REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Koronavirus ve školách v Praze zjistí odborníci z odpadních vod

Přítomnost koronaviru mezi dětmi a zaměstnanci základních škol v Praze 9 a Praze-Lysolajích budou nově zjišťovat z odpadních vod automatické sběrače umístěné v kanálech. Vzorky se budou pravidelně odesílat do laboratoří. Pokud se v nich vyskytne virus, děti i zaměstnanci budou otestováni PCR metodou na covid-19.
Zdroj: AdobeStock - JackF
Zdroj: AdobeStock - JackF

Novinářům to řekli primátorův náměstek a starosta Lysolají Petr Hlubuček (STAN), starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) a Petr Mrkos, ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které s radnicemi a VŠCHT na projektu spolupracují. Pokud se metoda osvědčí, rozšíří se do dalších pražských škol. Nenahradí však testování nařízené na začátek školního roku.

"Náš cíl je, abychom měli bezpečné školy. Když jsme se dozvěděli, že velká část škol chce testovat pomocí antigenních testů, které nepovažujeme za nejlepší řešení, tak jsme se domluvili (s PVK a Hlubučkem), že bychom si ten antigen pojistili a začali to měřit touto formou," řekl Portlík.

Jak se zjišťuje epidemie z odpadních vod

Na jaře se ve školách sice používaly antigenní testy, ale podle starostů byl záchyt viru velmi nízký. "Přesně tato metoda nám pomáhá, aby se děti do škol mohly vrátit a zůstat. I ti, kteří se testovat nechtějí, tak tímto způsobem je možnost je otestovat," řekl Hlubuček.

Do kanalizace u školy je umístěno speciální zařízení, které automaticky odebírá vzorky. Zaměstnanci PVK je budou pravidelně odvážet do laboratoře. "Na základě výsledků ze zahraničí jsme viděli, že je poměrně spolehlivá korelace mezi vývojem epidemiologické situace a výskytem virových partikulí v odpadních vodách," řekl Mrkos. Odpadní vody budou v pilotní fázi testovány u pěti základních škol v Praze 9 a dvou v Lysolajích.

Jakmile bude v odpadní vodě zachycena přítomnost viru, vedení školy nechá otestovat všechny své žáky a zaměstnance na covid. "Doufám, že do budoucna to předejde problematickým situacím, protože nyní nemáme přesné informace o tom, jak bude dál probíhat testování na školách," řekla ředitelka ZŠ Novoborská Tereza Štaubrová.

Metoda bude nyní několik týdnů ve zkušebním provozu. PVK ji totiž prověřuje na velkých objektech, jako je Ústřední čistírna odpadních vod, na samostatných domech, jako je škola, to zatím nezkoušela. Hlubuček řekl, že pokud se vše osvědčí, bude stejný způsob zaveden i v ostatních pražských základních i mateřských školách.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Elektřina - ilustrační obrázek, gina-sanders---fotolia

Bohemia Energy: Závazkům dostojíme, nezkrachovali jsme, pouze ukončili činnost

Končící energetická skupina Bohemia Energy dostojí všem svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům, bankám i dodavatelům. Firma odmítá tvrzení, že zkrachovala. Společnost to sdělila v dnešním tiskovém prohlášení. Uvedla, že k utlumení činnosti a ukončení dodávek elektřiny a plynu přistoupila právě z důvodu, aby…

Zdroj: TZB-info

Jak rekonstruovat a provozovat bytový dům? Poradíme na konferenci. Registrujte se!

S rozvojem technologií, zvyšováním podpory z dotačních programů a s novými povinnostmi z oblasti elektromobility čekají nové i stávající bytové domy nové investice. Jak se na ně připravit a kde na ně vzít? I to bude tématem konference Rekonstrukce a provoz bytových domů, kterou pořádá portál TZB-info 3. listopadu v…

Elektroměr - ilustrační obrázek, gina-sanders---fotolia

ERÚ: Zákazníkům Bohemia Energy se dodavatelé poslední instance ozvou sami

Zákazníkům Bohemia Energy, která oznámila ukončení činnosti, se jejich dodavatel poslední instance sám ozve během několika dnů. Sami nemusí nic dělat, nikam chodit ani volat na pobočky, o nepřetržitou dodávku energií nepřijdou. Od nového dodavatele dostanou základní informace a oznámení o ceně, za kterou jim bude…

REKLAMA