"Stavební práce na pevnostních objektech jsou hotové," řekl Lechmann.
Srub Jeřáb prošel kompletní rekonstrukcí stropnic, na srubu Můstek udělali stavbaři povrchové úpravy včetně betonových náběhů. "Největší proměna se odehrála na srubu Zelený, kde došlo k výrobě replik střílen, úpravám vstupních dveří i s instalací schodišťové plošiny pro vozíčkáře," řekl Lechmann.
V nově vybudovaném návštěvnickém centru se nyní pracuje na interiéru a instalaci audiovizuální techniky. "Kompletně hotovo by mohlo být na začátku roku 2022 a následně by mohla být pevnost znovu zpřístupněna veřejnosti,” řekl Lechmann.
Rekonstrukce byla zahájena v červnu 2019. Předpokládané celkové náklady za stavební práce a vybavení jsou zhruba 107 milionů korun. Většinu nákladů pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).
Součástí rekonstrukce pevnostních objektů byly také sanační práce na pevnostních objektech Zelený, Můstek, Jeřáb a Polsko, včetně podzemních částí.
Královéhradecký kraj vlastní pevnost od roku 2015, kdy ji bezplatně převzal od Armády ČR. Provoz pevnosti už několik desetiletí zajišťuje Muzeum Náchodska.
Pevnost Dobrošov měla spolu s dalšími 12 dělostřeleckými tvrzemi bránit hranice státu. Její stavba začala 13. září 1937 a byla naplánována na dva roky. Měla stát téměř 34 milionů československých korun. Dělníci však stihli dokončit pouze tři ze sedmi plánovaných objektů. Po mnichovských událostech výstavba skončila a tvrz zůstala nedokončená.
Sdílet / hodnotit tento článek