To všechno jsme pro vás zjišťovali ve spolupráci s realitní kanceláří Keller Williams.
Co stojí za (ne)úspěchem realitních makléřů?
Hned v úvodu jsme nastínili, že až 90 % začínajících realitních makléřů s kariérou skončí už během prvního roku. Čím to je a jak se podobnému neúspěchu vyhnout?
Nejčastějším důvodem ukončení kariéry je netrpělivost. Doba mezi složením makléřské zkoušky a prodejem první nemovitosti se může protáhnout i na dlouhé měsíce. Mezitím však musí začínající makléř platit nejen životní náklady, ale také všechny náklady na podnikání včetně marketingu, smluv, kanceláře atp.
Části začínajících makléřů tak dojdou finance a dalším trpělivost. Druhou věcí, kvůli které lidé kariéru realitního makléře vzdají, jsou zkreslené představy o náplni práce.
Práce realitního makléře – představa versus realita
Představujete si realitního makléře jako člověka v drahém obleku a autu?
Může být.
Jenže práce realitního makléře nespočívá pouze v samotném obchodování a podepisování smluv.
Úspěšný realitní makléř na sebe umí vzít i montérky a provézt minimálně základní údržbu prodávané nemovitosti. Orientuje se v marketingu a má dostatečnou míru empatie a taktu na to, aby zvládl komunikaci jak s pozůstalými, tak s rozhádanou rodinou.
Práce realitního makléře je skutečně velmi rozmanitá a samotný obchod je pouze její důležitou součástí.
Rada na závěr – know how si za peníze nekoupíte
Takže, jak se stát realitním makléřem a skutečně uspět?
Nejlepším startem je začít v zavedené a úspěšné realitní kanceláři.
Nejenže ušetříte za pronájem reprezentativního prostoru, kancelářského vybavení, smluv apod., ale navíc získáte i know-how. Kolegové vám na začátku mohou dohazovat menší obchody, čímž minimalizujete čas bez peněz, ale především vám v praxi předávají své dlouholeté zkušenosti, které vám nepředá žádná kniha ani kurz.
Sdílet / hodnotit tento článek