REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Cihla, kámen, dřevo. Základními materiály vyjádřili architekti při stavbě vily vše potřebné

Některé věci se nemění. Třeba to, že pálená cihla, přírodní kámen a dubové dřevo představují známku solidní jistoty, a k tradiční dánské architektuře neodlučně patří. Dílem proto, že charakterem nestárnou, a jejich univerzální povaha dokáže pořád dodat patřičné vyznění útulné pohody všem rodinným domům, byť se možná stavební trendy a styly změnami a časem vyvíjejí.
Zdroj: Julian Weyer

Aarhus, na východním pobřeží Jutského poloostrova, je druhým největším městem Dánska. Přitom si ale pozoruhodně zachovává svůj lehce provinční charakter a svébytný stavební sloh. A možná právě proto, byť počtem obyvatel připomíná spíš Brno, je svou souměrnou krásou srovnáván třeba s „moderní“ Barcelonou. Sídlo a jeho rozsáhlá předměstí si prostě dokázaly podržet nejen historické památky a skanzen letité zástavby v města, ale díky jednotné zástavbě i celkového ducha místa. A Villa E tento koncept rozhodně nenarušuje, cihlu, dub a přírodní kámen dál velebí. Protože tradice nejsou špatné, a kvalitní materiály se s přibývajícími lety chválí samy.

Kompaktní a koherentní přístup

Sílu tradic po stránce materiálů a celkové soudržnosti demonstruje tenhle rodinný dům (o rozloze 261 metrů čtverečních) i svým – na naše středoevropská měřítka - neobvykle kompaktním provedením. Má to ale svou logiku. Než ale vytvářet jedno velké obydlí pro početnou rodinu, rozhodli se architekti snížit vizuální zatížení v poměrně rozvolněném sousedství tím, že dům rozdělili na čtyři „domečky“, umně sesazené dohromady. Svou roli tu sehrála i topografie mírně svažitého terénu, která se nepodbízela zasazení „masy jednotlivé stavby“. Zmíněné čtyři domečky, přitom těží z přístupu ke dvěma výškovým profilům. Jejich sestavení dohromady pak nabízí více využitelného a členěného prostoru v okolí domu, zahrady.

Foto: Julian Weyer

Tři menší objemy se stejnými sedlovými střechami se schází po střechou jádra domu čtvrtého. A zevnitř jsou samozřejmě plně propojené, sjednocené celistvou fasádou, která spájí střechy i obvodové stěny dohromady. Rodinný dům pak naoko vypadá menší, než skutečně je. A jeho provedení plně odpovídá místnímu stavebnímu kánonu i místně příslušným nepřehnaným měřítkům. Tvůrci projektu, architekti ze studia C.F. Møller Architects, nazývají toto pojetí „koherentním“, nerozporným. To proto, že rustikální ručně malované cihly v odstínech červené vytváří mozaiku totožných obkladových materiálů, které se tu volně prolínají do fasády, střechy, dláždění, zdí a přístavků. Jsou všude.

Postaru, ale energeticky na výši

Tedy, skoro všude. Část prostoru si osobuje obkladový kámen a jeho hladké povrchy. Expanduje do schodišť i do vnitřního jádra, například obkladů (tří) koupelen. Je zdrojem nadčasového vzhledu, který se neokouká. Také masivní dub si zachovává svou přítomnost, byť se nesnaží vyloženě vyniknout. Lehce udává tempo interiéru a vnějšímu vzhledu. Z vnější strany se s ním setkáme v rámech zahradních přístřešků, části oplocení, lemování okrasných záhonků a také v přístupové brance. Uvnitř se pak dubové dřevo svůj potenciál rozvíjí více, a vnáší do interiéru rustikální, venkovský akcent. Jsou z něj prahy a parapety, dveře, obklady stropů a podlah v některých místnostech. K vidění je dub i „rybích kostech“ tesařsky detailních svítidel.

Foto: Julian Weyer

Samozřejmě, že přítomný (leč nepřiznaný) je tu i beton. Ten je součástí litých základů a suterénu, zasazeného do svahu. Zatímco beton stabilizuje objekt rodinného domu v zemi, směrem vzhůru jeho konstrukce roste jako dřevěná. Udržitelnost se totiž v Dánsku velkým trendem, což ale materiálové trojici cihel-kamene-dřeva, nikterak neškodí. Smysluplné kombinace tradičních staviv v kvalitně vedeném projektu totiž nemají problém dostát kritériím energetické efektivity. Příhodná orientace stavby ke světovým stranám a dobrá izolace stojí za tím, že Villa E odpovídá Dansk Energiklasse 2020.

Dílna, zahrada i skleník

Členění interiéru se při pohledu zvenčí může zdát komplikované, ale zevnitř nic takového nepocítíte. Organizace je prostá, účelná. Vychází z toho, že dům se mírně svažuje k příjezdové cestě a silnici (na kterou se dům navazuje garáží). Stranou tohoto vjezdu je pak hlavní vstup, s překrásným širokým schodištěm. Za ním se už nachází velká hala, pokračující kuchyní a jídelnou. Kuchyň, opravdu prostorná a vzdušná, je sama o sobě mimořádná zakrouženým stropem. S tímto v pravoúhle pojaté domácnosti nezvyklým prvkem se setkáme ještě v obývacím pokoji, kde oblouk vyrovnává napojení střechy z „domečku“ s obytnými místnostmi.

Foto: Julian Weyer

Kuchyně s jídelnou jsou ústředním prostorem, společně sdílenou lokalitou celé domácnosti. I proto tu byl kladen takový důraz na přirozené denní světlo a otevřenost. Sem intuitivně zamíří čtyři děti ze svých pokojů, protože se tu obvykle vaří něco zajímavého. Kuchyň je přitom částečně vestavěná do cihlového jádra, které vytváří svým průběhem zajímavý skulpturální prvek. Z obývacího pokoje se pak dá zamířit do „domečku“ pro rodiče. Každá část disponuje vlastní koupelnou a hygienickým zázemím, takže se obyvatelé téhle domácnosti nemusí zříkat vlastního klidu a soukromí, pokud zrovna nechtějí.

Zamířit se pochopitelně dá i dolů, do sníženého přízemí (volně navazujícího na garáž). Je tu technická místnost, sušárna, prádelna. A také dvě „hobby“ místnosti, respektive zimní zahrada/skleník (paní domu je vášnivou zahradnicí) a kutilská dílna pro otce. V rodinném domě s šesti obyvateli tak má každý své místo, i prostor pro společně strávené okamžiky. Což je příjemné a velmi tradiční členění, které s léty nezevšední. Stejně jako kvality celého domu, který se tradičních materiálů a konceptu vnitřní i vnější soudržnosti přidržuje i v dnešní velmi dynamické době.

Foto: Julian Weyer

Údaje o projektu

Název projektu: Villa E
Typ projektu: rodinný dům
Architektonické studio: C.F. Møller Architects
Lokalizace: Risskov, Aarhus, Dánsko
Vedoucí projektu: tým C.F. Møller Architects
Spolupráce: Petersen Tegl, Krone Vinduer
Dodavatel stavby: Jakob Tømrerfirma A/S
Inženýring stavby: Tri-Consult
Zahájení projektové činnosti: 2017
Rok dokončení (finalizace): 2021
Celková plocha: 261 m2
Klient: soukromá osoba

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA