutěži

Designová koupelna s názvem UP TO THE MOON od české architektky se probojovala do mezinárodního kola soutěže Geberit. Návrh koupelny, jejímž hlavním motivem je symbol měsíce v úplňku, se uchází o přízeň v mezinárodním hlasování. Podpořte ho! Vítězný návrh bude realizován ve švýcarském showroomu.