Naučte se zvládat horko
Nejspolehlivějším řešením, které vám umožní si poradit s horkem, je klimatizace. Existuje několik typů těchto zařízení, které se rozlišují podle umístění. Zvolit si tak můžete klimatizaci nástěnnou, kazetovou, parapetní.
Pokud nechcete realizovat v bytě žádné stavební úpravy, vyzkoušejte klimatizaci mobilní. Výhodou je snadná instalace a nižší pořizovací cena. Další informace o tomto druhu klimatizací si můžete nastudovat třeba v tomto návodu o výběru mobilní klimatizace.
Klimatizace je však stále určitou finanční investicí, která se může pohybovat až v řádech několika tisíc korun. Pokud ji nechcete nebo nemůžete realizovat, vyzkoušet můžete i další triky, které vám umožní ochladit účinně byt nebo dům.
Základem je horký vzduch domů vůbec nepustit: Zavřete okna a zatáhněte závěsy či žaluzie. Ideálně byste měli mít na oknech oboje. Otevřít okna můžete až na noc, kdy jsou teploty přece jen o něco snesitelnější. Pomůže vám i ochlazování vodou a ledem. To ale neznamená, že byste se měli ponořit do vany. Závěsy na oknech si můžete namočit do studené vody. Pokud je nemáte, můžete je nahradit mokrými ručníky, které rozvěsíte po bytě.
Jde to i bez klimatizace
Také je možné rozmístit po bytě misky s ledem. Nejlépe je umístit je podél stěn, neboť ty akumulují nejvíc tepla.
Další možností, jak si vytvořit v letním horku v místností příznivější klima, je pořízení ventilátoru. Ten vám pomůže vydatně „rozhýbat“ vzduch. Pro zvýšení efektu před něj opět můžete položit misku s ledem nebo přes něj přehodit mokrý ručník.
Vypněte spotřebiče, jako je televize nebo počítač. Alespoň pokud je nutně nepotřebujete. I tato zařízení dokáží vyprodukovat mnoho tepla.
Omezte také teplo vznikající při vaření a pečení. Zvažte, jestli například pečení bábovky musíte nutně realizovat hned a nebylo by možné jej odložit, až bude venku chladněji. K jídlu si dopřejte raději lehké saláty, namísto pokrmů, kvůli kterým musíte stát příliš dlouho u plotny. I vám se subjektivně uleví.
Sdílet / hodnotit tento článek